Алишер Қодиров собиқ ТИВ раҳбари Абдулазиз Камиловнинг Украина ҳудудий яхлитлигини қўллаб-қувватлаш ҳақидаги баёнотидан сўнг Ўзбекистонда иқтисодий муаммолар пайдо бўла бошлаганини айтди.
«Ўзбекистоннинг шимолдан океанга очилиш йўналиши бир ҳафтага махсус фалажлантирилди», — деди у.
Собиқ ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камиловнинг март ойида Ўзбекистон Украина ҳудудий яхлитлигини қўллаб-қувватлашини эълон қилган нутқидан сўнг Ўзбекистонда иқтисодий муаммолар пайдо бўла бошлади. Бу ҳақда «Миллий тикланиш» партияси етакчиси Алишер Қодиров “Kun.uz” га маълум қилди.
«Абдулазиз Камиловнинг ўша чиқиши Ўзбекистоннинг энг дадил чиқиши эди. Бироқ ўша чиқишдан кейин биз учун 1 ҳафта иқтисодий буҳрон бошланди. Биласизми, Ўзбекистоннинг шимол томондан океанга очилиш йўналиши 1 ҳафтага махсус фалажлантирилди. Мана шу ҳақда гапириш керак», — деди у.
Иқтисодий қарамлик ҳақида гапирар экан, Ўзбекистон географик жойлашуви сабабли эҳтиёткор бўлиши кераклигини таъкидлади.
«Ўзбекистон бугун шундай жойлашганки, экспорт қилмаса, яъни жаҳон бозорига чиқмаса, ривожланиш ўз-ўзидан бўлмайди. Мен буни шу пайтгача атайлаб қилинган деб ҳисоблайман. Яъни Афғонистондаги нотинчлик, бизнинг Афғонистон коридоридан фойдалана олмаётганимиз махсус, сунъий ташкил қилинаётган бир масала, конфликт деб ҳисоблайман», — деди у.
Депутатнинг фикрича, Ўзбекистоннинг ҳалигача Афғонистон коридорини очолмаяпти. «Эроннинг Чобаҳор портидан маълум вақт фойдаландик ва охирги кризислардан кейин бу масала ҳам ёпилди».
«Мана шу коридорлар очилмаяпти. Бу коридорлар очилмаслиги ва шимолий оқимга зарурат мунтазам ушлаб турилишини ким ва нима учун ташкил қиляпти деб ўйлайсиз? Мана шу жараённи бошқараётганлар сизнинг ташқи ахборот ресурслари билан бемалол тез-тез фикрларингиз ўзгариб кетишидан манфаатдор эмас», — деди у.
«Хўш, сиз ўз ишларингизни бемалол амалга ошира оламан деб ўйлайсизми? Йўқ, бўлмаяпти. Шунинг учун мен юқоридаги гапни айтдим, ривожланиш — тўсиқларнинг устидан ўтиш дегани. Бизда эса бу тўсиқлар жуда катта, оғир. Бу тўсиқлардан ўзимиз ўтмасак, бошқа биров ўтказиб қўймайди. Бу жуда оғир», — деган Қонунчилик палатаси спикери ўринбосари.
Абдулазиз Камилов 17 март куни Сенат йиғилишида Ўзбекистон Украина мустақиллиги, суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини тан олишини маълум қилди. Шунингдек, у мамлакат Луганск ва Донецк халқ республикаларини тан олмаслигини таъкидлади.
Орадан 12 кун ўтиб, Камилов «сурункали хасталиги сабабли Тошкентда даволангани», кейин эса «чет элда даволангани» маълум бўлди.
27 апрел куни дипломат 12 йил давомида эгаллаб келган лавозимидан озод этилди. Кейин у Президент ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби ўринбосари, кейинроқ эса бир вақтнинг ўзида Давлат раҳбарининг ташқи сиёсат бўйича махсус вакили этиб тайинланди.

Глава партии «Миллий тикланиш» Алишер Кадиров заявил, что после заявления экс-главы МИДа Абдулазиза Камилова о поддержке территориальной целостности Украины у Узбекистана начались экономические проблемы. «Выход Узбекистана к океану с севера был специально парализован на неделю», — сказал он.
После мартовского выступления бывшего министра иностранных дел Абдулазиза Камилова, в котором он заявил о поддержке Узбекистаном территориальной целостности Украины у Узбекистана начались экономические проблемы. Об этом заявил лидер партии «Миллий тикланиш» Алишер Кадиров в беседе с Kun.uz.
Участники беседы в том числе обсуждали влияние российских СМИ на сознание общественности в Узбекистане, отсутствие аналитических материалов и сюжетов про военный конфликт на узбекских телеканалах, а также «неясную» позицию страны по поводу войны в Украине. Один из гостей интервью заявил, что после выступления бывшего главы МИДа Абдулазиза Камилова, в котором Узбекистан не признал Луганскую и Донецкую народные республики, страна более не выступала с такой смелой позицией.
«То выступление Абдулазиз Камилова было самым смелым выступлением Узбекистана. Однако после того выступления начался недельный экономический кризис. Знаете, выход Узбекистана к океану с севера был специально парализован на неделю. Вот об этом надо говорить», — отметил Алишер Кадиров.
Говоря об экономической зависимости, он отметил, что Узбекистану следует быть осторожным из-за своего географического расположения.ма
«Если страна не будет экспортировать, то есть не будет выходить на мировой рынок, развития как такового не будет. Я думаю, что это было сделано намеренно. И я считаю, что неспокойное положение в Афганистане, невозможность использовать нами афганский коридор — это специальная, искусственно созданная проблема, конфликт», — заявил Алишер Кадиров.
Узбекистан до сих пор не может использовать афганский коридор, отметил он. Что касается иранского порта Чабахар (единственный порт Ирана с прямым выходом к открытому морю), то «после последних кризисов и этот вопрос был закрыт».
«Эти коридоры не открываются. Как вы думаете, кто и почему не открывает эти коридоры и регулярно поддерживает потребность в северном потоке? Те, кто управляет этим процессом, не заинтересованы в том, чтобы ваше мнение и мнение внешних информационных ресурсов часто менялось», — утверждает он.
«Развитие означает преодоление препятствий. У нас эти препятствия очень большие и сложные. Если мы сами не преодолеем эти препятствия, никто другой не сделает это за нас. Это очень сложно», — сказал вице-спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Абдулазиз Камилов на заседании Сената 17 марта заявил, что Узбекистан признаёт независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины. Он также подчеркнул, что страна не признала Луганскую и Донецкую народные республики.
Спустя 12 дней появилось сообщение, что Камилов «в связи с хроническим заболеванием проходил лечение в Ташкенте», а затем «получил терапию за границей».
27 апреля дипломат был освобождён от должности, которую занимал 12 лет. Затем он был назначен заместителем секретаря Совета безопасности при президенте, а позже одновременно специальным представителем главы государства по вопросам внешней политики.