Tahlilchilar Rossiyada 2013–2023 yillardagi jinoyatlar statistikasini oʻrganib chiqib, muhojirlar barcha jinoyatlarning taxminan 4–4,5 foizini sodir etgan degan xulosaga kelishdi. Pandemiya davrida bu ko’rsatkich biroz pastroq – taxminan 3-3,5% bo‘lgan.
Agar sudlanganlar soniga qarasak, har 100 ming rossiyalikdan 424, har 100 ming muhojirdan esa 282 kishi qonunni buzgan. Agar muhojirlar orasida eng ko’p bo‘lgan faqat 14 yoshdan 49 yoshgacha bo’lgan erkaklar hisobga olinsa, unda farq yanada kattaroqdir: har 100 ming rossiyalikning 1300 nafari va shu miqdordagi migrantlarning 507 nafari sudlangan.
Muhojirlar ham, rossiyaliklar ham ko‘pincha o‘g‘irlik, giyohvandlik va yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun jazolanadi. Chet elliklar rossiyaliklarga qaraganda ko‘proq soxta hujjatlar va chegarani noqonuniy kesib o‘tishda ayblanadi.
Moskva va mintaqada muhojirlar o‘rtasida jinoyat sodir etish darajasi boshqa viloyatlarga qaraganda yuqori. 2022-yilda migrantlar tomonidan sodir etilgan jinoyatlarning deyarli 38 foizi Moskva va Moskva viloyatida sodir bo‘lgan.
Tergov qo‘mitasi 2022-yilda migrantlar tomonidan sodir etilgan og‘ir jinoyatlar ko‘payganini, biroq ularning aksariyati zo‘ravonlik emas, balki o‘g‘irlik va giyohvandlik ekanligini ma’lum qildi. O’sish nazorat kuchayishi va giyohvandlikka qarshi kurash bilan izohlanadi.
2025-yil boshida Ichki ishlar vazirligi migrantlar tomonidan sodir etilgan jinoyatlarning umumiy sonining 15 foizga o‘sganini qayd etgan bo‘lsa-da, migrant jinoyatchilarning soni 3,3 foizga kamaygan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, migrantlarning umumiy jinoyatlar sonidagi ulushi doimiy ravishda kichik va 20 yil davomida deyarli o’zgarmagan. Ko’pincha bu muammo stereotiplar va «begonalardan qo’rquv” tufayli bo’rttiriladi.

Аналитики изучили статистику преступлений в России за 2013–2023 годы и пришли к выводу: мигранты совершают примерно 4–4,5% всех преступлений. Во время пандемии эта цифра была чуть ниже — около 3–3,5%.
Если смотреть на количество осуждённых, то на каждые 100 тысяч россиян приходится 424 приговора, а на 100 тысяч иностранцев — 282. Если учитывать только мужчин в возрасте от 14 до 49 лет (а именно их больше всего среди мигрантов), то разница ещё больше: 1300 приговоров на 100 тысяч россиян и 507 — на 100 тысяч иностранцев.
И мигранты, и россияне чаще всего судимы за кражи, наркотики и нарушение ПДД. Иностранцев чаще, чем россиян, судят за поддельные документы и незаконное пересечение границы.
В Москве и области уровень преступлений среди мигрантов выше, чем в других регионах. В 2022 году почти 38% всех преступлений мигрантов пришлись на Москву и Подмосковье.
Следственный комитет сообщил, что число тяжких преступлений мигрантов в 2022 году выросло, но большинство из них — это не насилие, а кражи и наркотики. Рост объясняют усилением контроля и борьбой с наркотиками.
В начале 2025 года МВД зафиксировало рост общего числа преступлений мигрантов на 15%, но при этом число самих мигрантов-преступников уменьшилось на 3,3%, а количество тяжких преступлений тоже снизилось.
Эксперты отмечают, что доля мигрантов в общей преступности стабильно невелика и за 20 лет почти не менялась. Многие преувеличивают эту проблему из-за стереотипов и страха перед «чужими».