Sevastopolda Opera va balet teatri qurilishida noqonuniy yollangan hujjatsiz migrantlar ishlagan. Bunga Chelyabinskdan kelgan guruh javobgar bo‘lgan. Ularning ishi FSB xodimlari tomonidan to’xtatilgan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil oktyabr oyida qurilish kompaniyasi direktorining o’rinbosari patentsiz migrantlarni ishga yollashga qaror qilgan. U do’stidan ularni topishda yordam so’ragan. Do’sti Markaziy Osiyo mamlakatlari fuqarolari orasidan ishchilarni qidirgan.
Migrantlar suv quvurlarini yotqizish ishlariga jalb qilingan va ularga maosh to’langan. Biroq, patenti bo‘lmagan. Ular “registratsiya”dan o’tmasdan xususiy uylarda yashagan.
FSB tashkilotchilarning ikki nafariga qarshi jinoiy ish qo’zg’atdi. Ular migrantlar uchun qasddan va birgalikda noqonuniy ishlarni tashkil qilishda, xizmat lavozimini suiste’mol qilishda ayblanmoqda. Ular 10 yilgacha qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin.

В Севастополе на стройке Театра оперы и балета работали мигранты без документов. Их наняли нелегально. Этим занималась группа из Челябинска. Их работу остановили сотрудники ФСБ.
Следствие выяснило, что в октябре 2025 года заместитель директора строительной фирмы решил взять на работу иностранцев без разрешений. Он попросил знакомого помочь найти людей. Тот искал рабочих среди граждан стран Центральной Азии.
Мигрантов поставили работать на прокладке водопровода и платили им деньги. Но у них не было разрешения на работу. Жили они в частных домах без официальной регистрации.
ФСБ возбудила уголовное дело против двух организаторов. Их обвиняют в том, что они специально и вместе устроили незаконную работу для мигрантов, пользуясь своим положением. Им может грозить до 10 лет тюрьмы.