Lipetsk viloyatida olti mahkum koloniyadan qochib ketdi, deb xabar bermoqda viloyat gubernatori Igor Artamonov o‘zining telegram kanalida.
«Olti mahkum 2-sonli jazoni ijro etish koloniyasidan qochgan. Hozirda barcha operativ xizmatlar ularni qidirishga yo‘naltirilgan, idoralararo guruh ishlamoqda. Lipetsk viloyati “ФСИН” boshqarmasi, Rossiya IIV viloyat boshqarmasi, Rosgvardiya va Xavfsizlik xizmati hamkorlikda jinoyatchilarni qidirish va ushlash bo‘yicha zarur tadbirlarni tashkil etmoqda», deydi gubernator.
Viloyat “ФСИН” boshqarmasi rasmiy bayonotida koloniya xodimlari qamoq hududini ertalabki tekshiruv vaqtida ko‘zdan kechirish paytida tunnel topgani, so‘ngra mahkumlar soni hisoblanganida olti kishi yetishmayotganini aniqlagani haqida xabar qildi.
Telegram kanallari va REN TV ma’lumotlariga ko‘ra, mahkumlar uzunligi 65 metr bo‘lgan tunnel qazib, u orqali qamoqdan qochib ketishgan. Qochganlarning ikki nafari Tambov viloyatida qo‘lga olingani haqida “Mash” telegram kanali yozgan.
Ushlangan mahkumlar ko‘chada hujjatsiz bo’lgani uchun oddiy tekshiruv vaqtida topilgani, sport kostyumlariga kiyimida bo’lishgani va bu kiyimlarni ehtimol sheriklari avvaldan tayyorlab qo‘ygani xabar berildi.
“Baza” kanalining ma’lumotiga ko‘ra esa, qochoq mahkumlar qamoqxona kiyimida bo‘lgan va qo‘lga olinganda qarshilik ko‘rsatgan. Kanalning xabar berishicha, qo‘lga olinganlar 28 yoshli Baxtiyor Jumayev va 19 yoshli Xurshidbek G‘aniyevlar, ularning ikkisi ham O‘zbekiston fuqarolari.
“ФСИН” saytida qochgan mahkumlarning ismi aniqlashtirilmagan, ammo boshqarma ma’lumotiga ko‘ra, ularning barchasi Markaziy Osiyo davlatlari fuqarolari.
Hozirda qolgan mahkumlar Lipetsk, Tambov, Voronej va boshqa shaharlarda qidirilayotgani ma’lum.
“ФСИН” boshqarmasi koloniyada xizmat tekshiruvi tayinlangani haqida xabar bergan.
«112» va “Mash” telegram kanallari qochganlar haqida norasmiy ma’lumot e’lon qildi. Kanallarning ma’lumotiga ko’ra qochganlar:
• Davron Jabborov, 1997-yilda tug‘ilgan, tojikistonlik, nomusga tegish uchun sudlangan.
• Dilshod Arslonov, 1996-yilda tug‘ilgan, o‘zbekistonlik, 16 yoshga to‘lmagan shaxs bilan jinsiy aloqa qilgani uchun sudlangan.
• To‘rg‘un Abdullayev, 1997-yilda tug‘ilgan, o‘zbekistonlik, nomusga tegish uchun sudlangan.
• Xurshidbek G‘aniyev, 2005-yilda tug‘ilgan, o‘zbekistonlik, giyohvand moddalar tarqatgani uchun sudlangan.
• Parvozbek Turaboyev, 2005-yilda tug‘ilgan, o‘zbekistonlik, giyohvand moddalar tarqatgani uchun sudlangan.
• Baxtiyor Jumayev, 1996-yilda tug‘ilgan, nomusga tegish uchun sudlangan.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning avgust oyida Volgograddagi 19-sonli koloniyada jazo o‘tayotgan Markaziy Osiyo fuqarolari qo‘zg‘olon ko‘tarib, qamoqxona xodimlarini garovga olgan edi. O‘shanda OAVlar garovga oluvchilar orasida O‘zbekistonning ikkita fuqarosi bor, deb xabar qilgandi. Biroq keyinroq rasmiy manbalar orqali aslida garovga oluvchilar orasida faqat bir nafar O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgani ma’lum bo‘ldi. Shu tariqa ijtimoiy tarmoqlarda koloniya xodimlarini garovga olish bilan hech qanday aloqasi bo‘lmagan O‘zbekistonning boshqa fuqarosi haqida noto‘g‘ri ma’lumot tarqatilgan edi.

В Липецкой области из колонии сбежали шесть заключенных, сообщил губернатор региона Игорь Артамонов в своем телеграм-канале.
«Шестеро заключенных совершили побег из исправительной колонии № 2. В настоящий момент все оперативные службы сосредоточены на их поиске, работает межведомственная группа. Управлением ФСИН по Липецкой области во взаимодействии с МВД, Росгвардией и ФСБ организованы необходимые мероприятия по розыску и задержанию преступников», — заявил он.
Управление ФСИН по региону сообщило, что при обходе территории колонии был найден подкоп, после чего подсчитали число осужденных и недосчитались шести человек.
По данным телеграм-каналов и РЕН ТВ, заключенные вырыли тоннель длиной 65 м и через него смогли выбраться за территорию колонии. Двоих сбежавших уже задержали в соседней Тамбовской области, пишет телеграм канал Mash. Сообщается, что заключенные переоделись в спортивные костюмы, которые, вероятно, приготовили подельники. Их остановили на улице без документов и забрали в отдел полиции.
Baza пишет, что беглецы были в тюремных робах и оказали сопротивление при задержании. По данным канала, задержаны 28-летний Бахтиер Жумаев и 19-летний Хуршидбек Ганиев, оба из Узбекистана. Остальных заключенных ищут.
«По тревоге поднят личный состав сводного отряда УФСИН России по Липецкой области. Выставлены временные разыскные посты. Оповещены взаимодействующие органы, разосланы ориентировочные данные на осужденных. По горячим следам направлены резервные группы и группы преследования», — заявили в управлении.
В колонии назначили служебную проверку.
ИК-2 располагается на северной окраине Липецка, на ул. Ковалева, 130Б.
Телеграм-каналы «112» и Mash опубликовали данные о сбежавших:
• Даврон Джабборов, 1997 года рождения, уроженец Таджикистана, осужден за изнасилование.
• Дилшол Арслонов, 1996 года рождения, уроженец Узбекистана, осужден за половое сношение с лицом младше 16 лет.
• Тургун Абдуллаев, 1997 года рождения, уроженец Узбекистана, осужден за изнасилование.
• Хуршидбек Ганиев, 2005 года рождения, из Узбекистана, осужден по статье о распространении наркотиков.
• Парвозбек Турабаев, 2005 года рождения, из Узбекистана, осужден по статье о распространении наркотиков.
• Бахтиер Жумаев, 1996 года рождения, осужден за изнасилование.
На сайте УФСИН имена сбежавших заключенных не уточняются, но в управлении сообщили, что все они — выходцы из стран Средней Азии
Напомним, что в августе этого года в волгоградской колонии № 19 отбывающие наказание выходцы из Центральной Азии устроили бунт и взяли в заложники сотрудников ФСИН. Тогда СМИ сообщали, что среди захватчиков есть двое граждан Узбекистана. Однако, в действительности оказалось, что среди захватчиков был всего лишь один гражданин Узбекистана. Тем самым в социальных сетях была распространена неверная информация о другом гражданине Узбекистане, который не имел никакого отношения к захвату персонала колонии.