Ўтган ҳафта давомида ҳар куни 10 мингга яқин муҳожир ва бошпана изловчилар АҚШ-Мексика чегарасига этиб келишган эди.
Бу ҳақда Мексика президенти Мануел Лопес Обрадор Reuters агентлигига маълум қилган.
Ҳар куни Мексикага жанубдан 6000 га яқин одам кириб келади, уларнинг аксарияти АҚШ чегарасига йўл олади, дейди президент.
Лопес Обрадор расмийлар миграциянинг асосий сабабларини, жумладан, бандлик ва ҳаёт сифатини яхшилаш соҳаларида ҳал қилишлари кераклигини таъкидлаб: “Одамлар миграцияга мажбур бўлмаслиги учун биз ўзаро тушуниш ва ҳамкорлик кўприкларини қуришимиз керак”, деди.
Сиёсатчи, шунингдек, якшанба куни Мексика жанубидаги Чяпас штатида содир бўлган йўл-транспорт ҳодисасида 10 кубалик муҳожир ҳалок бўлганидан афсусда эканлигини билдирди.
Reuters ахборот агентлигининг аниқлик киритишича, сентябр ойида Мексика-Америка чегарасида аниқланган муҳожирлар сони аввалги ойлик максимал даражага яқинлашган ёки ундан ошиб ҳам кетган.

Около 10 000 мигрантов и просителей убежища ежедневно прибывали на границу США и Мексики на прошлой неделе.
Как передает Report со ссылкой на Reuters, об этом заявил мексиканский лидер Мануэль Лопес Обрадор.
По словам президента, около 6 тыс. человек ежедневно прибывают в Мексику с юга, и еще большее число людей отправляется на границу США.
Лопес Обрадор подчеркнул, что чиновники должны устранить коренные причины миграции, в том числе в сфере трудоустройства и повышения качества жизни: “Нам нужно навести мосты взаимопонимания и сотрудничества, чтобы люди не были вынуждены мигрировать”.
Политик также выразил сожаление по поводу гибели 10 кубинских мигрантов в результате дорожно-транспортного происшествия в южном мексиканском штате Чьяпас в воскресенье.
Как уточняет Reuters, число мигрантов, замеченных на мексикано-американской границе в сентябре, приблизилось или превысило предыдущий месячный максимум.