Meksikada Gvatemala bilan chegaradosh Chiapas mintaqasida patrullik qilayotgan askarlardan yo‘ltanlamas transport vositalarida qochishga uringan 33 nafar muhojirlar guruhiga harbiylarning o‘q uzishi natijasida olti kishi halok bo‘ldi.
Reuters agentligi bu haqda Meksika mudofaa vazirligi bayonotiga tayanib xabar bergan.
Hodisa janubiy Chiapas shtatidagi Villa-Komaltitlan-Huistla trassasida sodir bo’lgan.
«Meksika armiyasi xodimlari quruqlikdagi patrul xizmatini oʻtkazar ekan, katta tezlikda harakatlanayotgan pikap mashinasini aniqladi, uning haydovchisi askarlarni koʻrib, qochishga urindi. Uning ortidan mintaqadagi jinoiy guruhlar ishlatganiga oʻxshash ikkita furgon kuzatildi. Xodimlar o‘q ovozlarini eshitganliklarini, shuning uchun ikki nafar harbiy xizmatchi qurol ishlatganini va shu tariqa furgonlardan birini to‘xtatganini» ma’lum qildi.
Mudofaa vazirligining qayd etishicha, to‘xtatilgan furgonda Kuba, Hindiston, Nepal, Pokiston va arab davlatlaridan 33 nafar muhojir ketayotgan ekan.
“4 kishi halok boʻldi, 12 kishi yaralandi, 17 kishi jarohat olmadi, harbiylar yaradorlarga birinchi tibbiy yordam koʻrsatib, ularni zudlik bilan avtomashinada Whistle General Hospitalga yetkazishdi, afsuski, yana ikki kishi halok boʻldi”, — deyiladi departament xabarida.
O‘q uzgan ikki askar xizmatdan chetlashtirildi. Bosh prokuratura ularning javobgarlik darajasini aniqlash va qilmishlarining harbiy intizomni buzish bilan bog‘liqligini aniqlash maqsadida tekshiruv o‘tkazadi.

Шесть человек погибли в Мексике в результате открытой военными стрельбы по группе из 33 мигрантов, которые на внедорожниках пытались скрыться от солдат, патрулирующих пограничный с Гватемалой район штата Чьяпас.
Как передает Reuters, об этом говорится в заявлении мексиканского Минобороны.
Инцидент произошел на участке шоссе Вилья-Комальтитлан — Уистла на юге штата Чьяпас.
«Военнослужащие мексиканской армии при проведении наземного патрулирования обнаружили двигавшийся на большой скорости пикап, водитель которого, увидев военных, попытался скрыться. За ним следовали два фургона, подобные тем, что используются преступными группировками в этом регионе. Личный состав сообщил, что услышал выстрелы, поэтому двое военнослужащих применили оружие, остановив таким образом один из фургонов», — сообщили в ведомстве.
В Минобороны отметили, что в остановленном фургоне передвигались 33 мигранта из Кубы, Индии, Непала, Пакистана и арабских стран.
«4 погибли, 12 получили ранения, 17 человек не пострадали. Военные оказали раненым первую медицинскую помощь, немедленно доставив их на автомобиле в главный госпиталь Уистлы, где, к сожалению, умерли еще двое», — говорится в заявлении ведомства.
Двое стрелявших солдат были отстранены от службы. Генеральная прокуратура проведет расследование, чтобы определить их степень ответственности и выяснить, связаны ли их действия с нарушениями военной дисциплины.