Литвада, бошқа мамлакатларда бўлгани каби, Марказий Осиё давлатларидан келган ишчилар сони ортиб бормоқда. Ҳукумат расмийлари ва экспертларнинг фикрича, бу Литвада меҳнат қилаётган Европа Иттифоқи фуқаролари сонининг камайгани ва меҳнат бозорида Марказий Осиё давлатлари вакилларининг кўпайиши билан боғлиқ.
Бандлик хизмати директори ўринбосари Гедре Синкявиче Литвада ишлаш учун келаётган Европа Иттифоқи фуқаролари сони камайганига қарамай, аксинча, Қирғизистон, Ўзбекистон ва Тожикистон каби Марказий Осиё давлатлари фуқаролари сони ортганини таъкидлаган. Улар кўпинча, яхши маоши бўлган транспорт ва қурилиш соҳаларида ишлашмоқда.
Бироқ, Литва Иш берувчилар Конфедерацияси раиси ўринбосари Аурелия Малдутитенинг фикрича, Литва меҳнат бозорида Марказий Осиё давлатларидан келган ишчилар ҳали ҳам кам сонли бўлиб, уларнинг улуши атиги 4 фоизни ташкил этади. Бунинг сабаби, илгари Литва бозорида беларуслар ва украиналиклар кўпчилик бўлган, аммо турли чекловлар туфайли уларнинг сони камайди.
Малдутите таъкидлаганидек, Марказий Осиёдан ишчиларни ёллашда иш берувчилар маблағни тежашмайди, чунки бу тил ва маданий тафовутлар туфайли қўшимча харажатлар келтириб чиқаради. Бироқ, бу ишчилар Литвага пул топиш ва оилаларига ёрдам бериш учун келишади.
Литва иш берувчилари маҳаллий ишчиларни ёллашни афзал кўришларини тан олишади, аммо баъзи соҳаларда литваликлар сони етарли эмас. Умуман олганда, бу  ишчи кучи излаш ва ишчиларга Литвада пул ишлаш имкониятини бериш истаги билан боғлиқ.

В Литве, как и в других странах, растет количество работников из стран Средней Азии, которых привлекают высокие заработные платы. По словам представителей власти и экспертов, это обусловлено сокращением числа граждан ЕС, работающих в Литве, и увеличением представителей стран Средней Азии на рынке труда.
Заместитель директора Службы занятости Гедре Синкявиче отметила, что, несмотря на сокращение числа граждан ЕС, приезжающих работать в Литву, наоборот, увеличилось количество граждан стран Средней Азии, таких как Киргизия, Узбекистан и Таджикистан. Они чаще всего находят работу в сферах транспорта и строительства, привлекаемые хорошими заработными платами.
Однако, как отметила вице-председатель Литовской конфедерации работодателей Аурелия Малдутите, работников из стран Средней Азии на рынке труда Литвы пока еще немного, составляя лишь 4% от общего числа. Это связано с тем, что ранее на литовском рынке преобладали белорусы и украинцы, но их количество уменьшилось из-за различных ограничений.
Малдутите подчеркнула, что нанимая работников из Средней Азии, работодатели не экономят, так как это создает дополнительные расходы из-за языковых и культурных различий. Однако эти работники приезжают в Литву, чтобы заработать и помочь своим семьям.
Литовские работодатели признают, что предпочли бы нанимать местных работников, но в некоторых секторах не хватает литовцев. В целом, этот тренд связан с поиском рабочей силы и стремлением предоставить возможность работникам зарабатывать в Литве.