Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг 2023 йил 12 майдаги фармони билан тасдиқланган «Россия Федерациясининг 2019-2025 йилларга мўлжалланган давлат миграция сиёсати концепцияси»га киритилган ўзгартиришлар асосида чет элликларга рус жамиятидаги ахлоқ нормалари сингдириб борилади. Бу ҳақда Миллатлар ишлари бўйича федерал агентлик раҳбари Игор Баринов маълум қилган.
Игор Баринов Россия Федерацияси Президенти курсни ривожлантириш бўйича топшириқ берганини таъкидлайди. Ўқув курси жуда тез, 1 июлгача тайёр бўлиши керак. Владимир Путин айнан шу санагача Давлат думаси депутатлари, Давлат кенгаши ва Хавфсизлик кенгаши аъзоларига Россия Федерациясининг миграция сиёсатини ишлаб чиқиш бўйича таклифлар киритишни топширган эди.
Ўқув курси доирасида мигрантларга Россия қонунчилигидаги асосий жиҳатлар ҳақида маълумот берилади. Бундан ташқари, уларга Россияда қабул қилинган хулқ-атвор нормаларини ўргатишади. Курсда диний таълим дастури ҳам бўлиши кутилмоқда. Бу одатий курс бўлади, у чет эл фуқаролари келувчи ҳудудларнинг ўзига хос хусусиятларини ҳисобга олмайди.
Курснинг пилот лойиҳаси тўртта минтақада йўлга қўйилади. Иш берувчилар ва диний ташкилотлар ўқитишни ташкил қилади.
Аввалроқ Россия президенти Владимир Путин «Россия Федерациясининг 2019-2025 йилларга мўлжалланган давлат миграция сиёсати концепцияси»га ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги фармонни имзолагани хабар қилинганди.

Следуя поправкам в «Концепцию государственной миграционной политики РФ на 2019-2025 годы», утвержденным Указом президента РФ Владимира Путина 12 мая 2023 года, будет создан курс, который будет прививать иностранцам нормы поведения в российском обществе. Об этом объявил руководитель Федерального агентства по делам национальностей Игорь Баринов.
Игорь Баринов отметил, что курс поручил разработать президент РФ. Учебный курс должен быть готов довольно быстро — к 1 июля. Напомним, что именно к этой дате Владимир Путин поручил депутатам Госдумы, членам Госсовета и Совета Безопасности представить предложения о развитии миграционной политики РФ.
В рамках обучающего курса мигрантам расскажут о главном в российском законодательстве. Кроме того, обучать будут нормам поведения, которые приняты в России. Религиозный ликбез в курсе также предполагается. Это будет типовой курс, он не будет учитывать особенности отдельных территорий, куда прибывают иностранные граждане.
Пилотный проект курса запустят в четырех регионах. Организовывать преподавание будут работодатели и религиозные организации.
Ранее сообщалось о том, что президент РФ Владимир Путин подписал Указ о внесении поправок в «Концепцию государственной миграционной политики РФ на 2019-2025 годы».