Novosibirskda so’nggi bir necha kun davomida Xilok bozorini savdogar migrantlar ommaviy ravishda tark etmoqda. Bozor rahbariyati vahimada, mahalliy aholi nima bo‘layotganini tushunmay hayratda. Novosibirskdagi bozorda nima bo’lmoqda va migrant-savdogarlarning ketishi nima uchun biznesni vahimaga solayapti?
Bir necha kun ichida mashhur Xilok bozori bo’shab qoldi. Markaziy Osiyodan kelgan savdogarlar tez va ommaviy ravishda Verx-Tulaga, «Osiyo-Sibir» ulgurji markazi hududidagi yangi maydonga ko’chmoqda. Migrant savdogarlarning to’satdan ko’chishi aholi orasida tushunmovchilik va biznesda vahima uyg’otdi. Uzoq vaqt davomida bozor rahbariyati bo’layotgan voqealarni sharhlashdan bosh tortib kelayotgandi. Ammo bozor deyarli butunlay bo’shab qolganidan so’ng, bozor rahbariyatidan izoh paydo bo’ldi.
Xilok bozori savdogarlari o’z joylarini nafaqat bozordagi o’zgarishlar, balki tahdidlar tufayli ham tark etmoqda. Tadbirkorlar ochiq gapirishdan qo’rqmoqda, chunki ularga bosim va tahdid kuchaygan. Bu haqda Xilok bozori direktori Dmitriy Zyablov Sib.fm saytiga ma’lum qildi.
Bozor direktorining so’zlariga ko’ra, savdogarlar qo’rqitilayotgani, tahdid qiluvchi qo’ng’iroqlar, hattoki muhojir savdogarlarning vatanlaridagi qarindoshlariga tahdidlar kelayotgan holatlar ma’lum. Zyablov tadbirkorlarga huquqni muhofaza qilish organlariga murojaat qilishni taklif qilgan, biroq ular qo’rquv va harakat qilishni xohlamaslik tufayli hech qayerga murojaat qilishmagan.
Bundan tashqari, ayrim o’zbekistonlik tadbirkorlar «xavfsizlik masalalari» sabab umuman Novosibirskka kelib, savdo qilishdan bosh tortishni boshlashgani ma’lum qilindi.
Savdogarlarning ommaviy ketib qolishining rasmiy sabablari hali noma’lum. Biroq avvalroq mahalliy aholi bozorning migrantlarga to‘lganidan tinimsiz shikoyat qilishi oqibatida bozorda doimiy tekshiruvlar o’tkazilar edi. Tekshiruvlar migrantlarni shu darajada bezdirib qo’ydiki, o’z navbatida ular ham ishlay olmayotgani haqida Novosibirsk shahri ma’muriyati va O’zbekiston rahbariyatiga shikoyat qilgan edi.
Shundan so’ng, O’zbekiston va Novosibirsk delegatsiyalari o’rtasida bir necha bor uchrashuvlar o’tkazildi. Bu uchrashuvlar va yangi kelishuvlarning natijasida «Osiyo-Sibir» bozori joriy qilindi. Ushbu bozor Markaziy Osiyodan Sibirga mahsulotlarni markazlashgan holda yetkazib berish uchun tashkil etildi. Bundan tashqari, bu yerda O’zbekistondan kelgan savdogarlarga xavfsizlik kafolatlandi. Kelishuvga rioya qilib, o’zbekistonlik tadbirkorlar yangi joyga ko’cha boshladilar.
Bozor savdogarlarini himoya qilish va aholi shikoyatlarini hal qilish uchun hech qanday chorani ko’rmagan Xilok bozori rahbariyati endi vahima ichida yangi ijarachilarni qidirmoqda. Lekin bu bozorda ishlashni xohlovchi savdogarlar deyarli yo’q.
Mahalliy aholi esa biroz dovdirab qolgan, lekin xursand. Bu haqda jamoat faoli Mixail Mixaylov ma’lum qildi. «Hozircha odamlar vahimada va nima bo’layotganini to’liq tushunishmayapti. Ammo xursandchilik bor. Ko’pchilik 30 yillik bu katta tizimni, shahar tanasidagi saraton o’smasi kabi turgan bozorni yig’ishtirishlariga shunchaki ishonishmasdi,» – deydi Mixaylov.
«Har kecha refrijeratorlar ishlardi, shovqin bo‘lardi, yuk mashinalari yo’llarni to’ldirardi, bozor atrofida esa savdogarlar, haydovchilar, ekspeditorlar joylashib olishgandi. Noqonuniy yarmarkalar, kafelar, xostellar paydo bo’lgandi. Endi ularning soni kamayadi,» deb tushuntirdi jamoat faoli.

В Новосибирске несколько последних дней Хилокский рынок массово покидают мигранты, которые раньше здесь бойко торговали овощами и фруктами. Руководство рынка в панике, а местные жители пока радуются. Что произошло с рынком в Новосибирске и почему уход мигрантов-торговцев разволновало бизнес?
За несколько дней знаменитый Хилокский рынок опустел. Торговцы из Центральной Азии, быстро и массово переезжают на новую площадку в Верх-Туле, в район оптового центра «Азия-Сибирь». Внезапный переезд торговцев мигрантов вызвал непонимание у жителей и панику у бизнеса. Долгое время руководство рынка не комментировало происходящее. Но после того, как рынок практически полностью опустел, последовал комментарий от руководство рынка.
Торговцы Хилокского рынка в Новосибирске покидают свои места не только из-за изменений на рынке, но и из-за поступающих угроз. Предприниматели испытывают страх говорить открыто, так как уже есть информация о том, что им угрожают. Об этом Сиб.фм сообщил директор Хилокского рынка Дмитрий Зяблов.
По его словам, поставщики сообщили о том, что торговцев запугивают, поступают звонки с угрозами, а также сообщения родственникам из Центральной Азии. Когда Зяблов предлагал предпринимателям обратиться в правоохранительные органы, они отказывались, испытывая страх и нежелание действовать.
Кроме того, некоторые поставщики из Узбекистана также начали отказываться приезжать в Новосибирск, ссылаясь на «вопросы безопасности».
Официальные причины массового переезда торговцев пока остаются неизвестными. Ранее местные жители жаловались на то, что рынок переполнен торговцами из числа мигрантов. По жалобам местных жителей на рынке постоянно проходили проверки. Проверки настолько довели мигрантов, которым не давали работать, что они тоже в свою очередь пожаловались администрации города и руководству Узбекистана.
После этого, в Новосибирске не раз проходили встречи делегаций Узбекистана и Новосибирска. Результатом этих встреч и новых договоренностей стал обновленный рынок «Азия-Сибирь». Данный рынок был создан для централизованных поставок продукции в Сибирь из Центральной Азии. Кроме этого, здесь торговцам из Узбекистана гарантировали безопасность. Соблюдая договоренность, узбекистанские предприниматели начали переезжать на новое место. Руководство Хилокского рынка, которое не предпринимало ничего для того, чтобы защитить торговцев рынка и урегулировать жалобы жителей теперь в панике ищет новых арендаторов. Но желающих практически нет.
Местные же жители немного в смятении, но рады. Об этом сообщил общественник Михаил Михайлов. «Пока народ в панике и не до конца понимает, что происходит. Но радость огромная. Многие просто не верили, что 30-летнюю махину, которая стояла на этом месте, как раковая опухоль на теле района, начнут сворачивать», — говорит Михайлов.
«Каждую ночь рефрижераторы работали, создавая шум, грузовики заполняли дороги, а вокруг рынка расселились торговцы, водители, экспедиторы. Возникали нелегальные ярмарки, кафе, хостелы. Теперь их станет меньше», объясняет общественник.