2024-yilda Rossiyadagi sanoat korxonalarida 47 ming malakali xorijlik mutaxassis ishlay boshladi. Bu ko‘rsatkich hukumat tomonidan belgilangan kvotadan 16 foizga ko‘p. Rossiya Mehnat vazirligi ishchilar kelgan yetakchi davlatlar qatoriga Xitoy, Turkiya, Hindiston va Serbiya kabi mamlakatlarni kiritgan.
“Tog‘-kon sanoati, qurilish-montaj va ta’mirlash-qurilish sohalari mutaxassislari uchun ajratilgan 30,7 ming kvotaning 22,4 ming nafari (73 foizi) yetib keldi. Operatorlar, mexanizatorlar, mashinistlar va stasionar asbob-uskuna montajchilari uchun limitning 66 foizi (14,8 ming nafari dvigatel va mexaniksozlikda —— 22,1 ming kishidan 14,8 ming) olindi. Metallni qayta ishlash va mashinasozlik sohasida esa (15,5 mingdan 10,9 ming kishi) ish o‘rnini band qilgan”, – deb yozadi “Vedomosti”.
Ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yil uchun viza bilan kiruvchi xorijiy ishchilarni jalb qilish uchun belgilangan kvota sanoat sohasi uchun 40,5 ming kishini tashkil etgan. Biroq, jalb qilingan mutaxassislarning haqiqiy soni ko‘proq bo‘lgan.
Rossiya korxonalariga malakali ishchilar kelgan asosiy davlatlar qatoriga Xitoy, Turkiya, Hindiston va Serbiya kiradi. Vazirlikning aniqlik kiritishicha, kvotaning mavjudligi Rossiyaga kirishni kafolatlamaydi – har bir chet ellik mutaxassis mehnat vizasi va ishlash uchun ruxsatnomani individual ravishda olishi kerak. Agar hududda mahalliy kadrlar yetishmasligi yoki yangi investisiya loyihalari uchun asbob-uskunalarni moslashtirish zarur bo‘lsa, hokimiyat qo‘shimcha kvotalar uchun ariza berishi mumkin.
Rossiyadagi mehnat muhojirlari soni so‘nggi o‘n yil ichida deyarli ikki baravar kamaydi. 2015-yildan boshlab xorijiy ishchilar sonining qisqarishi barqaror tendensiyasi qayd etildi. Mutaxassislar bu jarayonni mamlakatdagi iqtisodiy tanazzul va dollar kursining rublga nisbatan sezilarli darajada oshishi bilan bog‘lashmoqda. Bundan tashqari, ko‘rsatilgan davrda migratsiya qonunchiligiga jiddiy o‘zgartirishlar kiritilgani migrantlarni ish bilan ta’minlash shartlarini murakkablashtirdi, moliyaviy xarajatlarni oshirdi hamda ularning bosqichma-bosqich qisqarishiga olib keldi.

В 2024 году на промышленных предприятиях России начали работать 47 тысяч квалифицированных иностранных специалистов — этот показатель превысил установленную правительством квоту на 16%. К числу ведущих государств, откуда приезжают работники, относятся Китай, Турция, Индия и Сербия. Это следует из данных Минтруда РФ.
«Из 30,7 тысячи выделенных квот для специалистов в горной, горно-капитальной, строительно-монтажной и ремонтно-строительной сферах приехали 22,4 тысячи человек (73%). Для операторов, аппаратчиков, машинистов и слесарей-сборщиков стационарного оборудования было использовано 66% лимита (14,8 тысячи из 22,1 тысячи), а в металлообработке и машиностроении — 70% (10,9 тысячи из 15,5 тысячи)», — передают «Ведомости».
Согласно данным, установленная квота на привлечение иностранных работников, въезжающих по визе, на текущий год составляла 40,5 тысячи человек для промышленного сектора. Однако фактическое число привлеченных специалистов оказалось выше.
Среди основных стран, из которых приезжают квалифицированные рабочие для российских предприятий, значатся Китай, Турция, Индия и Сербия. В министерстве уточнили, что наличие квоты не гарантирует въезд в Россию — каждый иностранный специалист должен оформить рабочую визу и разрешение на работу в индивидуальном порядке. Если регион сталкивается с нехваткой местных кадров или требуется наладка оборудования на новых инвестпроектах, власти могут обратиться за дополнительными квотами.
Количество трудовых мигрантов в России за последние десять лет снизилось почти в два раза. С 2015 года фиксируется стабильная тенденция к уменьшению числа иностранных работников. Эксперты связывают этот процесс с экономическим спадом в стране и существенным удорожанием доллара по отношению к рублю. Кроме того, в указанный период были приняты значительные поправки в миграционное законодательство, которые усложнили условия трудоустройства для мигрантов и повысили финансовые издержки, что, в свою очередь, привело к их постепенному сокращению.