2026-yil boshiga kelib, Komi Respublikasida rasman 4000 ga yaqin xorijiy fuqarolar va fuqaroligi bo’lmagan shaxslar ro’yxatdan o’tgan. Bu 2025-yil boshiga nisbatan 174 taga ko’p deganidir.
Ilgari bo’lgani kabi, migrantlar asosan yirik shaharlar – Siktivkar, Uxta va Vorkutani tanlaydi. Fuqarolik nuqtai nazaridan, migrantlar ko’pincha O’zbekiston, Ozarbayjon, Tojikiston va Qirg’izistondan keladi.
Kelishning asosiy sababi ishdir. Shu bilan birga, 2025-yilda ish ruxsatnomasini olish uchun murojaat qilgan chet elliklar soni 21 foizga kamaydi. Patent odatda qurilishda qo’llaniladi. Shu bilan birga, mintaqada 19 nafar yuqori malakali xorijiy mutaxassislar ishlamoqda, bu nafaqat ishchilar, balki professionallar ham respublikaga kelayotganidan dalolat beradi.
Fuqarolik masalalari ham davom etmoqda. 2025-yilda 453 kishi Rossiya fuqaroligini oldi. Shu bilan birga, ilgari fuqarolikka qabul qilingan 10 nafar fuqaroning sodir etilgan jinoyatlari tufayli fuqaroligi bekor qilindi.
Umuman olganda, mintaqadagi migratsiya holati nazorat ostida va migrantlarning asosiy oqimi mehnat bilan bog’liqligicha qolmoqda.

К началу 2026 года в Республике Коми официально зарегистрированы около 4 тысяч иностранных граждан и лиц без гражданства. По сравнению с началом 2025 года их стало больше на 174 человека.
Как и раньше, приезжие в основном выбирают крупные города — Сыктывкар, Ухту и Воркуту. По гражданству среди мигрантов чаще всего встречаются выходцы из Узбекистана, Азербайджана, Таджикистана и Кыргызстана.
Главная цель приезда — работа. При этом в 2025 году на 21% сократилось число иностранцев, оформляющих трудовой патент. Обычно по патенту работают в строительстве. Одновременно в регионе трудятся 19 иностранных специалистов высокой квалификации — это говорит о том, что в республику приезжают не только рабочие, но и профессиональные кадры.
Также продолжается работа по вопросам гражданства. За 2025 год российское гражданство получили 453 человека. В то же время у 10 ранее натурализованных граждан его аннулировали из-за совершённых преступлений.
В целом миграционная ситуация в регионе остаётся под контролем, а основной поток приезжих по-прежнему связан с трудовой деятельностью.