“Assalomu alaykum, musofirchilikda yurgan o‘zbek aka-ukalar va opa- singillar! Barchalaringiz sog‘-salomat yuribsizlarmi?
O‘zbekiston Migratsiya vazirligi chet el davlatlari bilan ish va ish joylari, xalqimiz uchun yaxshi bitimlar va shartnomalarni yo‘lga qo‘yib kelmoqda. Bu xabarlarni o‘qib, xursand bo‘lasan kishi. Lekin “afsusdaman”, deb og‘ir vaziyatlarga tushib qolayotgan yurtdoshlarimiz ham oz emas.
Misol uchun o‘zimni olay: shu yilning aprel oyida O‘zbekistan Migratsiya vazirligi bergan e’lon bo‘yicha Belarusning Minsk shahrida joylashgan “MAZ” avtomobil zavodiga ishga keldik. Ish turi avtomobilsozlik.
Bizga ikkala tomon ham shunday e’lon va’da bergan edi: Haftasiga 5 kun ish, 2 kun dam olish, 8 soatdan ish. Tushlik va yotoqxona zavod hisobidan. Ish haqi 720 dollar. “Qo‘shimcha soat qolib ishlasalaring, 800-1000 dollargacha oylik beramiz”, degan edi.
Bir kancha vatandoshlar bilan ishni boshladik. 3 oy va’da qilingan pulni berishdi, “4-oydan “izdelka”ga o‘tdilaring, razryadlaring ham oshdi”, deb shanba kuni va boshqa kunlari 12 soatdan ishlasak ham, shu 720 dollarni berayapti.
Zavod berayotgan “obed” pulini ham oylikdan olib qolyapti. Ancha fuqarolarimiz uyga qaytib ketishdi. Qolganlar esa O‘zbekistondan migratsiya xodimlarini chaqirtirdik. Kelishdi, “Belavtomaz”dagi xodimlar bilan gaplashishdi, foydasi bo‘lmadi.
Haftasiga 6 kun ish, har kuni 10-12 soatdan ishlayapmiz, shu oylik: 720 dollar. O‘zbekmiz, boshqa tomonolarni uylab, Allohga behisob shukronalar aytib, ishlab yuribmiz.
Bu bilan nima demoqchiman? Shu yuqorida o‘tirganlar fuqarolarimizni chet elga yuborgandan so‘ng, ulardan tez-tez xabar olib tursin, rostini aytib yuborsin. Xalqimiz afsuslanib qolmasin, deyman”.

«Ассалому алайкум, узбекистанцы, находящиеся на заработках за границей! Как у вас дела, все ли вы здоровы?
Министерство миграции Узбекистана заключает выгодные соглашения и контракты с зарубежными странами по вопросам работы и рабочих мест для нашего народа. Читая эти новости, радуешься. Однако, к сожалению, немало наших соотечественников сталкиваются с трудными ситуациями.
Например, мой случай: в апреле этого года по объявлению Министерства миграции Узбекистана мы прибыли на работу на автозавод «МАЗ» в городе Минске, Беларусь. Работа связана с автомобилестроением.
Нам обе стороны обещали следующее: 5-дневная рабочая неделя, 2 дня выходных, 8-часовой рабочий день. Обед и общежитие за счёт завода. Зарплата — 720 долларов. Говорили: «Если будете работать сверхурочно, получите от 800 до 1000 долларов».
Мы начали работать с несколькими соотечественниками. В течение первых трёх месяцев нам выплатили обещанные деньги, но с четвёртого месяца нас якобы перевели на сдельную оплату и повысили разряд. Теперь даже когда работаем по 12 часов в субботу и другие дни, нам всё равно платят те же 720 долларов. Более того, деньги на обед, которые обещали организовать бесплатно, вычитают из зарплаты. После этого многие наши граждане вернулись домой, а мы вызвали сотрудников Агентства миграции Узбекистана. Они приехали, поговорили с сотрудниками «Белавтомаза», но это не помогло.
Теперь мы работаем по 6 дней в неделю, каждый день по 10-12 часов, а зарплата всё та же — 720 долларов. Мы, как настоящие узбеки, продолжаем работать, думая о будущем и благодаря Аллаха за всё.
Что я хочу сказать этим? Люди, сидящие наверху, должны регулярно проверять условия тех, кого отправляют за границу, и рассказывать только правдивую информацию перед отправкой на заработки. Я говорю это, чтобы наш народ не разочаровывался в последующем».