“Хитой Марказий Осиё давлатлари билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш ниятида. Қандай қилиб Россия бу шароитда минтақада ўз имкониятларини сақлаб қолиши мумкин”, деб савол беради шарқшунос Кирилл Котков.
Хитойнинг Сиан шаҳрида Ўрта Осиё давлатлари – Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон билан Хитойнинг биринчи саммити якунланди. Икки кун давом этган тадбирда давлат раҳбарлари иштирок этди.
18 май куни Хитой етакчиси Си Цзинпин Хитой ва Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги муносабатлар келажакда янги рангларда порлаши кераклигини айтди. Унинг сўзларига кўра, Пекин Марказий Осиё давлатлари билан “умумий келажакка эга ҳамжамият” қуришни режалаштирмоқда.
Си, шунингдек, Марказий Осиёда “қашшоқликни камайтириш стратегияси”ни ишлаб чиқишга ваъда берган ва бу ишни молиялаштириш ниятида эканлигини маълум қилган. Хитой раҳбари, шунингдек, Марказий Осиёдаги ҳамкорларига 3,72 миллиард доллар беғараз ёрдам ажратишга ваъда берган.
“Хитой фурсатдан унумли фойдаланиб, минтақада ўз ўрнига эга бўлишга ҳаракат қилиб, Марказий Осиё мамлакатларига фойдали лойиҳаларни таклиф қилмоқда. У ерда Туркиянинг ҳам ўз манфаатлари бор, лекин унинг ҳудудий жойлашуви туфайли ҳаракат қилиши қийинроқ.
Шуни инобатга олган ҳолда, Россия ҳаракат қилиши керак – унинг Марказий Осиё давлатларига кучли таъсир қилиш воситалари бор ва улардан фаолроқ фойдаланиши керак”, деб ҳисоблайди Котков.
“Қозоғистонга иқтисодий муносабатлар ва русийзабон аҳоли орқали ҳам босим ўтказиш мумкин. “Руслашган” этник қозоқлар Россияга мойил, чунки улар рус тилини қозоқ тилидан кўра яхшироқ билишади”, деб таъкидлайди эксперт.
Шарқшунос Котков Россия қандай қилиб Марказий Осиёда қолиши мумкинлигининг бошқа сабабларини ҳам айтиб ўтган.
У Россия Марказий Осиё мамлакатларига таъсирини кучайтириш учун «гастар-фактор»дан фойдаланишни тавсия этади. Бу Марказий Осиёдан яшаш ва ишлаш учун келган муҳожирларга тегишли, дея тушунтирди Котков.
“Агар Россия Федерацияси “одамларни алмаштириш” йўлидан воз кечиб меҳнат муҳожирларини келишини тўхтатса, бу Марказий Осиё мамлакатлари учун кучли зарба бўлади. Россия эса ундан фойдаланиши мумкин. Бундан ташқари, аҳолининг ҳаддан ташқари кўпайишига йўл қўймаслик учун эртами-кечми миграцияни тўхтатиш кераклигини унутмаслигимиз шарт”, деб қўшимча қилади у.
Олимнинг фикрича, арзон, лекин аслида доимий равишда ошиб бораётган ишчи кучидан фойдаланиш машинасозлик, роботлаштириш ва бошқаларнинг ўсишига, Россия Федерациясининг ривожланишига тўсқинлик қиладиган тормоз, эмиш.
Котков, Россия Марказий Осиё мамлакатларига иқтисодий таъсирдан ташқари кўплаб таъсир воситаларини санаб ўтар экан, 2022 йил январида оммавий тартибсизликлар пайтида Москва Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Тўқаевга қаршилик кўрсатишга ёрдам бермаганида «Қозоғистонда фуқаролар уруши бошланиши мумкин эди. Чунки, юмшоқ қилиб айтганда, улар ўзларини ягона халқ сифатида кўрмайди», – деган.
Россия Марказий Осиёда муваффақият қозониши учун, биринчи навбатда, иқтисодий ривожланиш парадигмасини ўзгартириши ва фақат “нефт ва газ қувури”дан пул олишни босқичма-босқич тўхтатиши керак, деб таъкидлайди шарқшунос.

Китай намерен усилить сотрудничество со странами Центральной Азии. Как России на этом фоне сохранить возможности для развития в регионе, рассказал востоковед Кирилл Котков.
В китайском городе Сиане закончился первый саммит Поднебесной с государствами Центральной Азии — Казахстаном, Киргизией, Таджикистаном, Туркменией и Узбекистаном. В двухдневном мероприятии участвовали главы стран.
Китайский лидер Си Цзиньпин 18 мая заявил, что впоследствии отношения КНР и стран Центральной Азии должны заиграть новыми красками. По его словам, Пекин планирует выстроить с государствами ЦА «сообщество с общим будущим».
Си также пообещал разработать стратегию по снижению уровня бедности в Центральной Азии, и заявил о намерениях профинансировать предприятия. Китайский лидер также пообещал выделить 3,72 млрд долларов безвозмездной помощи своим партнерам в ЦА.
Китай, пользуясь моментом, предлагает странам Центральной Азии выгодные проекты, пытаясь закрепиться в регионе. Имеет свои интересы там и Турция, но ей сложнее действовать из-за территориального расположения.
Учитывая это, России необходимо действовать — она имеет сильные рычаги влияния на государства ЦА, и должна активнее пользоваться ими, считает Котков.
«На тот же Казахстан можно оказывать давление через экономические отношения, а также русскоязычное население. Там есть сильно “обрусевшие” этнические казахи, которые тяготеют к России, поскольку знают ее язык гораздо лучше казахского», — подчеркнул эксперт.
Востоковед Котков объяснил, как России удержаться в Центральной
Азии также могла бы использовать для увеличения влияния на страны Центральной Азии так называемый «гастар-фактор». Имеются в виду мигранты, которые приезжают из ЦА, чтобы жить и работать, объяснил Котков.
«Если РФ прекратит организованный завоз гастарбайтеров по линии “народозамещения”, это будет сильным ударом по странам Средней Азии. И Россия могла бы этим пользоваться. Кроме того, нельзя забывать, что рано или поздно эмиграцию необходимо будет прекратить, чтобы избежать перенаселения. Использование этой якобы дешевой, но на самом деле постоянно дорожающей рабочей силы — это тормоз, который препятствует развитию РФ — увеличению машиностроения, роботизации и так далее», — считает собеседник ПЭ.
У России есть много рычагов влияния на страны Центральной Азии, помимо экономических. Например, несложно представить, что бы было, если Москва в январе 2022 не помогла устоять президенту Казахстана Касыму-Жомарту Токаеву во время беспорядков, поделился мнением востоковед.
«В Казахстане могла бы просто начаться гражданская война между самими казахами, поскольку они, мягко говоря, не представляют себя единой нацией», — подчеркнул Котков.
Смена парадигмы
Чтобы Россия смогла стать успешной в Средней Азии, ей нужно сменить, прежде всего, экономическую парадигму развития и постепенно отказаться от получения денег исключительно от «нефтегазовой трубы», отметил востоковед.