Shundan so‘ng tojikistonlikning uzr so‘ragan videosi ommaga taqdim etildi. E’tiborli tarafi shundaki, tojikistonlik teraktni yoqlab izoh qoldirgan yagona shaxs emas, u bilan birga uzr so‘ragan boshqa rossiyaliklarning ham videosi ommaga ko‘rsatilgan.
❗️Biroq jinoiy ish faqat ikki kishiga – bir rossiyalik va tojikistonlik muhojirga ochilgan, xolos.
Tojikistonlik muhojirga “Internet tarmog‘idan foydalanib, terroristik hatti-harakatlarni amalga oshirishga ommaviy chaqiruv bilan shug‘ullanganlik” moddasi bo‘yicha jinoiy ish ochilgan.
Mazkur voqeani inobatga olib, ijtimoiy tarmoqlarda noqonuniy fikrlarni bildirmaslik kerakligini va bu uchun javobgarlik borligini eslatib o‘tamiz.

В Санкт-Петербурге задержали гражданина Таджикистана, который публиковал в соцсетях одобрительные комментарии под новостями о теракте в “Крокус сити холле”, сообщил РИА Новости источник в силовых структурах.
После задержания появилось видео с извинениями от гражданина Таджикистина. В нем мигрант сожалеет о содеянном.
В настоящее время мигранту предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 205.2 УК РФ (публичные призывы к осуществлению террористической деятельности, совершенные с использованием сети интернет).