Litva migratsiya departamenti Tojikistonda vaqtinchalik yashash uchun ariza qabul qiluvchi viza markazini yopishni taklif qildi, deb xabar bermoqda LRT.
Departament maʼlumotlariga koʻra, 2025-yil iyun oyi boshida 6250 nafar tojikistonlik Litvada yashash uchun ruxsatnoma olgan. Bu ikki yil avvalgidan besh barobar koʻpdir. Azattyk Asia maʼlumotlariga koʻra, Tojikiston Markaziy Osiyo davlatlari orasida Litvada muhojirlar soni boʻyicha Oʻzbekistondan keyin ikkinchi oʻrinda turadi.
Migratsiya departamenti rahbari Evelina Gudzinskaitening aytishicha, vaqtinchalik yashash uchun ruxsatnoma muddati tugaganidan keyin Tojikiston fuqarolari Litvada qolib ketmoqda. “Oʻz vaqtida ketmaydigan Tojikiston fuqarolari soni, masalan, oʻzbekistonliklarga qaraganda, foiz hisobida koʻproq”, degan u.
Uning soʻzlariga koʻra, Tojikiston fuqarolari ham vaqti-vaqti bilan Litva-Belarus chegarasida paydo boʻlib, mamlakatga noqonuniy kirishga harakat qilishadi.
Tojikistonda Litvaning elchixonasi yo‘q. Bu davlatga tegishli diplomatik va konsullik masalalari Litvaning Qozog‘istondagi elchixonasi tomonidan hal qilinadi. Tojikiston fuqarolari Dushanbedagi VFS Global viza markazi (Litva elchixonasining rasmiy hamkori) orqali viza va yashash uchun ruxsatnoma olish uchun murojaat qiladi.
Shuni alohida ta’kidlash lozimki, o’zingiz va boshqa vatandoshlar uchun qo’shimcha qiyinchiliklar tug’dirmaslik uchun vizalar va yashash uchun ruxsatnomalarning amal qilish muddatlariga rioya qilish muhimdir. Hujjatingiz muddati tugashi arafasida bo’lsa, muddatini uzaytirish uchun ariza yozing yoki uyga qaytishga tayyorlaning. O’z vaqtida jo’nab ketish mezbon davlat bilan yaxshi munosabatlarni saqlashga yordam beradi va mintaqangizdan bo’lajak muhojirlarning hayotini osonlashtiradi.

Департамент миграции Литвы предложил закрыть в Таджикистане визовый центр, принимающий заявления на получение временного вида на жительство, сообщает LRT.
По данным ведомства, на начало июня 2025 года литовский вид на жительство получили 6250 таджикистанцев. Это в пять раз больше, чем два года назад. По данным Азаттык Азия, Таджикистан находится на втором месте среди стран Центральной Азии по количеству мигрантов в Литве, уступая лишь Узбекистану.
Глава Департамента миграции Эвелина Гудзинскайте рассказала, что после окончания срока действия временного вида на жительство граждане Таджикистана остаются в Литве. «Количество граждан Таджикистана, которые не выезжают вовремя и которым необходимо выносить предписание о выезде, то есть решения о возвращении, в процентном отношении выше, чем, например, тех же узбекистанцев», – заявила она.
По ее словам, граждане Таджикистана также периодически появляются на границе Литвы с Беларусью и пытаются незаконно проникнуть в страну.
В Таджикистане нет посольства Литвы. Дипломатические и консульские вопросы, касающиеся этой страны, решает посольство Литвы в Казахстане. Граждане Таджикистана подают документы на получение визы и ВНЖ через визовый центр VFS Global (официальный партнер посольства Литвы) в Душанбе.
Хочется подчеркнуть: чтобы не создавать дополнительные трудности себе и другим соотечественникам, важно соблюдать сроки действия виз и видов на жительство. Если ваш документ скоро истекает — вовремя подавайте заявление на продление или готовьтесь к возвращению домой. Своевременный выезд помогает сохранить хорошие отношения с принимающей страной и облегчает жизнь будущим мигрантам из вашего региона.