Bu kabi xavotirli xabarlarni Litvaning turli OAVlarida kuzatish mumkin.
«Biz 2021-yildan boshlab Markaziy Osiyodan muhojirlar oqimining 14 baravarga oshganini kuzatmoqdamiz. Bu mintaqadan kelayotgan musulmon aholi radikallashuvga moyilligi tufayli ma’lum bir xavotir uyg‘otmoqda», — degan Daryus Yaunishkis.
Mansabdorning so‘zlariga ko‘ra, idora barcha kelayotgan muhojirlarni tekshirishga ulgurmayapti, bu esa qarshi razvedka va terrorizmga qarshi kurash sohasida jiddiy xavflarni keltirib chiqarmoqda.
«Hozircha biz ertaga yoki bugun yuzaga keladigan tahdidni ko‘rmayapmiz, lekin radikallashuv tendensiyasini kuzatyapmiz, bu antisemit va Gʻarbga qarshi kayfiyatlar bilan hamroh bo‘lmoqda», — deb ta’kidlaydi u.
Shuningdek, Yaunishkis xavfsizlik departamenti joriy va o‘tgan yillarda terrorizm bilan bog‘liq to‘rt kishini aniqlab, ularga yashash huquqini beruvchi hujjat bermaslik va mamlakatga kirishni taqiqlashni tavsiya qilganini aytgan.
Migratsiya departamenti ma’lumotlariga ko‘ra, 1-oktabr holatiga ko‘ra Litvada 10,6 ming O‘zbekiston fuqarosi istiqomat qilmoqda (yil boshida 8,2 ming va 2022-yil boshida 998 kishi bo‘lgan), bu o‘zbeklarni mamlakatdagi to‘rtinchi yirik xorijiy diasporaga aylantirgan. Tojik diasporasi ham to‘qqiz oy ichida 5,7 mingdan 7,2 mingga o‘sgan.
Eng katta xorijiy diaspora ukrainlar bo‘lib, ularning soni 77,5 ming kishini tashkil qiladi, ulardan keyin beloruslar (61,3 ming kishi) va rossiyaliklar (15,3 ming kishi) keladi. Umuman olganda, Litvada yashash uchun ruxsat olgan deyarli 222 ming xorijiy fuqaro mavjud.
Bosh vazir: «Raqamlardan bu qadar xavotirlanishga hojat yo‘q»
Litva Davlat xavfsizlik departamenti (DXD) rahbarining 2021-yildan buyon Markaziy Osiyodan kelgan muhojirlar soni 14 baravar oshgani haqidagi bayonotidan so‘ng, bosh vazir Ingrida Shimonite bu katta o‘sishga qaramay, ularning umumiy soni hali ham ozligini ta’kidlagan.
«Shubhasiz, mehnat bozorining ehtiyojlari avval Ukraina va Belarusdan kelgan muhojirlar hisobiga qondirilgan edi, lekin urush boshlanishi bilan ukrainalik erkaklar frontga ketdi. Bu ishchi kuchining tarkibiga ta’sir qildi va bizning biznes Markaziy Osiyodan muhojirlar hisobiga bu tanqislikni qoplay boshladi. Ular soni ozchilikdan ko‘payib bormoqda», — degan Shimonite payshanba kuni Ziniu radijas radiostansiyasiga bergan intervyusida.
«DXD rahbari bu raqamlardan bunchalik xavotirlanmasligi kerak, chunki ta’sirli o‘sishga qaramay, muhojirlarning umumiy soni hali ham kamligicha qolmoqda», — deb qo‘shimcha qilgan bosh vazir.
Shimonite, shuningdek, yil boshidan 1-oktabrgacha Litvada vaqtinchalik yashash guvohnomasiga ega boshqa davlatlar fuqarolari soni faqat bir necha yuz kishiga oshganini ta’kidlagan.
«Haqiqatan ham muammolar yuzaga kelgan, lekin ularning bir qismi yangi qonunlar yordamida hal qilindi. Ishonchim komil, 2025-yildan uchinchi davlatlardan ishchilar uchun kvotalar joriy etilishi bilan biz bu masalani qo‘shimcha tartibga sola olamiz», — deydi bosh vazir.
Shimonitening fikriga ko‘ra, Yaunishkisning bayonotlari «byudjetga bo‘lgan munosabat» sifatida ham qaralishi mumkin.
«Yaqinda u Belarusdan kelgan muhojirlar haqida shunday fikrlarni bildirgan edi, endi esa Markaziy Osiyodan kelganlar haqida. Turli odamlar kelishi mumkinligini inkor etmayman, lekin DXD hech qachon hushyorlikni yo‘qotib, hech narsa qilmaydigan vaziyat bo‘lmaydi», — dedi Shimonite.
Shuningdek, «Bizda ularning faoliyati Litva Respublikasining davlatchiligi, mustaqilligi va suverenitetiga nisbatan jiddiy xavotirlarga sabab bo‘luvchi fuqarolar bor», deb qo‘shimcha qilgan u.

С 2021 года количество иммигрантов из Центральной Азии в Литве увеличилось в 14 раз, что вызывает обеспокоенность в связи с возможной склонностью этих людей к радикализации, отметил глава Департамента государственной безопасности (ДГБ) Дарюс Яунишкис.
В интервью новостной службе телеканала LNK, глава Департамента государственной безопасности (ДГБ) Дарюс Яунишкис заявил, что с 2021 года количество иммигрантов из Центральной Азии в Литве увеличилось в 14 раз, что вызывает беспокойство из-за риска радикализации.
«Мы наблюдаем волну иммиграции из Центральной Азии, которая с 2021 года увеличилась в 14 раз», – отметил Яунишкис. «Мусульманское население из этого региона вызывает определённые опасения из-за склонности к радикализации», – добавил он.
По словам Яунишкиса, ведомство не успевает проверять всех прибывающих мигрантов, что создаёт значительные риски в сфере контрразведки и борьбы с терроризмом. «На данный момент мы не видим угрозы, которая могла бы проявиться завтра или сегодня, но наблюдаем тенденцию к радикализации, сопровождаемую антисемитскими и антизападными настроениями», – подчеркнул он.
Яунишкис также сообщил, что в этом и прошлом году ДГБ выявил четырёх лиц, связанных с терроризмом, которым было рекомендовано не предоставлять вид на жительство и запретить въезд в страну.
Согласно данным Департамента миграции, на 1 октября в Литве проживало 10,6 тысяч граждан Узбекистана (по сравнению с 8,2 тысячами в начале года и 998 на начало 2022 года), что делает узбеков четвёртой по численности иностранной диаспорой в стране. Таджикская диаспора также выросла с 5,7 до 7,2 тысяч за девять месяцев.
Самой крупной иностранной диаспорой остаются украинцы (77,5 тысяч человек), за ними следуют белорусы (61,3 тысяч человек) и россияне (15,3 тысяч человек). В целом, в Литве насчитывается почти 222 тысячи иностранных граждан с действующим видом на жительство.
Премьер: не стоит так опасаться этих цифр
После заявления главы Департамента государственной безопасности (ДГБ) Литвы о том, что с 2021 года количество иммигрантов из Центральной Азии увеличилось в 14 раз, премьер-министр Ингрида Шимоните отметила, что несмотря на значительный рост, их общее количество всё же остаётся незначительным.
«Очевидно, что потребности рынка труда, которые ранее удовлетворялись за счёт выходцев из Украины и Беларуси, изменились с началом войны, когда украинские мужчины отправились на фронт. Это повлияло на структуру рабочей силы, и наш бизнес стал восполнять этот дефицит за счёт иммигрантов из Центральной Азии. Их количество возросло с очень низких показателей», — сказала Шимоните в четверг в интервью радиостанции Ziniu radijas.
«Возможно, главе ДГБ не стоит так опасаться этих цифр, так как, несмотря на впечатляющий рост, общее количество иммигрантов всё равно остаётся небольшим», — добавила премьер-министр.
Шимоните также подчеркнула, что с начала года до 1 октября количество граждан третьих стран с временным видом на жительство в Литве увеличилось лишь на несколько сотен человек.
«Проблемы действительно возникали, но они уже частично урегулированы благодаря новым законам. Я уверена, что с введением квот на работников из третьих стран, которые начнут действовать с 2025 года, мы сможем дополнительно регулировать этот вопрос», — отметила премьер-министр.
По мнению Шимоните, заявления Яунишкиса могут также рассматриваться «как позиция в отношении бюджета».
«Недавно он высказывал схожие аргументы по поводу иммигрантов из Беларуси, а теперь — по поводу выходцев из Центральной Азии. Я не отрицаю, что могут приезжать разные люди, но никогда не будет такой ситуации, когда ДГБ сможет расслабиться и ничего не делать», — заявила Шимоните.
Она также добавила: «У нас в Литовской Республике есть граждане, чья деятельность вызывает серьёзные опасения в связи с их отношением к государственности, независимости и суверенитету Литвы».