2025-yilning yanvar-may oylarida Rossiya byudjetiga chet elliklar ishlash uchun ruxsatnoma sotib olganida to‘lanadigan (NDFL) shaxsiy daromad solig‘i shaklida 63 milliard rubl tushgan. Bu haqda Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumida Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligi migratsiya bosh boshqarmasi boshlig‘i Valentina Kazakova ma’lum qilgan.
Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, bu miqdor 2024-yilning dastlabki besh oyidagi ko‘rsatkichdan 35 foizga ko‘pdir. O‘tgan yili migrantlar g‘aznaga 124 milliard rubl o‘tkazgan, bu taxminan 1,6 milliard dollarga teng.
Kazakovaning ta’kidlashicha, bu mablag‘lar xorijliklar har oy ishlash uchun ruxsatnoma olganlarida to‘laydigan avans to‘lovlaridir. Pul bevosita viloyat byudjetlariga tushadi.
Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, ayni paytda Rossiyada 3 millionga yaqin chet el fuqarolari mehnat qilmoqda.
Ulardan 800 ming kishi qurilishda, 350 ming kishi savdo va sanoat, 193 ming logistika va saqlash hamda 63 ming kishi qishloq xo‘jaligi sohalarida mehnat qiladi.
2024-yilda mamlakatga 6,3 million xorijlik keldi – bu ko‘rsatkichlar pandemiyadan oldingi darajaga qaytdi. Taxminan yarmi tashrif maqsadi sifatida ishlash uchun kelganini ko‘rsatgan.
Biroq, Rossiya Federatsiyasida noqonuniy bo‘lgan 700 mingga yaqin odamdan 157 ming nafari deportatsiya qilingan.
Eng ko‘p mehnat muhojirlari Markaziy Osiyo davlatlaridan kelgan:
O‘zbekiston – 23,3%,
Tojikiston – 16,7%,
Qirg‘iziston – 10,4%.
Kazakovaning so‘zlariga ko‘ra, hozirda 800 mingga yaqin qoidabuzar qora ro‘yxatga kiritilgan. Fevral oyida 670 mingga yaqin edi.

С января по май 2025 года в бюджет России поступило 63 миллиарда рублей в виде налога на доходы физических лиц (НДФЛ), который уплачивается при покупке патентов на работу иностранцами. Об этом сообщила Валентина Казакова, руководитель Главного управления по вопросам миграции МВД РФ, выступая на Петербургском международном экономическом форуме, передает «Интерфакс».
По данным МВД, эта сумма на 35% превышает аналогичный показатель за первые пять месяцев 2024 года. Всего в прошлом году мигранты перечислили в казну 124 миллиарда рублей, что эквивалентно примерно 1,6 миллиарда долларов.
Казакова подчеркнула, что эти средства — это авансовые платежи, которые ежемесячно вносят иностранцы при получении патента на работу. Деньги поступают напрямую в региональные бюджеты.
По оценке МВД, в России сейчас трудятся около 3 миллионов иностранных граждан.
Из них:
800 тысяч заняты в строительстве,
350 тысяч работают в торговле и промышленности,
193 тысячи — в сфере логистики и хранения,
63 тысячи — в сельском хозяйстве.
В 2024 году в страну прибыли 6,3 миллиона иностранцев — показатели вернулись к допандемийным. Примерно половина указали целью визита работу.
Однако около 700 тысяч человек находились на территории РФ нелегально, из них 157 тысяч были депортированы.
Наибольшее количество трудовых мигрантов прибыло из стран Центральной Азии:
Узбекистан — 23,3%,
Таджикистан — 16,7%,
Кыргызстан — 10,4%.
По словам Казаковой, в черном списке сейчас значатся почти 800 тысяч нарушителей. В феврале таких было около 670 тысяч.