Lipetsk oblasti rahbari Igor Artamonovning aytishicha, migrantlar va mahalliy aholi o‘rtasida noaniq munosabatlar keltirib chiqayotgan bo‘lsa-da, ayrim hududlarga chet ellik ishchilarni jalb qilish zaruratdir. Uning ta’kidlashicha, xorijliklar rus tilini bilishi, qonunlarga bo‘ysunishi, oilasiz bo‘lishi va mintaqaga kerak bo‘lgan sohalarda ishlashi kerak ekan.
U migrantlarning qonuniy ishlayotganlari ham, noqonuniysi ham rossiyaliklarga yoqmasligi, lekin kimdir ishlashi kerakligini aytadi.
Artamonov, shuningdek, Rossiyaning ayrim hududlaridagi demografik o‘zgarishlarga qaratib, Xanti-Mansi avtonom okrugida yil boshidan buyon o‘g‘il bolalar o‘rtasida eng mashhur ism Muhammad bo‘lganini aytadi. Lipetsk oblastida esa gubernatorning so‘zlariga ko‘ra, an’anaviy ruscha ismlar saqlanib qolgan.
Mintaqada muhojirlarni nazorat qilish ishlari bo‘yicha 2024-yilda Lipetsk oblastidan 200 dan ortiq odam chiqarib yuborilgan, chet ellik ishchilar o‘rtasidagi jinoyatchilik 40 foizga kamaygan. Shuningdek, mintaqada migrantlarning taksi va logistika kabi sohalarda patent asosida ishlash imkoniyati cheklangan.
Shunga o‘xshash choralar Rossiyaning boshqa mintaqalarida ham amalga oshirilmoqda. Masalan, Amur oblastida migrantlarga 27 ta sohada, jumladan, savdo va transportda patent asosida ishlash taqiqlangan. Kursk oblastida chet elliklarga taksida ishlash ham taqiqlangan, Saxalinda esa cheklovlar 24 ta sohaga, jumladan non ishlab chiqarish va yo‘lovchi tashishga ham taalluqli.
Shu bilan birga, u qurilishni migrantlarsiz amalga oshirib bo‘lmasligini, chunki mintaqada ko‘plab yirik loyihalar amalga oshirilayotganini ta’kidlagan.

Артамонов связал привлечение мигрантов к работе в некоторых отраслях с «жизненной необходимостью». По его словам, иностранцы должны знать язык, соблюдать законы, быть «без семей здесь» и работать «в тех отраслях, где нам нужно»
«Мигрант мигранту рознь. Они есть легальные, а есть нелегальные. Нам в принципе ни те ни другие не нравятся, но есть жизненная необходимость, когда надо варить трубу. Если трубу не сварить, продукция не выйдет», — сказал он.
Артамонов добавил, что в некоторых российских регионах «уже самые популярные имена не российские» (например, в Ханты-Мансийском автономном округе с начала года самым популярным именем для новорожденных мальчиков оказалось Мухаммад), но в Липецкой области «все «Иван-да-Марья», сказал глава региона.
Он отметил, что темы такого рода тревожат людей, но иногда их «раздувают». Губернатор указал, что «все должно быть легально», полиция проводит рейды, более 200 человек из региона было выдворено, произошло падение преступности среди мигрантов на 40%.
Мигранты, отметил Артамонов, должны знать русский язык, соблюдать требуемые правила, желательно быть «без семей здесь» и работать «в тех отраслях, где нам нужно, а не где им хочется». В некоторых сферах, как считает губернатор, без мигрантов можно обойтись.
В Липецкой области ограничили возможность для работы мигрантов по патенту в такси и логистической сфере. В соседней Курской области иностранцам тоже запретили работать в такси. Подобные меры вводят и в других регионах по всей стране: например, в Амурской области запретили брать на работу мигрантов по патентам в 27 сферах бизнеса: среди них торговля, перевозки, добыча руд и др. На Сахалине ограничения коснутся 24 сфер: производства хлеба, розничной торговли продуктами, охраны, такси, пассажирских перевозок.