2014 йил сентябрида илк бор матбуотда  «МакДональдс» компаниясини судга берган пайтда унинг номи матбуотда машҳур бўлиб кетган  эди. Ҳуқуқшунос Дилшод Бурҳонов Москвадаги «МакДональдс» кафесига кираётганида ердан чиқиб турган темир қозиққа оёғини уриб олиб, жароҳатланган.
Бурҳонов «МакДональдс»  тармоғини судга бериб, товон пули сифатида бир миллион рубл талаб қилди. Аммо суд охир-оқибат «МакДональдс» компаниясини Бурхоновга атиги 10 минг рубл ёки ўша пайтдаги курс бўйича тахминан 200 АҚШ доллари тўлаш билан жазолаган эди.
Унинг сўзларига кўра, уларнинг низоси судгача боришидан олдин «МакДональдс» вакили унга қўнғироқ қилиб, воқеа учун узр сўраган ва унга компенсация сифатида …текин тушлик таклиф қилган.
«МакДональдс» билан судлашган ўша ҳуқуқшунос энди АҚШ президентлигига номзодини қўйиш ҳаракатига тушган.
Тожикистон шимолидаги Исфара шаҳрида туғилган 42 ёшли Дилшод Бурҳонов ўзини 2024 йилнинг ноябр ойида бўлиб ўтадиган АҚШ президентлигига мустақил номзод сифатида кўрсатди. Тожикистонлик муҳожир юрист Дилшод Бурҳонов ўзининг сайловолди шиорида “Американи яхши томонга ўзгартириш учун”  президент бўлишни хоҳлаётганини эълон қилди.
У монополияга барҳам бериш, табиий ресурслар ва газ нархларини тартибга солиш тарафдори. Бурҳонов аҳолини янада яхши молиявий қўллаб-қувватлаш мақсадида яшаш нархини 50 фоизга ошириш ниятида. Унинг дастуридаги яна бир жиҳат мактаб ўқувчилари учун мажбурий спорт турлари, ёшлар ўртасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишдир. Бурҳонов дастурида мактабларда ЛГБТ ҳамжамиятидан жинсий озчиликларни ташвиқот қилишни тақиқловчи банд ҳам бор. Бурҳонов, шунингдек, АҚШнинг барча ҳарбий базаларини мамлакат чегараларида сақлаш, соғлиқни сақлаш тизимини тижоратлаштириш ва фуқароларга яхши тиббий хизматлар кўрсатиш ва гиёҳвандликдан азият чекканларга ёрдам ва бепул даволаш тарафдори.
Тўғри, Дилшод Бурҳонов номзодини рўйхатдан ўтказиш имконияти кам бўлиши мумкин, чунки АҚШ қонунларига кўра, бу давлатга фақат шу мамлакатда туғилган америкаликгина президент бўлиши мумкин. Эсингизда бўлса, ўз вақтида ҳатто Барак Обаманинг номзодини рўйхатдан ўтказиш пайтида унинг туғилган жойи бу борада айрим муҳокамаларга сабаб бўлган эди.
Масаланинг яна бир жиҳати шуки, ҳар сафар АҚШ президентлигига юзлаб номзодлар илгари сурилади, бироқ анъанага кўра, асосий кураш доимо икки асосий партия – республикачилар ва демократлар номзодлари ўртасида бўлиб ўтади. Ҳозирги президент Жо Байден демократлар вакили бўлса, аввалги президент Доналд Трамп республикачилар номзоди бўлган. 2024 йилги сайловларда Трамп Байдендан қасос олишни ва Оқ уйга қайтишни ният қилмоқда.
Дилшод Бурҳоновнинг фикрига кўра, АҚШда ўнлаб йиллар давомида мавжуд бўлиб келган тизим эскирган ва мавжуд бўлган фикр ҳамда ғоялар хилма-хиллигини акс эттирмайди. Бу икки партиявий тизим мухолифлари фикрича, ҳозирги сиёсий муҳитда йирик корпорациялар ва лоббичилар манфаатлари ҳукмрон.
Дилшод Бурҳоновнинг касби ҳуқуқшунос. У бир неча йил олдин Қўшма Штатларга кўчиб келган ва Нью-Йорк яқинида яшайди. Илгари у Москвада яшаб, у ерда “СиАйЭс-Девелопмент” МЧЖга асос солган ва бошқарган.

42-летний уроженец г. Исфары на севере Таджикистана Дилшод Бурхонов выдвинул себя в качестве независимого кандидата в президенты США. Президентские выборы в Штатах пройдут в ноябре 2024 года, но многие претенденты уже начали свои предвыборные кампании, в том числе и таджикский иммигрант-юрист Дилшод Бурхонов, который, согласно его предвыборному лозунгу, хочет стать президентом, «чтобы изменить Америку к лучшему».
В своей предвыборной программе, Дилшод Бурхонов выступает за искоренение монополий и регулирование цен на природные ресурсы и газ. Бурхонов также намерен увеличить прожиточный минимум на 50%, чтобы обеспечить лучшую финансовую поддержку населения. Другим пунктом в его программе является обязательный спорт для школьников и пропаганда здорового образа жизни среди молодежи. В программе Бурхонова есть и пункт о запрете на пропаганду сексуальных меньшинств из сообщества ЛГБТК+ в школах. Бурхонов также выступает за сохранение всех военных баз США в пределах границ страны, за декоммерциализацию системы здравоохранения и предоставление гражданам более качественных медицинских услуг и помощь тем, кто страдает от зависимости, а также за бесплатное лечение зависимости.
Правда, шансы на регистрацию кандидатуры Дилшода Бурхонова выглядят туманными, так как согласно законам США, президентом этой страны может стать лишь американец по рождению.Как помните, в свое время, даже место рождение Барака Обамы вызвало определенные дискуссии на пути регистрации его кандидатуры.
Другим аспектом вопроса остается то, что каждый раз в президенты США выдвигаются сотни кандидатов, но традиционно основная борьба всегда происходит между кандидатами от двух основных партий – республиканцами и демократами. Действующий президент Джо Байден представляет демократов, предыдущий – Дональд Трамп – был выдвинут республиканцами. На выборах 2024 года Трамп мечтает взять реванш у Байдена и вернуться в Белый дом.
По мнению Дилшода Бурхонова, существующая в США уже десятки лет, устарела и не отражает того разнообразия мнений и идей, которые существуют в стране. Противники этой двухпартийной системы считают, что в нынешнем политическом климате доминируют интересы крупных корпораций и лоббистов.
Дилшод Бурхонов – по профессии юрист. Он несколько лет назад перебрался в США и живет в окрестностях Нью-Йорка. Ранее он жил и работал в Москве, где учредил и руководил ООО “СиАйЭс-Девелопмент”.
Имя Дилшода Бурхонова впервые попало в заголовки новостей в сентябре 2014 году, когда он во время посещения кафе «МакДональдс» в Москве на входе в заведение быстрого питания на Матвеевском ударился ногой в торчающий железный штырь и ранил ногу.
Бурхонов обвинил сеть «МакДональдс» в беспечности и потребовал один миллион рублей в качестве компенсации. Но суд в итоге обязал «Макдональдс» выплатить Бурхонову всего 10 тыс. рублей, или примерно 200 долларов США по тогдашнему курсу.
Он говорил, что до того, как их спор дошел до суда, представитель «МакДональдса» позвонил ему, извинился за инцидент и предложил в качестве компенсации … бесплатный обед.