Federatsiya kengashi (Sovfed) barcha chet el fuqarolarini tibbiy koʻrikdan oʻtishga majburlovchi qonunni ma’qulladi.
Bu qarorni senatorlar 2026-yil 3-iyundagi yalpi majlisda qabul qildi. Endi har bir chet el fuqarosi Rossiyaga kirgan paytdan boshlab 30 kun ichida ushbu tibbiy muolajadan oʻtishi kerak. Migrantlar koʻrik uchun toʻlovni oʻz mablagʻlari hisobidan yoki ish beruvchilari va ish buyurtmachilari yordamida amalga oshiradi.
Koʻrikdan oʻtishdan bosh tortish yoki undan boʻyin tovlash uchun jazo nazarda tutilgan. Qoidabuzarga 25 000 dan 50 000 rublgacha miqdorda jarima tahdid soladi. Shuningdek, chet el fuqarosiga mamlakatdan ma’muriy chiqarib yuborish ham tahdid solishi mumkin.
Ushbu qonun loyihasini Davlat Dumasiga quyi palata raisi Vyacheslav Volodin, vitse-spiker Irina Yarovaya, shuningdek, parlament fraktsiyalari rahbarlari va deputatlar kiritdilar. Davlat Dumasi ushbu hujjatni 27-mayda qabul qildi. Avvalroq, ushbu qonun loyihasiga tuzatishlar tayyorlanayotgani haqida xabar berilgan edi.
Yangi qoidalar tibbiy ma’lumotlarni elektron tizimlar orqali davlat organlariga uzatishning aniq muddatlarini belgilaydi. Tekshiruvdan soʻng tayyor boʻlgan tibbiy xulosalar bir sutka ichida IIVga yuboriladi. Agar chet ellik shaxsda atrofdagilar uchun xavfli boʻlgan yuqumli kasalliklar aniqlansa, bu ma’lumotlar ham elektron shaklda bir sutka ichida Rospotrebnadzorga uzatiladi. Avval bunday ma’lumotlarni Rospotrebnadzorga uzatish uchun uch kunlik muddat belgilash taklif qilingan edi.

Совет Федерации одобрил закон, который обязывает всех иностранных граждан проходить медицинское освидетельствование.
Это решение сенаторы приняли на пленарном заседании 3 июня 2026 года. Теперь каждый иностранный гражданин должен пройти эту медицинскую процедуру в течение 30 дней с момента въезда в Россию. Оплачивать осмотр мигранты будут за счет собственных средств либо с помощью своих работодателей и заказчиков работ.
За отказ от прохождения осмотра или уклонение от него предусмотрено наказание. Нарушителю грозит штраф в размере от 25 000 до 50 000 рублей. Также иностранному гражданину может грозить административное выдворение из страны.
Этот законопроект внесли в Государственную Думу председатель нижней палаты Вячеслав Володин, вице-спикер Ирина Яровая, а также лидеры парламентских фракций и депутаты. Государственная Дума приняла данный документ 27 мая. Ранее, 18 мая, газета «Ведомости» уже рассказывала о подготовке поправок к этому законопроекту.
Новые правила устанавливают четкие сроки передачи медицинских данных в государственные органы через электронные системы. Готовые медицинские заключения после обследования будут отправлять в МВД в течение суток. Если у иностранца обнаружат опасные для окружающих инфекционные заболевания, эти сведения также в электронном виде передадут в Роспотребнадзор в течение суток. Ранее для передачи таких данных в Роспотребнадзор предлагалось установить срок в три дня.