26-martdan 27-martga o‘tar kechasi Leningrad viloyatidagi Ust-Lug portida gazni qayta ishlash zavodida ommaviy mushtlashuv sodir bo‘ldi. Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, mojaro “Velesstroy” uchastkasida qozog‘istonlik ishchilar va qo‘riqchilar o‘rtasida maishiy muammolar tufayli yuzaga kelgan. Janjal paytida avtobusga zarar yetgan. 31 nafar muhojir politsiya bo‘limiga olib ketilgan, ulardan 16 nafari ma’muriy huquqbuzarlikda ayblangan va yotoq joylarini tintuv qilish paytida 29 ta pichoq musodara qilingan.
Ommaviy axborot vositalari xabarlari va guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, asosan ruslar, jumladan, Shimoliy Kavkazdan kelganlar bo‘lgan qo‘riqchilar va Qozog‘iston fuqarolari o‘rtasida ilgari ham ziddiyatlar bo‘lgan. Mojaro tezda ommaviy mushtlashuvga aylandi va ba’zi xabarlarga ko‘ra, hatto etnik tus oldi. Internetda tarqalgan videoda xavfsizlik mashinalaridan biri odamlar orasiga tezlik bilan kirib kelayotgani ko‘rinadi.
Qozog‘iston Tashqi ishlar vazirligi voqeaga aloqador bo‘lganlar orasida respublika fuqarolari ham bo‘lganini tasdiqladi. Tashqi ishlar vazirligi vakili Yerlan Jetybayevning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya huquqni muhofaza qilish organlari hibsga olishlarni amalga oshirdi va hodisaning barcha holatlarini aniqlash uchun tergovni davom ettirmoqda. Mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, Qozog‘iston fuqarolari ichida kasalxonaga yotqizishga muhtoj bo‘lganlar va jiddiy jarohat olganlar yo‘q.
Shuningdek, Qozog‘iston bosh konsuli o‘z fuqarolariga zarur yordam ko‘rsatish va hodisa tafsilotlarini aniqlashtirish uchun voqea joyiga yetib kelgani xabar qilindi. Tergov davom etmoqda.

В порту Усть-Луга Ленинградской области в ночь с 26 на 27 марта произошла массовая драка на территории строительства газоперерабатывающего комплекса. По данным МВД, конфликт возник на бытовой почве между иностранными рабочими-вахтовиками и охранниками на площадке компании «Велесстрой». В ходе потасовки был повреждён автобус. В отдел полиции доставили 31 иностранца, 16 из них привлекли к административной ответственности, а при обысках в бытовках изъяли 29 ножей.
По информации СМИ и очевидцев, напряжение между охраной, где в основном работают россияне, в том числе выходцы с Северного Кавказа, и рабочими, среди которых есть граждане Казахстана, существовало и ранее. Конфликт быстро перерос в массовую драку, а по некоторым данным — приобрёл национальный характер. На распространяющихся в сети кадрах видно, как один из автомобилей охраны на скорости въезжает в толпу людей.
В Министерстве иностранных дел Казахстана подтвердили, что среди участников инцидента могли быть граждане республики. По словам официального представителя МИД Ерлана Жетыбаева, российские правоохранительные органы провели задержания и продолжают следственные действия для установления всех обстоятельств произошедшего. При этом, по имеющейся информации, среди граждан Казахстана нет пострадавших с тяжёлыми травмами или нуждающихся в госпитализации.
Также сообщается, что генеральный консул Казахстана выехал на место для оказания необходимой помощи своим гражданам и уточнения деталей инцидента. Проверка продолжается.