Rossiya IIV o‘zining rasmiy telegram kanalida patent asosida mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun kelgan xorijiy fuqarolar quyidagi qoidalarga amal qilishlari shartligini eslatib o‘tdi:
Davlat chegarasini kesib o‘tgach, muhojir migratsion karta olishi va 7 ish kuni ichida (agar Rossiya Federatsiyasining xalqaro shartnomalarida boshqa muddatlar ko‘rsatilmagan bo‘lsa) yashash joyi bo‘yicha migratsiya ro‘yxatiga olinishi kerak.
Patent olish uchun muhojirlar 30 kun ichida Rossiya IIVning hududiy bo‘limlariga yoki «ПВС» bo‘limlariga (Moskvadagilar ММЦ «Сахарово»ga ariza bilan murojaat qilishi kerak.
Ariza topshirishda barmoq izlarini topshirish va quyidagi hujjatlarni taqdim etish talab etiladi:
– OIV infeksiyasi, xavfli yuqumli kasalliklar va narkotik moddalarning organizmda yo‘qligini tasdiqlovchi tibbiy hujjatlar (1 yil davomida amal qiladi);
– “ДМС” polisi yoki pullik tibbiy xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha shartnoma;
– Rus tili, Rossiya tarixi va qonunlari asoslarini bilish haqida guvohnoma (3 yil amal qiladi), deb yozadi idora.
Patent olinganidan so‘ng
ikki oy ichida migrant Rossiya IIV hududiy bo‘limlariga mehnat faoliyatini haqida “уведомление”ni topshirishi kerak.
Muhojirlarga patent 1 oydan 12 oygacha bo‘lgan muddatga beriladi. Uning amal qilish muddatini uzaytirish uchun Rossiyadan chiqish shart emas. Patent muddati tugashidan 10 kun oldin, patentni ikkinchi yilga uzaytirish uchun Rossiya IIV hududiy bo‘limlariga yoki «ПВС»ga  (Moskvadagilar ММЦ «Сахарово» murojaat qilishi kerak.
Murojaat qilayotganda o‘zlari bilan quyidagilarni taqdim etish zarur:
– amal qilish muddati tugamagan yuqorida sanab o‘tilgan hujjatlar;
– ish beruvchidan olingan “ходатайство”;
– patentning oylik to‘lovlarini o‘z vaqtida to‘langanligini tasdiqlovchi cheklar.
Bundan tashqari, idora ish beruvchilarning majburiyatlarini ham eslatib o‘tgan.
Ish beruvchi 3 ish kuni ichida Rossiya IIVning hududiy bo‘limalarini xorijiy fuqarolar bilan mehnat shartnomasining tuzilgani yoki bekor qilinganligi haqida “уведомление” topshirishi shart.

МВД России в своем официальном телеграм канале выпустило напоминание о том, что иностранный гражданин, прибывающий в Россию для осуществления трудовой деятельности по патенту, обязан соблюдать следующие правила.
При пересечении
Государственной границы Российской Федерации мигрант должен получить миграционную карту и в течение 7 рабочих дней (если иные сроки не установлены Международными соглашениями Российской Федерации) позаботиться о постановке на учет по месту пребывания.
Для оформления патента на работу мигранту необходимо в течение 30 дней обратиться с заявлением в территориальные подразделения МВД России или во ФГУП «ПВС» МВД России, ГБУ ММЦ «Сахарово»
При подаче заявления пройти дактилоскопирование (разово) и предоставить:
— медицинские документы, подтверждающие отсутствие ВИЧ-инфекции, опасных инфекционных заболеваний и наркотических средств в организме (действительны 1 год);
— полис ДМС или договор о предоставлении платных медицинских услуг;
— документ о знании русского языка, истории и основ законодательства России (срок действия 3 года), пишет ведомство.
После получения патента
в течение двух месяцев трудовому мигранту требуется уведомить территориальный орган МВД России об осуществлении трудовой деятельности.
Патент на работу выдается на срок от 1 до 12 месяцев, для его продления не нужно выезжать из России. За 10 дней до окончания срока действия патента для переоформления патента на второй год необходимо обратиться в территориальные органы МВД России или во ФГУП «ПВС» МВД России, ГБУ ММЦ «Сахарово», предоставив:
— вышеперечисленные документы с действующим сроком;
— ходатайство от работодателя;
— квитанции о своевременной оплате ежемесячных авансовых платежей, сообщает МВД России.
Кроме этого, ведомство напомнило об обязанности работодателя. Работодатель обязан в течение 3 рабочих дней уведомить территориальный орган МВД России о факте как заключения, так и расторжения трудового договора с иностранным гражданином, говорится в напоминании.