Хусусий бандлик агентликларига берилган 80 та лицензиядан 71 таси бекор қилинди.
Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида Ўзбекистонда хавфсиз, тартибли ва қонуний меҳнат миграцияси соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар ҳамда соҳага оид бошқа масалаларга бағишланган матбуот анжумани ташкил этилди.
Матбуот конференциясида Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги, ИИВ масъул ходимлари иштирок этишди. “Ўзбекистонда хавфсиз, тартибли ва қонуний меҳнат миграцияси соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар” мавзусида ўтказилган анжуманда миграция мавзуларига оид қизиқарли масалалар муҳокама қилинди.
Қуйида сизларни конференцияда муҳокама қилинган мавзулар ва иштирокчилар билан таништириб ўтамиз.
Ўтган давр мобайнида 71 та хусусий бандлик агентлигининг лицензияси бекор қилинди.
Зоҳид Асқаров, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги бошқарма бошлиғи:
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан хусусий бандлик агентлари реестридан ўтган 80 та юридик шахсга фуқароларни хорижда  ишга жойлаштириш бўйича фаолиятни амалга ошириш ҳуқуқини берувчи лицензиялар расмийлаштирилган.
Ўтган давр мобайнида 71 та хусусий бандлик агентлигининг лицензияси бекор қилинган (шундан 59 таси корохонанинг аризасига кўра, 12 тасига нисбатан жиноий иш очилган).
Ҳозирги вақтда лицензияга эга 6 та хусусий бандлик агентлиги фаолият юритмоқда.
Фуқароларимиздан лицензияга эга бўлмаган баъзи агентликлар билан ишлашда эҳтиёт бўлишларини сўрардим. Интернет саҳифаларида баъзи эълонларга кўра Буюк Юританияга қишлоқ хўжалиги соҳасида ишлашга оид таклифларга кўзингиз тушади. Улар фуқаролардан ҳужжатларни расмийлаштириш ва ишга юбориш учун яхшигина ҳақ оладилар. Кейинчалик эса на хизматдан, на ишдан дарак бўлмай, фуқароларимиз алданиб қолишмоқда. Агентликда шундай эълон берганларни текшириш амалиёти жорий этилмоқда.
Ўзбекистонда 2022 йил 1 апрель ҳолатига кўра бандликка муҳтожлар сони 1,4 миллион кишини ташкил этади.
Хўжаакбар Файзуллахўжаев, Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги бошлиғи ўринбосари:
Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги Кореяда ишлаш истагини билдирган фуқароларга ҳам меҳнат қилиш учун шароит яратишга интилмоқда. Бугунги кунда ана шундай фуқаролар учун EPS-Topik тест синовлари ўтказилмоқда.
Labormigration.uz дастурий мажмуаси орқали Корея Республикасида ишлаш истагини билдирганлардан 15210 нафари рўйхатга олинган. Улардан 1391 нафари талабларга жавоб бермаганлари туфайли синовлардан ўтишга қабул қилинмадилар. Ҳозиргача 10458 нафар фуқаро имтиҳондан ўтиб бўлдилар. 15 июлгача яна 4752 нафар фуқаро синов имтиҳонларидан ўтадилар.
Ачинарлиси, тест имтиҳонларида талайгина қоидабузарликлар бўлиб турибди. Имтиҳон топширувчи ўрнига бошқаларнинг кириши, телефонлардан фойдаланишга уриниш ҳолатлари аниқланди.
EPS-Topik тест имтиҳонлари 15 июлгача давом этади ва Инсон ресурсларини ривожлантириш хизмати томонидан баҳоланади.
Лицензияси йўқ агентликлар фуқароларни алдов билан чет элга юборишган
Обиджон Ғойибқулов, ИИВ Тергов департаменти терговчиси:
Шу пайтга қадар республикамизда фуқароларнинг чет элга ишга бораман деб, алданиб қолиш ҳолатлари учраб турибди. Лицензияси бўлмаган ёки вақтинча тўхтатиб қўйилган баъзи хусусий агентликлар фуқароларни алдов йўли билан чет элга мўмай пул эвазига ишга жўнатишни ваъда қилишган. Шундай агентликлардан бири сабабли 55 нафар фуқароларимиз “одам савдоси” қурбонига айланишган. Бугун катта ҳаракатлар эвазига улар Ўзбекистонга қайтарилдилар.  Уларни чет элга юборган «Migration-Consulting-Agency» хусусий агентлик иши юзасидан  суд ишлари давом этмоқда.  Аҳоли ўртасида Болгария ва Европанинг бошқа мамлакатларга ишга юборишга ваъда берган  агентликларнинг фаолияти ўрганиб чиқилмоқда, бу йўналишда ҳам фирибгарлик ҳолатлари аниқланган. Биз фуқароларимиздан ҳуқуқий саводли бўлишни, шартноманинг бандларини чуқур ўрганишларини, савол бўлган тақдирда Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига мурожаат қилишларини сўраб қоламиз.
Чет элда 2,4 миллионга яқин мигрантлар меҳнат қилишмоқда
Мигрантлар  5 ой давомида хориждан 4,19 миллиард доллар ўтказишди. Жорий йилнинг ўтган 5 ойи давомида жисмоний шахсларнинг хориждан пул ўтказмалари 4,19 миллиард долларни ташкил этди. Бу эса ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 61 фоизга кўпдир.
Маълумотларга кўра чет элларда вақтинчалик меҳнат фаолияти билан шуғулланаётган меҳнат мигрантлари сони 2022 йил 1 март ҳолатига кўра 2,4 миллионга яқин (2 356 954 нафар) кишини ташкил этади. Шундан 568,5 минг нафари (24,1%) аёллар, 827,1 минг нафари (35,1%) ёшлардир.

Анулирована 71 из 80 лицензий, выданных частным агентствам занятости
В АИМК состоялась пресс-конференция на тему “Реформы, проводимые в Узбекистане в сфере безопасной, упорядоченной и законной трудовой миграции”.
В пресс-конференции приняли участие представители Министерства занятости и трудовых отношений, Агентства по внешней трудовой миграции и МВД. Интересные вопросы, связанные с миграцией, обсуждались на конференции «Реформы в сфере безопасной, упорядоченной и легальной трудовой миграции в Узбекистане». Ниже мы познакомим вас с темами, обсуждаемыми на конференции, и её участниками.
За прошедший период были аннулированы лицензии 71 частного агентства занятости
Зохид Аскаров, начальник управления Министерства занятости и трудовых отношений:
Министерством занятости и трудовых отношений 80 юридическим лицам, прошедшим регистрацию в Реестре частных агентств занятости, выданы лицензии, дающие право осуществлять деятельность по трудоустройству граждан, желающих работать за рубежом. За прошедший период были аннулированы лицензии 71 частного агентства занятости (из них 59 – по заявлению предприятия, в отношении 12 возбуждены уголовные дела). В настоящее время действуют 6 лицензированных частных агентств занятости. Прошу наших граждан быть очень осторожными при работе с нелицензированными агентствами. По некоторым объявлениям в интернете, можно найти предложения, где предлагают работать в сфере сельского хозяйства в Великобритании. Сотрудники таких «агентств» берут с граждан высокую плату за оформление документов и отправку их на работу. Но потом вы не найдете ни службу, ни работу. Агентство вводит практику проверки тех, кто делает такие объявления.
По состоянию на 1 апреля 2022 года количество нуждающихся в трудоустройстве в Узбекистане составляет 1,4 миллиона человек.
Ходжаакбар Файзуллаходжаев, заместитель руководителя Агентства по внешней трудовой миграции:
Агентство по внешней трудовой миграции стремится создать условия для граждан, изъявивших желание работать в Корее. Сегодня для таких граждан проводятся тесты EPS-Topic.
Через программный комплекс Labormigration.uz было зарегистрировано 15 210 человек, изъявивших желание работать в Республике Корея. 1391 из них не были допущены к экзаменам, поскольку не соответствовали требованиям. На сегодняшний день экзамен сдали 10 458 граждан. До 15 июля тестовые экзамены сдадут еще 4752 гражданина.
К сожалению, на тестовых экзаменах были выявлены ряд нарушений. Были случаи, когда вместо экзаменатора на экзамены приходили другие люди, а некоторые пытались пользоваться телефонами.
Тестовый экзамен EPS-Topik по корейскому языку продлится до 15 июля. Экзамены будут оцениваться Службой развития человеческих ресурсов.
Нелицензированные агентства мошенническим путем высылают граждан за границу
Обиджон Гоибкулов, следователь Следственного департамента МВД:
До сих пор имеют место случаи обмана граждан нашей республики, желающих поработать за границей. Некоторые частные агентства, у которых нет лицензии или те, у которых, были временно приостановлены действие лицензий, обманным путем обещали отправить граждан на работу за границу за внушительную сумму. По вине одного из таких агентств 55 наших граждан стали жертвами «торговли людьми». Сегодня, благодаря большим усилиям, они возвращены в Узбекистан. По делу частного агентства “Migration-Consulting-Agency”, отправившего их за границу, продолжается судебный процесс. Также расследуется деятельность агентств, которые обещали направить на работу людей в Болгарию и другие европейские страны. В этом направлении также выявлены случаи мошенничества. Мы просим наших граждан быть юридически грамотными, детально изучать пункты договора, а при возникновении вопросов обращаться в Министерство занятости и трудовых отношений.
Около 2,4 млн мигрантов работают за рубежом
За последние 5 месяцев текущего года денежные переводы физических лиц из-за рубежа составили 4,19 миллиарда долларов.
За прошедшие 5 месяцев текущего года денежные переводы физических лиц из-за рубежа составили 4,19 млрд. долларов, что на 61 процент больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Согласно данным, численность трудовых мигрантов, осуществляющих временную деятельность за рубежом, по состоянию на 1 марта 2022 года составляет в среднем около 2,4 млн человек (2,356,954 человека), из них 568,5 тыс. (24,1%) – женщины, 827,1 тыс. (35,1%) – молодежь.
Из них 1,5 млн приходится на долю России, 366,3 тыс. – Казахстана, 144,7 тыс. – Турции, 47,4 тыс. – Южной Кореи и 348,1 тыс. – других стран.