O‘zbekiston 2026-yildan boshlab Toshkent viloyati aholisi uchun Janubiy Koreyada mavsumiy mehnat dasturini tiklaydi. Ular E-8 vizasi bilan Kyonsannamdo provinsiyasida sakkiz oy davomida qishloq xo‘jaligida ishlashlari mumkin bo‘ladi.
Bu qaror Tashqi mehnat migratsiyasi masalalari agentligi direktori Behzod Musayev boshchiligidagi O‘zbekiston delegatsiyasining Kyonsannamdo viloyati gubernatori Pak Van Su bilan muzokaralari yakunlari bo‘yicha qabul qilindi. Tomonlar Toshkent viloyatidan Xapcheon, Cheongnyang va Miryang shaharlariga ishchilar yuborishga kelishib oldilar. Shuningdek, Agentlik va viloyat hokimliklari o‘rtasida hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Koreyadagi mavsumiy ish dasturi 2021-yilda boshlangan, o‘shanda 420 nafar o‘zbekistonlik E-8 vizasi bo‘yicha ishlagan. Biroq, ayrim ishchilar shartnoma muddati tugagach, uyga qaytmagani uchun loyiha to‘xtatildi. Keyingi muzokaralardan so‘ng dastur qayta tiklandi. 2026-yilda u Kyonsannamdoning uchta shahrida pilot loyiha sifatida boshlanadi. Muvaffaqiyatli bo’lsa, u Koreyaning boshqa mintaqalarida ham kengaytiriladi.
Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi ishchilarni shartnoma shartlari va Koreya qonunchiligiga qat’iy rioya qilishga, shuningdek, o‘z vaqtida vatanga qaytishga chaqiradi. Bu dasturni davom ettirish va boshqa fuqarolarni ish bilan ta’minlashda muhim ahamiyatga ega.
Bo‘sh ish o‘rinlariga arizalar 2025-yilning noyabr-dekabr oylarida Toshkent viloyati hokimliklari orqali qabul qilinadi. Ishga qabul qilish jarayoni tafsilotlari Agentlikning Telegram kanalida e’lon qilinadi.

С 2026 года Узбекистан возобновляет программу сезонных работ в Южной Корее для жителей Ташкентской области. Они смогут трудиться в сельском хозяйстве провинции Кёнсан-Намдо в течение восьми месяцев по визам категории E-8.
Решение принято по итогам переговоров делегации Узбекистана во главе с директором Агентства по внешней трудовой миграции Бехзодом Мусаевым с губернатором провинции Кёнсан-Намдо Пак Ван Су. Стороны договорились направлять рабочих из Ташкентской области в города Хапчон, Чхоннян и Мирян. Также подписано соглашение о сотрудничестве между Агентством и властями провинции.
Программа сезонных работ в Корее стартовала в 2021 году, когда 420 узбекистанцев работали по визе E-8. Однако проект приостановили, так как некоторые работники не вернулись домой после окончания контрактов. После новых переговоров программу решили возобновить. В 2026 году она начнётся как пилотный проект в трёх городах Кёнсан-Намдо. При успешной реализации её расширят на другие регионы Кореи.
Агентство по внешней трудовой миграции призывает рабочих строго соблюдать условия контракта и законодательство Кореи, а также возвращаться домой вовремя. Это важно для продолжения программы и трудоустройства других граждан.
Заявки на вакансии начнут принимать в ноябре–декабре 2025 года через хокимияты Ташкентской области. Подробности о наборе опубликуют на Telegram-канале Агентства.