Марказий Осиёда гидроэнергетика салоҳиятининг 25 фоиздан камроғи ўзлаштирилган.
Евросиё тараққиёт банки бошқаруви раиси Николай Подгузов Бутунжаҳон гидроэнергетика конгрессида Марказий Осиё мамлакатлари беш йилдан кейин 5-12 куб километр сув танқислигига, шунингдек, электр энергиясига бўлган талабнинг ортишига дуч келишини тахмин қилган.
“Марказий Осиё 2028-2029-йилларда сув танқислигига дуч келади. Шу билан бирга, минтақада электр энергиясига талаб сезиларли даражада ошиши кутилмоқда”, – дея Подгузовнинг сўзларини келтиради банк матбуот хизмати.
ЕТБ раҳбарининг фикрича, янги гидроэлектр станцияларни қуриш ва мавжудларини модернизация қилиш иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиб, иқтисодий ва ижтимоий ривожланишни таъминлайди. Шу муносабат билан ЕТБ яқин уч йил ичида Марказий Осиё сув-энергетика комплексини ривожлантиришга 400 миллион доллардан ортиқ сармоя киритишни режалаштирмоқда, дейилади хабарда.
Умуман олганда, банк ҳисоб-китобларига кўра, Марказий Осиёда гидроэнергетика салоҳиятининг 25 фоиздан камроғи ўзлаштирилган. Минтақада умумий қуввати қарийб 14 минг МВт бўлган 80 дан ортиқ гидроэлектр станциялари мавжуд. 2035 йилга бориб вилоятдаги ГЭСлар қувватини эскиларини модернизация қилиш ва янгиларини қуриш ҳисобига 8900 МВт га ошириш режалаштирилган.
Ростдан ҳам Марказий Осиёга сувсизлик хавф солмоқдами? Қирғизистонлик журналист  Қурманбек Иманалиевнинг фикрича, Марказий Осиё яна 50 йил давомида бундай муаммога дуч келмайди. У ЕТБ бошқаруви раиси Николай Подгузовнинг даъволарига раддия берган.
“Евросиё тараққиёт банкининг ўз таҳлилий институтлари борми? Аммо музликларимизнинг ўзи яна камида 100 йилга етса, яна нима ҳақида гапириш мумкин?
…Нега улар яқинлашиб келаётган инқироз ва бизга сув  етишмаслигини башорат қилишмоқда? Эҳтимол, улар ўз банклари орқали пул беришни хоҳлашаётгандир. “ЕТБ яқин уч йилда Марказий Осиё сув-энергетика комплексини ривожлантиришга 400 миллион доллардан ортиқ сармоя киритишни режалаштирмоқда. Жорий йилда банк Қирғизистонда 100 мегаватт қувватга эга Қуланак ГЭСи қурилишини молиялаштиришни бошлади ва бошқа гидроэнергетика лойиҳаларини, жумладан, Марказий Осиёдаги энг йирик бўлмиш Қамбарота ГЭС-1 ва Роғун ГЭСини молиялаштириш бўйича музокаралар олиб бормоқда. Эҳтимол, буларнинг барчаси шу нуқтаи назардан уринишлардир.
Банк нуқтаи назаридан, албатта, тезроқ пул бериши керак. Сув танқислиги бўлади, дейилса, бу ГЭСларни қуриш тезлашади. Кейин эса бу пул бизга неча фоиз ва қайси муддатга берилишини кўришимиз керак. 0,1% бўлса бошқа гап, 5% бўлса-чи… Улар бизга беш йилдан кейин сувсиз қолишимизни башорат қилишмоқда. Лекин бундан олдин тоғларимизга, музликларимизга қарашса бўларди”, деб ёзади қирғиз журналисти.

В Центральной Азии гидроэнергетический потенциал освоен менее чем на 25%.
Страны Центральной Азии через пять лет столкнутся с дефицитом воды в 5-12 куб. км, а также с увеличением спроса на электроэнергию. Об этом заявил председатель правления Евразийского банка развития (ЕАБР) Николай Подгузов на Всемирном конгрессе по гидроэнергетике.
“Центральная Азия столкнется с дефицитом воды в 2028-2029 годах. Одновременно в регионе ожидается значительное увеличение спроса на электроэнергию”, – приводит слова Подгузова пресс-служба банка.
По мнению главы ЕАБР, строительство новых гидроэлектростанций и модернизация существующих смягчит последствия изменения климата и обеспечит экономическое и социальное развитие. В связи с этим ЕАБР в ближайшие три года планирует инвестировать в развитие водно-энергетического комплекса Центральной Азии более $400 млн, говорится в сообщении.
В целом, по оценкам банка, в Центральной Азии гидроэнергетический потенциал освоен менее чем на 25%. В регионе более 80 ГЭС суммарной мощностью около 14 тыс. МВт. До 2035 года в регионе планируется увеличить мощность ГЭС на 8900 МВт за счет модернизации старых и строительства новых, указали в ЕАБР.
Действительно ли Центральной Азии угрожает нехватка воды? Киргизский журналист Курманбек Иманалиев считает, что Центральная Азия не столкнется с подобной проблемой еще 50 лет. Он опровергает утверждения председателя правления ЭТБ Николая Подгузова.
«В 2028-2029 годах Центральная Азия столкнется с дефицитом воды. Может у Евразийского банка развития (далее ЕАБР) свои аналитические институты имеются? Но как можно об этом говорить, если наших ледников хватит по крайней мере на 100 лет.
Тогда почему нам предрекают скорый коллапс и отсутствие воды напрочь. Может хотят деньги дать через свои банки. Скажете опять не может быть? А как тогда такое понимать: «ЕАБР планирует инвестировать в развитие водноэнергетического комплекса Центральной Азии более $400 миллионов в ближайшие три года. В этом году банк начал финансирование строительства Куланакской ГЭС мощностью 100 мегаватт в Кыргызстане и ведет переговоры о финансировании других гидроэнергетических проектов, в том числе Камбаратинской ГЭС-1 и Рогунской ГЭС — крупнейших гидроэлектростанций в Центральной Азии». Может в этом ракурсе все потуги.
С точки зрения банковской сферы, конечно надо дать деньги и побыстрее. И если сказать, что будет дефицит воды, то кажись надо и побыстрее строить эти гидроэлектростанции. Логично. А когда надо быстро, можно ведь и свои доходные шансы увеличить. В смысле банковские ставки повысить. И тогда надо посмотреть, по каким процентам нам будут давать эти деньги и на какой период. Одно дело под 0,1% и другое дело под 5%, разница как раз в аккурат с дефицитом воды столкнемся. Нам же предрекают, что через пять лет не будет у нас воды. Хоть бы на наши горы и ледники посмотрели бы, прежде чем нас так смущать”, пишет киргизский журналист.