K-18-sonli yo‘nalishda avtobus haydagan Dilshodbek Asqarov yo‘lovchilardan birining hayotini saqlab qoldi.
Voqea 29-avgust kuni sodir bo‘lgan esa-da, ammo endigina keng jamoatchilik e’tiboriga havola etildi. Gatchina shahriga kirayotganda yo‘lovchilardan biri, 35-40 yoshli ayol to‘satdan hushini yo‘qotib qo‘ygan.
Vaziyat jiddiyligini anglagan Asqarov darhol avtobusni eng yaqin bo‘lgan Gatchina kasalxonasiga haydashga qaror qildi. Salonda 17 nafar yo‘lovchi bo‘lgan va ularning barchasi haydovchining tashabbusini qo‘llab-quvvatlagan.
Shifoxonaga kelgan Asqarov ayolni qo‘lida tez yordam bo‘limiga olib borgan. Ayol u yerda u asta-sekin o‘ziga kela boshladi. Shifokorlar unga tezda javob berishdi va epileptik tutqanoq tutganini tasdiqlashdi.
Jabrlanuvchiga zarur tibbiy yordam ko‘rsatilgach, haydovchi yo‘lga qaytdi va ishini davom ettirdi.
Komtrans va HTA rahbariyati Dilshodbek Asqarovga professionalligi va hushyorligi uchun minnatdorchilik bildirdi. Tashkilot haydovchini yo‘lovchining hayotini saqlab qolishga qilgan harakati uchun mukofotlash bo‘yicha taklif kiritmoqchi.

Водитель автобуса № К-18 Дилшодбек Аскаров спас жизнь одной из пассажирок. Об этом стало известно 78.ru.
Инцидент произошёл 29 августа, но широкую огласку получил только сейчас. Во въезда в Гатчину одной из пассажирок, женщине в возрасте 35-40 лет, внезапно стало плохо: она потеряла сознание и не приходила в себя.
Осознав серьёзность ситуации, Аскаров немедленно принял решение направить автобус в ближайшую Гатчинскую больницу. В салоне находились 17 пассажиров, и все они поддержали инициативу водителя.
Прибыв в ГБУЗ ЛО «Гатчинская КМБ», Аскаров на руках донёс женщину до приёмного покоя и усадил в кресло, где она постепенно начала приходить в себя. Врачи быстро отреагировали и подтвердили, что у пассажирки произошёл эпилептический приступ.
После того как пострадавшей была оказана необходимая медицинская помощь, водитель вернулся на маршрут и продолжил свою работу.
Комтранс и руководство НТА выразили благодарность Дилшодбеку Аскарову за проявленный профессионализм и чуткость. В комитете намерены подать ходатайство о награждении водителя за его действия, которые помогли спасти жизнь пассажирки.
Как отметил врач Артём Мячин, пациентка в удовлетворительном состоянии была отпущена домой для дальнейшего обследования и лечения.