“Migratsiya siyosatini tartibga solish murakkab masala bo’lib, bu sohada o‘ylanmagan qarorlar qabul qilish yoki shoshilinch bayonotlarga yo’l qo’ymaslik kerak”, degan Rossiya Xavfsizlik kengashi raisi o‘rinbosari, “Единая Россия” raisi Dmitriy Medvedev TASS muxbiri bilan suhbatda.
Biroq Dmitriy Medvedevning o‘zi ham muhojirlar va mamlakatning migratsiya siyosati haqida o‘ylamay gapirib qo‘ygan paytlari ko‘p bo‘lgan.
Masalan, migratsiya nazorati haqida: Medvedev muhojirlar ustidan qattiq nazorat muhimligini ta’kidlab, barcha kirish va harakat hukumatning qattiq nazorati ostida bo‘lishi kerakligini ta’kidlaydi. Uning qayd etishicha, Rossiyaga kim va nima uchun kelgani, qayerda ishlayotgani va yashayotganini bilish zarur.
Oilalarni olib kelishni taqiqlash haqida gapirgan Medvedev migrantlar mavsumiy ishlar uchun kelgan bo’lsa, oilalarini olib kelishlarini taqiqlashni taklif qilgan edi. U etnik anklavlarning paydo bo‘lishiga mutlaqo qarshiligini bildirgan.
Ta’lim va integratsiya haqida Medvedev, shuningdek, muhojir bolalarga rus tilini o’rgatish zarurligini ta’kidlab, maktablar rus tilini bilmaydigan bolalarni qabul qila olmasligini ta’kidlagan.
Medvedev muhojirlar tomonidan ekstremistik kayfiyatning tarqalishiga hissa qo‘shishi mumkin bo‘lgan yopiq etnik anklavlarning shakllanishidan xavotir bildirgan. Medvedev bunday tuzilmalarga qarshi faol choralar ko’rishga chaqirdi.
Uning fikricha, Rossiyada ishlamaydigan va o‘qimagan muhojirlar mamlakatni tark etishi kerak.
Dmitriy Medvedevning iddaosiga ko‘ra, rossiyaliklarning qariyb 70 foizi migratsiya siyosatini qat’iylashtirishni qo’llab-quvvatlaydi va migrantlarning «xunuk xatti-harakati»dan charchagan.

Регулирование миграционной политики — непростой вопрос, и в этой сфере нельзя допускать легковесных решений, необдуманных заявлений. Такое мнение высказал журналистам зампред Совбеза РФ, председатель «Единой России» Дмитрий Медведев, отвечая на вопрос ТАСС.
Однако сам Дмитрий Медведев часто в своих заявлениях об мигрантах и миграционной политике страны относился к этой проблеме, как он сам говорит «легковесно» и «необдуманно».
Например, Дмитрий Медведев говоря о контроле за миграцией подчеркивает важность жесткого контроля за мигрантами, заявляя, что все случаи их въезда и перемещения должны быть под строгим наблюдением государства. Он отметил, что необходимо знать, кто и зачем приезжает в Россию, а также где они работают и живут.
Запрет на привоз семей: В своих недавних заявлениях он предложил запретить мигрантам привозить свои семьи, если они приезжают только на сезонные работы. Это должно помочь избежать образования этнических анклавов.
Образование и интеграция: Медведев также акцентировал внимание на необходимости обучения детей мигрантов русскому языку, утверждая, что школы не могут принимать детей, не говорящих по-русски.
Устойчивость к экстремизму: Он выразил обеспокоенность по поводу образования замкнутых этнических анклавов, которые по его словам, могут способствовать распространению экстремистских настроений. Медведев призвал к активным мерам против таких образований.
По его мнению, мигранты, которые не работают или не учатся в России, должны покинуть страну.
Он отметил, что около 70% россиян поддерживают ужесточение миграционной политики и устали от «безобразного поведения» отдельных мигрантов.