Endi, agar siz ishlash uchun ruxsatnoma yoki patent olmoqchi bo’lsangiz rus tilini eshitib tushunishingiz yaxshi bo‘lishi lozim. Ilgari bunda 2 ta vazifa bor edi, endi 4 ta bo’ladi.
Bundan tashqari, siz tinglash (nutqni tushunish) va nutq (suhbat) vazifalari uchun minimal ball to’plashingiz kerak. Bu vaqtinchalik yashash uchun ruxsatnoma (РВП) va yashash uchun ruxsatnoma (ВНЖ) olish uchun imtihon topshirganlarga taalluqli.
Agar kerakli ball to’plamasangiz, imtihondan o’ta olmaysiz.
2025-yil 10-iyuldan boshlab barcha imtihonlar yangi qoidalar bo‘yicha va yangilangan topshiriqlardan foydalangan holda o‘tkaziladi. 2025-yil 23-iyundan boshlab vazifalar bankiga 2 baravar ko‘proq savollar qo‘shiladi.
Hukumat bu oʻzgarishlarning barchasi xorijliklarning rus tilini bilish darajasini yaxshilash uchun zarurligini taʼkidlamoqda. Bu, shuningdek, muhojirlarni Rossiyada ishlash va yashashni xohlasa, tilni yaxshiroq o’rganishga undashi kerak.

Рособрнадзор сообщил, что с июля 2025 года экзамен по русскому языку для иностранцев будет немного сложнее.
Теперь, если вы хотите получить разрешение на работу или патент, вам нужно будет выполнить больше заданий на аудирование — то есть на понимание русского на слух. Раньше было 2 задания, теперь будет 4.
Кроме того, вы должны обязательно набрать минимальные баллы за задания по аудированию (понимание речи) и говорению (разговор). Это касается тех, кто сдает экзамен на:
Разрешение на временное проживание (РВП)
Вид на жительство (ВНЖ)
Если не наберете нужные баллы — экзамен будет не сдан.
С 10 июля 2025 года все экзамены будут проводиться по новым правилам и с использованием обновленных заданий. Уже с 23 июня 2025 года в банк заданий добавят в 2 раза больше вопросов.
Государство говорит, что все эти изменения нужны для того, чтобы лучше проверять, как иностранцы знают русский язык. Также это должно мотивировать мигрантов лучше учить язык, если они хотят работать и жить в России.