Boshqirdiston Respublikasining Salavat shahrida keng jamoatchilik e’tiroziga sabab bo‘lgan hodisa yuz berdi. Domofon kamerasidan olingan videoda erkak qizni kirish joyigacha kuzatib borayotgani va uning uyiga “choy ichishga” kirmoqchiligini aytayotganini ko‘rish mumkin. Ko’pchilik buni migrant taksi haydovchisi tomonidan ayolga tajovuz sifatida qabul qilgan.
Biroq, keyinchalik ma’lum bo’lishicha, erkak va ayol ilgari yaqin munosabatda bo’lgan va janjallashib qolishgan. Huquq-tartibot idoralariga ko‘ra, erkak jinoyat sodir etishdan ko‘ra munosabatlarni tiklashga uringan bo‘lishi mumkin. Hodisaning ikkala ishtirokchisi ham bir-birlarini bilishlarini va avval uchrashganliklarini tasdiqlashgan.
Bu ish migrantlarga qarshi ayblovlar ijtimoiy tarmoqlarda ko’pincha faktlar tekshirilmasdan tarqatilishini ta’kidlaydi. Shuni yodda tutish kerakki, muhojirlar bilan bog‘liq barcha hodisalar jinoyat hisoblanmaydi va xulosa chiqarishdan oldin har bir vaziyatni sinchiklab o‘rganib chiqish lozim.

В городе Салават, Республика Башкортостан, произошёл инцидент, который вызвал широкий общественный резонанс. На видеозаписи с камеры домофона видно, как мужчина преследует девушку до её подъезда и предлагает зайти к ней «попить чай». Многие восприняли это как попытку домогательства со стороны таксиста-мигранта.
Однако позже выяснилось, что мужчина и женщина ранее состояли в романтических отношениях и, вероятно, расстались. По данным правоохранительных органов, мужчина, возможно, пытался восстановить отношения, а не совершить преступление. Оба участника инцидента подтвердили, что были знакомы и ранее встречались.
Этот случай подчёркивает, как быстро распространяются обвинения в адрес мигрантов, особенно в социальных сетях, где информация часто подаётся без проверки фактов. Важно помнить, что не все инциденты с участием мигрантов являются преступлениями, и необходимо тщательно разбираться в каждой ситуации, прежде чем делать выводы.