Xavfsizlik Kengashi (СБ) yig‘ilishida rais o‘rinbosari Dmitriy Medvedev migrantlar Rossiya jamiyatida jiddiy keskinlikni keltirib chiqarayotgani va ishlash muddati tugagan muhojirlar tezda mamlakatni tark etishlari kerakligi haqida gapirdi.
Siyosatchi migrantlarning Rossiyada bo‘lishi ularning mehnat shartnomalari bilan qat’iy tartibga solinishi kerakligi, aks holda migratsiya masalasidan dushman kuchlar foydalanishi haqida iddao qilgan.
«[Noqonuniy migratsiya] bu sohada faol faoliyat yuritayotgan dushman kuchlar, terroristik va ekstremistik tashkilotlar uchun juda foydali», dedi Medvedev keskin ohangda.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin ham mamlakatning demografiya va yangi migratsiya siyosati haqida gapirib, aholining tabiiy o‘sishini ko‘paytirish, unga targ‘ib qilish haqida gapirgan edi.

Из-за мигрантов в российском обществе существует серьезное напряжение, и приезжие должны немедленно покинуть страну по выполнении задач. Так о проблеме миграции во время заседания Совета безопасности (СБ) высказался зампред организации Дмитрий Медведев, видео его выступления опубликовано во «ВКонтакте».
Политик подчеркнул, что пребывание мигрантов на территории России должно быть строго регламентировано их трудовыми договорами, в противном случае проблемой миграции воспользуются враждебные силы.
«[Нелегальная миграция] крайне выгодна враждебным нам силам, террористическим и экстремистским организациям, которые активно на этой поляне работают», — жестко высказался Медведев.
Президент России Владимир Путин также высказался о демографической ситуации в стране и новой миграционной политике, затронув вопрос увеличения и стимулирования естественного прироста населения.