Россияга жуда яхши таниш бўлган Марказий Осиёлик муҳожирлар яна бир Европа давлати – Польшага кўчиб келиши кўпаймоқда. Бундан ташқари, Польша давлати мигрантлар учун йўлларни осонлаштириш учун барча саъй-ҳаракатларни амалга оширмоқда ва Польша жамиятининг муҳим қисми унда ҳеч қандай таҳдид кўрмаяпти.
«Польша эмигрантлар давлатидан  муҳожирлар мамлакатига айланмоқда. Менимча, бу Польшадаги ўзига хос давр бурилиш нуқтасидир», деб таъкидлайди Польша иқтисодиёт институти эксперти Анжей Кубишяк.
Таққослаш учун, масалан, 2021 йилнинг биринчи чорагида хорижда ишлаган поляклар ўз ватанларига 3,8 миллиард злотий ўтказган бўлса, Польшага келган чет эллик меҳмон ишчилар ўша давр ичида у ердан ўз мамлакатларига деярли 5 миллиард злотий олиб чиқиб кетишган.
Ушбу маблағларнинг 80% Украинага оқиб келган. Чунки Польша маданий жиҳатдан яқин украиналикларни жалб қилишга урғу берган. Кўп жиҳатдан, у ўзининг демографик муаммоларини уларнинг ҳисобидан ҳал қилиш ниятида. Яқиндан бошлаб Польшага бошқа қитъалардан муҳожир ишчилар – Осиёдан ва ҳатто Африкадан кириб келишмоқда.
Бундан ташқари, польшалик иш берувчилар осиёлик ишчини Польшага олиб келишни қийинлаштирадиган зерикарли бюрократиядан нолиб, вазиятни тўғирлашни талаб қилишмоқда. Бундай қидирувлар учун Польша Республикасининг Бангладешдаги консуллиги ташкил этилади, Ҳиндистондаги консуллик ходимлари сонини ошириш ҳам режалаштирилган. Яқинда Лодз ва Кельцда янги виза марказларини очиш бўйича иккита келишув имзоланди – улар июнь ойида ўз эшикларини очиши кутилмоқда. Ушбу марказлар, хусусан, узоқ мамлакатлардан келган ходимлар учун Польша визаларини олиш учун зарур бўлган ҳужжатларни таржима қилиш учун жавобгар бўлади.
Биргина Мазовецк воеводалигида жорий йил бошидан буён Осиёдан 16 мингдан ортиқ киши (асосан Туркия, Ҳиндистон, Ўзбекистон, Непал ва Филиппиндан), шунингдек, Африкадан 800 га яқин киши ишлаш учун рухсатнома олган.
Ўтган йили маҳаллий амалдор Осиё фуқаролари учун 56 738 та, африкаликлар учун эса 2 697 та ишлаш учун рухсатнома берган. Умуман олганда, 2022 йилда ҳукумат маълумотларига кўра, Польшада деярли 365,5 минг чет элликларга ишлаш учун рухсатномалар берилган. Уларнинг 136 мингдан ортиғини мусулмон давлатларидан – асосан Марказий Осиёдан келган муҳожирлар олган.
Африкаликларга келсак, Польшада ишлаш учун рухсатномаларнинг аксарияти 2022 йилда Уганда (3815), Кения (2,1 минг), Нигерия (1,6 минг), Марокаш (1,2 минг) ва Миср (900 дан ортиқ) фуқароларига берилган. Жанубий Америкадан келган мусофирлар ҳам бор – энг кўп Колумбиядан (4,1 минг). Украиналикларга ўтган йили Польшада 85 мингдан сал кўпроқ,  Беларус фуқароларига 18,4 минг рухсатнома берилди.
Мусулмон давлатларидан ташриф буюрувчиларга берилган рухсатномаларнинг бу нисбати Польшанинг ўнг қанот сиёсатчиларини хавотирга солмоқда. Собиқ Бош вазир ўринбосари ва Иқтисодиёт вазири Януш Пехоцинский Ҳиндистон фуқароларига нисбатан 2022 йилда бир йил аввалгига нисбатан 171 фоизга кўпроқ рухсатномалар берилганини тан олган. Ўзбекистон фуқаролари бўйича ўсиш 122%, Непалда 85%, Филиппинда 70%, Туркияда 240% га етган!
Аммо полякларнинг муҳожирларга қарши кайфияти шунчалик кучлими? Польша ҳозирда Консерватив партия томонидан бошқарилаётган бўлсада, сўров натижаларига кўра, Польшаликларнинг учдан икки қисми миграция сиёсатини либераллаштириш тарафдори. Олинган маълумотларга кўра, польшалик респондентларнинг 65 фоизи ҳокимият бошқа ирқ ёки этник гуруҳга мансуб «кўп ёки маълум миқдордаги одамлар»нинг мамлакатга келиши ва яшашига рухсат бериши керак, деб ҳисоблайди. Украина каби маданий жиҳатдан яқин мамлакатлардан келган муҳожирлар масаласида қўллаб-қувватлаш янада кўпроқ. Ва бу билан поляклар либерал иммиграция сиёсатининг ашаддий мухолифлари бўлган венгер ва чехлардан кескин фарқ қилади.
Агар ўтган йиллардаги кўрсаткичлар билан таққосланадиган бўлсак, полякларнинг ташриф буюрувчиларга нисбатан бағрикенглик даражаси сезиларли даражада ошгани маълум бўлади. Нега?
Биринчидан, бу наслларнинг алмашинуви масаласидир – католик эътиқодига содиқ қолган кекса поляклар ўрнини анъанавий бўлишни «зўр ғоя эмас» деб ҳисоблайдиган ёшлар эгаллайди. Ёшларнинг аксарияти ксенофобияни рад этувчи либерал қарашларга амал қилади.
Иккинчидан, соф прагматик мулоҳазалар ҳам муҳимдир. Польша демографик инқироз гирдобида, ишлаётган поляклар сони камайиб бормоқда. Агар бу жараён давом этса, нафақага чиққан польшаликларга ким пенсия тўлайди?
Ўзининг етарли ресурси бўлмаганидан сўнг чет элдан ишчи кучини олиб киришга мажбур бўлинади. Польшанинг аҳволи ҳозирги кунда худди шундай бўлиб қолган.

Мигранты из Средней Азии, являющиеся столь привычными для России, все больше перебираются в еще одну страну – Польшу. Более того, польское государство прилагает все усилия, чтобы облегчить им этот путь, а значительная часть польского общества не видит в том никакой угрозы.
«Польша из государства эмигрантов становится страной иммигрантов. На мой взгляд, это некий эпохальный перелом в Польше», – указывает эксперт Польского экономического института Анджей Кубишяк.
Для сравнения – если, например, в первом квартале 2021 года поляки, работавшие за границей, перевели на родину 3,8 млрд злотых, то иностранные гастарбайтеры, приехавшие в Польшу, вывели оттуда в свои страны за тот же срок почти 5 млрд злотых.
80% от этих сумм утекли на Украину, поскольку Польша сделала ставку на привлечение культурно близких украинцев. Во многом именно за их счет она собирается решать свои демографические проблемы. Новым же явлением стало то, что в последнее время в Польшу нахлынули гастарбайтеры с других континентов – из Азии и даже из Африки.
Более того, польские работодатели постоянно указывают на утомительную бюрократию, затрудняющую процесс доставки азиатского работника в Польшу, и требуют исправить ситуацию. Специально для таких поисков будет создано консульство Польской Республики в Бангладеш, а также запланировано увеличение числа сотрудников консульства в Индии. На днях были подписаны два договора об открытиях новых визовых центров в Лодзи и Кельце – ожидается, что они распахнут двери в июне. На эти центры, в частности, ляжет работа по переводу документов, необходимых для оформления польских виз сотрудникам из дальних стран.
В одном только Мазовецком воеводстве с начала этого года разрешение на работу получили более 16 тыс. человек из Азии (в основном из Турции, Индии, Узбекистана, Непала и Филиппин), а также почти 800 человек из Африки.
В прошлом же году тамошний воевода выдал 56 738 разрешений на работу для граждан азиатских стран и 2697 – для африканцев. В целом в 2022 году, по данным правительства, в Польше было выдано почти 365,5 тыс. разрешений на работу для иностранцев. Из них более 136 тыс. получили выходцы из мусульманских стран – в основном из Средней Азии.
Что касается африканцев, то больше всего разрешений на работу в Польше было выдано в 2022 году гражданам Уганды (3815), Кении (2,1 тыс.), Нигерии (1,6 тыс.), Марокко (1,2 тыс.) и Египта (более 900). Есть пришельцы из и Южной Америки – больше всего из Колумбии (4,1 тыс.). Что касается украинцев, то в прошлом году им в Польше было выдано чуть более 85 тыс. разрешений на работу. 18,4 тыс. разрешений выдали белорусским гражданам.
Такая доля разрешений, выданных приезжим из мусульманских стран, очень беспокоит польских правых политиков. Бывший вице-премьер и министр экономики Януш Пехоциньский признает, что в случае с гражданами Индии в 2022 году было выдано на 171% больше разрешений, чем годом раньше. В случае с гражданами Узбекистана рост составил 122%, Непала – 85%, Филиппин – 70%, Турции – целых 240%!
Но так ли уж сильны антииммигрантские настроения поляков? Хотя Польшей сейчас управляет консервативная партия, две трети поляков, если верить результатам опросов, выступают за либерализацию миграционной политики. Согласно полученным данным, 65% респондентов из Польши считают, что власти должны разрешить «большому или определенному количеству людей» другой расы или этнической группы приехать и жить в стране. В случае иммигрантов из культурно близких стран, например Украины, поддержка еще больше. И этим поляки разительно отличаются от венгров и чехов, являющихся ярыми противниками либеральной иммиграционной политики.
Если сравнивать с показателями предыдущих лет, то окажется, что уровень толерантности поляков к приезжим значительно вырос. Почему?
Во-первых, дело в элементарной смене поколений – пожилых поляков сменяет молодежь, считающая, что быть традиционалистом – это «не круто». Молодежь в большинстве своем придерживается либеральных воззрений, отрицающих ксенофобию.
Во-вторых, имеют значение и чисто прагматические соображения. Польша охвачена демографическим кризисом, число работающих поляков сокращается. Если этот процесс продолжится, то кто будет платить полякам пенсию?
Там, где нет собственного достаточного ресурса, приходится практиковать ввоз рабочей силы из-за рубежа. В Польше  сегодня такая же ситуация.