2024 йил 23 январь куни Москва ва Бутун Рус Патриархи Кирилл Россия Федерацияси Федерация Кенгашида сўзга чиқиб, Россия Федерациясида миграция сиёсати масаласидан сўз очди.
Патриарх ўз мурожаатида миграция мавзуси ўзининг оммавий чиқишларида янгилик эмаслигини таъкидлаган. Патриархнинг таъкидлашича, у аллақачон Дунё руслари конгрессида ушбу мавзу бўйича гапиргани, аммо вазиятнинг долзарблиги ва жиддийлиги сабабли у бу мавзуда яна гапиришни зарур деб ҳисоблаганини айтади. Патриарх Россияга муҳожирларнинг, айниқса, рус тилини билмайдиган ва рус тарихи, маданияти, урф-одатлари ва урф-одатларини тушунмайдиганларнинг оммавий оқимидан хавотир билдирган.
«Мен турли чиқишларимда, хусусан, Россия халқларининг Бутунжаҳон конгрессида бир неча бор миграция масаласини кўтарганман. Худди шу сўзларни такрорлашга ижозат беринг, чунки вазият жуда оғирлашди. Мигрантлар оқими рус шаҳарларининг қиёфасини ўзгартирмоқда. Кўп ҳолларда рус тилини билмайдиган, рус тарихи, маданияти, урф-одатлари ва урф-одатларини билмайдиган ва энг ачинарлиси, рус жамиятига қўшилишни истамайдиганлар Россия бирлигининг цивилизация маконини бузади. Биз Россиянинг айрим этник гуруҳларини ўз тарихий йўлидан юрган ва ўзлигимизни тан олмайдиган бошқа халқлар билан алмаштирсак, мамлакатимиз бутунлай бошқача бўлади.Россия миграция сиёсатини тубдан қайта қуриши керак. Бу ҳақда Бутунжаҳон рус халқи конгрессида гапирганимда мусулмон биродарлардан мен ҳақимда танқидлар эшитдим…”, дейди патриарх.
Унинг фикрича, Россияга келган муҳожир бутунлай ўзлигидан воз кечиб рус маданиятига сингиб кетиши керак экан. Бироқ “пичоқни олдин ўзингга ур” деган мақол бор. Ўзбекистон ёки бошқа Марказий Осиё давлатларида ўнлаб йиллардан буён яшаётган русийзабонлар бор. Улар ҳам ўзбеклашиб кетиши керакмиди, патриархнинг мантиғи бўйича.
Нутқнинг муҳим қисми Россиянинг миграция сиёсатида жиддий ўзгаришлар зарурлиги ҳақидаги баёнот эди. Патриархнинг таъкидлашича, бу сўзлар аллақачон Россияда яшаётганларга эмас, балки Россияга келганларга қаратилган.
Патриархнинг сўзларини қувватлаб яна бир православ руҳонийси архиепископ Савва муҳожирларга оид қонунчиликни «мустаҳкамлаш»га чақирди
Россия православ черкови епископи, Зеленоград архиепископи Савва (Тутунов)нинг иддаосича, мамлакатга интеграциялашиш истагисиз ишлаш учун келган муҳожирларга оилаларини ўзлари билан олиб келишларига йўл қўймаслик керак эмиш. Бу ҳақда у Федерация Кенгашида бўлган давра суҳбатида айтиб ўтди.
Руҳонийнинг таъкидлашича, замонавий жамият Россия халқларининг маданияти ва тилини рад этувчи муҳожирлар томонидан жорий қилинган хатти-ҳаракатлар ва қадриятлардан ҳимояга муҳтож. Бу эса, ўз навбатида, мактабларда келажак авлод таълим-тарбиясига катта хавф туғдиради.
«Биз муҳожирларни мослаштириш зарурати ҳақида кўп гапиришимиз мумкин, бу ҳақиқатан ҳам муҳим, аммо уларнинг кўпчилиги мослашишни хоҳламаслигини ва мослашмаслигини тан ололмаймиз», дейди архиепископ.
У рус тилини билишга оид амалдаги қонун ҳужжатлари ижроси устидан назоратни кучайтиришга чақирди. “Мигрантлар тўғрисидаги қонунчиликни кучайтириш, жумладан, меҳнат муҳожирларининг ўз оилаларини Россияга олиб келиш имкониятини қаттиқлаштириш зарур. Агар бирор киши интеграциялашишни истамасдан оддийгина ишлаш учун келган бўлса, унда унга оиласини олиб келишга рухсат бериш мутлақо шарт эмас», деди епископ.

23 января 2024 года Патриарх Московский и всея Руси Кирилл выступил в Совете Федерации РФ, уделив особое внимание вопросу миграционной политики в Российской Федерации.
В своем обращении Патриарх подчеркнул, что тема миграции не является новой в его публичных выступлениях. Патриарх отметил, что уже говорил на эту тему на Конгрессе Русского Народа Мира, но ввиду актуальности и остроты ситуации счел нужным вновь высказаться на эту тему. Патриарх выразил обеспокоенность массовым притоком в Россию иммигрантов, особенно тех, кто не говорит по-русски и не понимает русской истории, культуры, традиций и обычаев.
“Я не раз поднимал вопрос о миграции в различных выступлениях, в частности, на Всемирном конгрессе русского народа. Позвольте мне повторить те же самые слова, потому что ситуация стала очень серьезной. Приток иммигрантов меняет облик российских городов, разрушает цивилизационное пространство единства России, которые во многих случаях не говорят по-русски, не знают русской истории, культуры, традиций и обычаев и, что самое печальное, не хотят интегрироваться в российское общество. Если мы заменим некоторые этнические группы России другими народами, которые идут своим историческим путем и не принимают нашу идентичность, наша страна станет совершенно другой. России необходимо кардинально перестроить свою миграционную политику. Когда я говорил об этом на Всемирном русском народном соборе, то услышал критику в свой адрес от братьев-мусульман…”.
По словам Патриарха, главная проблема заключается не только в количестве прибывающих иммигрантов, но и в их нежелании интегрироваться в российское общество. Это, по словам Патриарха, приводит к изменению облика российских городов и деформации единого цивилизованного пространства страны. Патриарх Кирилл подчеркнул, что замена части многонационального населения России людьми из других культурно-исторических слоев приведет к тому, что страна станет совершенно другой.
Важной частью выступления стало заявление о необходимости существенных изменений в миграционной политике России. Патриарх подчеркнул, что эти слова адресованы не тем, кто уже живет в России, а тем, кто приезжает в Россию.
Архиепископ Савва призвал «устрожить» законодательство о мигрантах
Мигрантам, которые приезжают в страну на заработки без стремления интегрироваться, не следует разрешать привозить с собой семьи, считает архиерей Русской православной церкви, архиепископ Зеленоградский Савва (Тутунов). Об этом он сказал на круглом столе  который прошел в Совете Федерации.
Священнослужитель отметил, что современное общество крайне нуждается в защите от тех моделей поведения и ценностей, которые привносятся мигрантами, отвергающими культуру и язык народов России. Это, в свою очередь, несет существенную угрозу для воспитания будущих поколений в школах.
«Мы можем много говорить о необходимости адаптации мигрантов, это действительно важно, но мы не можем не признать, что многие из них не хотят и не будут адаптироваться», — сказал архиепископ.
Он призвал вести более жесткий контроль за исполнением действующего законодательства в части знания русского языка. «Требуется устрожение законодательства в отношении мигрантов, в том числе устрожение возможности для трудовых мигрантов привозить в Россию свои семьи. Если человек приезжает просто поработать без стремления интегрироваться, то вовсе не обязательно ему разрешать перевозить свою семью», — заявил архиерей.