Rossiya ichki ishlar vaziri Vladimir Kolokolsev «foydasiz» muhojirlar mamlakatni tark etishi kerakligini aytdi. Uning bu so‘zlari Ichki ishlar vazirligi vakili Irina Volkning Telegram-kanalida paydo bo‘ldi.
Kolokolsev, Rossiyaga kelgan migrant bu yerda noqonuniy yashasa, ishlamasa, o‘qimasa, barmoq izlarini topshirmasa yoki rus tilini o‘rganmasa, u mamlakatda qolmasligi kerakligini aytgan.
Vazirning qo‘shimcha qilishicha, polisiya vaziyatni, ayniqsa, migrantlar tomonidan sodir etilayotgan jinoyatlarni jiddiy nazorat qilishi kerak. U qonunni buzganlar qanday jazolanishini ko‘rsatish muhimligini ta’kidlagan.
Shu bilan birga, Davlat Dumasi maktab va bog‘chalar migrant bolalar haqida polisiyaga xabar berishi kerakligi haqida yangi qonunni muhokama qila boshladi. Bu haqda Davlat dumasi raisi Vyacheslav Volodin ma’lum qildi.
Avvalroq, Leonid Slutskiy boshchiligidagi LDPR deputatlari migrantlar uchun ijtimoiy keksalik pensiyasini bekor qilishni taklif qilgan edi. Ular bu Rossiya fuqarolari uchun pensiyalarni oshirish imkonini beradi, deb hisoblashadi.
May oyida Tergov qo‘mitasi rahbari Aleksandr Bastrikin so‘nggi bir yil ichida migrantlar tomonidan sodir etilgan terroristik jinoyatlar soni qariyb 3 barobar, migrantlar ishtirokidagi jinoyatlar soni 15 foizga oshganini iddao qilgan edi. Bastrikin Rossiyaga kelganlarning barchasi uchun majburiy biometrikani, ya’ni barmoq izlari va boshqa ma’lumotlarni taqdim etishni joriy qilishni taklif qildi.
Shuningdek, Sud ijrochilari xizmati rahbari Dmitriy Aristov 2024-yilda Rossiyadan 88 ming noqonuniy muhojir chiqarib yuborilganini eslatgan. Uning qo‘shimcha qilishicha, 2023-yilda 44 ming kishi chiqarib yuborilgan. Shu tariqa, bir yil ichida Rossiyadan haydalgan migrantlar soni ikki baravar ko‘paygan.

Глава МВД России Владимир Колокольцев сказал, что мигранты, которые не приносят пользы, должны покинуть страну. Его слова появились в телеграм-канале представительницы МВД Ирины Волк.
Колокольцев объяснил: если человек приехал в Россию, но живёт здесь нелегально, не работает, не учится, не сдал отпечатки пальцев или не изучает русский язык — он не должен оставаться в стране.
Министр добавил, что полиция должна серьёзно следить за ситуацией, особенно за преступлениями, которые совершаются мигрантами. Он подчеркнул, что важно показывать, как наказаны те, кто нарушает закон.
В это же время в Госдуме начали обсуждать новый закон. По нему школы и детские сады должны будут сообщать в полицию о детях мигрантов. Об этом сказал председатель Госдумы Вячеслав Володин.
Чуть раньше депутаты от ЛДПР во главе с Леонидом Слуцким предложили отменить социальную пенсию по старости для мигрантов. Они считают, что так можно будет повысить пенсии для граждан России.
В мае глава Следственного комитета Александр Бастрыкин сообщил, что за последний год количество террористических преступлений, совершённых мигрантами, выросло почти в 3 раза. В целом число преступлений с участием мигрантов выросло на 15%. Бастрыкин предложил ввести обязательную биометрию — то есть сдачу отпечатков пальцев и других данных — для всех приезжающих в Россию.
Также напомнили, что в 2024 году из России выдворили 88 тысяч нелегальных мигрантов. Об этом сообщил Дмитрий Аристов, глава службы судебных приставов. Он добавил, что годом ранее, в 2023-м, выдворили 44 тысячи человек. Таким образом, число выдворенных мигрантов за год увеличилось в два раза.