Rossiyada ta’lim muassasalaridagi migrant bolalar haqidagi ma’lumotlarni Ichki ishlar vazirligiga berish imkonini beruvchi yangi qonun qabul qilindi. Davlat Dumasi ushbu hujjatni ikkinchi va uchinchi o’qishda yalpi majlisda ma’qulladi.
Gap Rossiyada yashovchi chet el fuqarolarining farzandlari haqida bormoqda. Yangi qonunga ko’ra, ham mintaqaviy, ham mahalliy ta’lim organlari bunday bolalar haqidagi ma’lumotlarni Ichki ishlar vazirligiga o’tkazadi. Bu voyaga yetmagan muhojirlarni o’z vaqtida aniqlash va ularning Rossiya jamiyatiga moslashishi va integratsiyalashuviga yordam berish uchun amalga oshiriladi.
Qanday ma’lumotlar uzatiladi:
bolaning va uning ota-onasining shaxsiy ma’lumotlari;
test natijalari (masalan, rus tilida);
maktabga qabul qilish yoki o’qishdan chiqarish to’g’risidagi ma’lumotlar;
nazorat ostidagi migrant ota-onalarning maktabga murojaatlari haqida ma’lumot.
Davlat Dumasi raisi Vyacheslav Volodinning ta’kidlashicha, bunday ma’lumotlar almashinuvi bolalar va ularning ota-onalari Rossiyada qonuniy bo‘lishini tekshirishga yordam beradi. Bu, uning so‘zlariga ko‘ra, to‘g‘ri qaror qabul qilishga, voyaga yetmaganlarni noqonuniy faoliyatda ishtirok etishdan va boshqa xavf-xatarlardan himoya qilishga ko‘mak beradi.
Qonun shuningdek, barcha xorijiy fuqarolar uchun rus tili bo’yicha test natijalari federal axborot tizimiga kiritilishini nazarda tutadi. Bu nazoratni kuchaytirishi va migrantlarni ro‘yxatga olishni yanada shaffof va samaraliroq qilishi kerak.
Bundan tashqari, Volodin yaqinda migrant bolalarni rus tilini bilmasdan va ularning mamlakatda bo‘lish qonuniyligini tekshirmasdan maktablarga qabul qilishni taqiqlash to‘g‘risida yana bir qonun qabul qilinganini eslatgan.
Uning ma’lum qilishicha, ushbu qoidalar joriy etilgandan so’ng barcha hujjat topshirganlarning atigi 4 foizi maktablarga qabul qilingan. Masalan, 22-may holatiga ko‘ra, test sinovlari uchun ariza topshirgan 2868 nafar fuqarodan bor-yo‘g‘i 498 nafari, ya’ni 17 foizi imtihonga kiritildi.

В России принят новый закон, который позволит передавать информацию о детях мигрантов из образовательных учреждений в МВД. Госдума одобрила этот документ сразу во втором и третьем чтении на пленарном заседании.
Речь идёт о детях иностранных граждан, проживающих в России. По новому закону, органы образования — как региональные, так и местные — будут передавать в МВД данные о таких детях. Это сделано для того, чтобы вовремя выявлять несовершеннолетних мигрантов и помогать им адаптироваться и интегрироваться в российское общество.
Какая информация будет передаваться:
личные данные ребёнка и его родителей;
результаты тестирования (например, по русскому языку);
информация о зачислении или отчислении из школы;
сведения об обращениях в школу родителей из числа мигрантов, находящихся под контролем.
Председатель Госдумы Вячеслав Володин отметил, что такой обмен данными поможет проверять, на законных ли основаниях находятся в России дети и их родители. Это, по его словам, поможет принять правильные решения, защитить несовершеннолетних от участия в противоправных действиях и других опасностей.
Также закон предусматривает, что результаты тестов на знание русского языка всех иностранных граждан будут заноситься в федеральную информационную систему. Это должно усилить контроль и сделать учёт мигрантов более прозрачным и эффективным.
Кроме того, Володин напомнил, что недавно принят ещё один закон — о запрете приёма в школы детей мигрантов без знания русского языка и без проверки легальности их пребывания в стране.
Он сообщил, что после введения этих правил в школы приняли только 4% от всех, кто подал заявления. Например, по данным на 22 мая, из 2868 заявившихся на тестирование были допущены к экзамену только 498 человек, то есть 17%.