Ленинград вилоятида патент бўйича меҳнат фаолиятини амалга оширувчи чет эл фуқаролари учун шахсий даромад солиғи бўйича ойлик аванс тўлови миқдори 2023 йилда 4400 рублни ташкил этади.
Ленинград вилояти Қонунчилик Мажлиси матбуот хизматида маълумот берилишича,  Санкт-Петербург ва Ленинград вилоятида меҳнат патентининг нархи 2015 йилдан буён ҳар йили синхронлаштирилади. Бу вақт ичида патент нархи 3000 рублдан 2022 йилда 4200 рублгача ўсди.
Россия Ички ишлар вазирлигининг шаҳар ва вилоятлар бўйича Бош бошқармасининг Миграция бошқармаси маълумотларига кўра, Ленинград вилоятида Россия Федерациясига визасиз келган чет эл фуқароларига берилган меҳнат патентлари сони 2021 йилда 78148 донани ташкил этди, таққослаш учун – 2020 йилда 42350 та, 2019 йилда (ковид сабабли чекловларга қадар) 62392 та патент берилган.
Эслатиб ўтамиз, амалдаги қонунчиликка мувофиқ, Россияга ишлаш учун келган чет эл фуқаролари патент олиш учун ариза топширишлари ва ҳар ойда қатъий белгиланган шахсий даромад солиғи тўловини тўлашлари шарт, унинг якуний миқдори ҳар бир ҳудуднинг меҳнат бозоридаги минтақавий коэффициентлари орқали мустақил белгиланади.
Қонун лойиҳасига кўра, 2023 йил ҳудудий коэффициент 1,615272 этиб белгиланган. Шундай қилиб, келгуси йилнинг январь ойидан бошлаб чет эллик ишчилар ойига 4400 рубль миқдорида тўловни амалга оширишлари керак бўлади.
Муҳокама якунлари бўйича қонун лойиҳаси биринчи ва учинчи ўқишда бир овоздан қабул қилинди. Ҳужжат 2023 йил 1 янардан кучга киради.  Бу ҳақда “Мигранто.ру” сайти ҳабар қилди.

Размер ежемесячного авансового платежа по налогу на доходы физических лиц для иностранных граждан, осуществляющих трудовую деятельность по патенту в Ленинградской области составит 4400 рублей в 2023 году.
Как напомнили в пресс-службе Законодательного Собрания Ленобласти, в Санкт-Петербурге и Ленинградской области стоимость трудового патента синхронизируется ежегодно, начиная с 2015 года. За это время он вырос с 3000 рублей до 4200 рублей в 2022 году.
По данным Управления по вопросам миграции ГУ МВД России по городу и области, количество патентов для осуществления трудовой деятельности в Ленинградской области, оформленных иностранным гражданам, прибывшим в Российскую Федерацию в безвизовом порядке, в 2021 года составило 78148 единиц. Для сравнения — в 2020 году было выдано 42350 патентов, в 2019 (до ковидных ограничений) оформлено 62392 патента.
Напомним, в соответствии с действующим законодательством иностранные граждане, прибывающие в Россию на работу, обязаны оформлять патенты и ежемесячно оплачивать фиксированный платеж по НДФЛ, конечную сумму которого каждый регион определяет самостоятельно через коэффициент, отражающий региональные особенности рынка труда.
Согласно законопроекту, на 2023 год региональный коэффициент устанавливается в размере 1,615272. Таким образом, иностранные работники с января следующего года должны будут платить ежемесячно фиксированную сумму в 4400 рублей.
По итогам рассмотрения законопроект единогласно принят в первом и третьем чтениях. Документ вступит в силу с 1 января 2023 года. Об этом сообщает «Мигранто.ру».