Rossiyada atigi 154 ming nafar voyaga yetmagan xorijliklar yashash joyida ro’yxatga olingan, bu umumiy sonining 20 foizini tashkil qiladi.
Ichki ishlar vazirligining migratsiya masalalari bo’yicha bosh boshqarmasi boshlig’ining o’rinbosari Gennadiy Kudryashov Davlat Dumasi qo’mitasi yig’ilishida hozirda mamlakatda 766 mingga yaqin shunday bolalar istiqomat qilayotganini ma’lum qildi. Ularning asosiy qismini Tojikiston (26 foiz), Qirg‘iziston (14 foiz), O‘zbekiston (13,4 foiz), Belarus (12,6 foiz) va Ukraina (8 foizdan ortiq) fuqarolari tashkil etadi.
Kudryashov ota-onalar ko’pincha farzandlarini ro’yxatga olishga e’tiborsiz bo‘layotganiga e’tibor qaratgan. Ichki ishlar vazirligi ota-onalardan biri Rossiya fuqarosi bo’lgan yoki bola mamlakatga kirganidan keyin fuqarolikni olgan hollar bundan mustasno, bu bo’shliqni bartaraf etish kerak deb hisoblaydi.

В России на миграционном учёте по месту пребывания зарегистрированы лишь 154 тысячи несовершеннолетних иностранцев, что составляет 20% от общего числа.
Замначальника ГУ МВД по вопросам миграции Геннадий Кудряшов сообщил в ходе совещания комитета Госдумы, что на данный момент в государстве проживает примерно 766 тысяч таких детей. Большинство среди них — это жители Таджикистана (26%), Киргизии (14%), Узбекистана (13,4%), Белоруссии (12,6%) и Украины (более 8%).
Кудряшов обратил внимание на то, что родители нередко пренебрегают своими обязанностями по регистрации детей. МВД считает, что необходимо устранить этот пробел, за исключением случаев, когда один из родителей уже является гражданином России или когда ребёнок получает гражданство после въезда в страну.
В 2024 году из Петербурга было выдворено 14 тысяч мигрантов. Кроме того, в том же году почти 20 тысяч иностранцев не смогли подтвердить свои знания русского языка.