«Госдума» migrantlarning rus tilidan imtihon topshirishida vositachi tashkilotlarning ishtirokini to‘liq taqiqlоvchi qonunni birinchi o‘qishda qabul qildi. Bundan tashqari, «РИА Новости» agentligining xabar berishicha, qonunga ko’ra imtihon o‘tkazishga vakolatli ta’lim tashkilotlari ro‘yxati faqat Rossiya hukumati tomonidan belgilanadi.
Qonun loyihasi yana ikki o‘qishda qabul qilinishi lozim. Agar quyi palata barcha o‘qishlarda qonunni qabul qilsa, qonunni Federatsiya kengashi ma’qullashi va prezident imzolashi talab qilinadi. Shundan so‘ng qonun kuchga kiradi.
Eslatib o‘tamiz, qonun muhojirlar uchun imtihon o‘tkazish va sertifikat berish huquqini uchinchi shaxslarga berish, shuningdek, hujjatlarni qabul qilish, imtihon o‘tkazishning axborot va tashkiliy-texnik ta’minotiga ham uchinchi shaxslarni jalb qilishni taqiqlashdan iborat.
Migrant.uz avvalroq Rossiyaning har bir shahrida migrantlar vositachilarsiz rus tilidan imtihon topshirishi mumkin bo‘lgan universitetlar ro‘yxatini e’lon qilgan edi. Ro‘yxat bilan ushbu havola orqali tanishishingiz mumkin

Госдума приняла в первом чтении законопроект, которым предлагается установить полный запрет для посреднических организаций принимать участие в приеме экзаменов по русскому языку у мигрантов.
Кроме того, как сообщает РИА Новости, перечень образовательных организаций, уполномоченных на проведение экзамена, будет определять правительство России. Впереди еще два чтения законопроекта, если нижняя палата примет закон во всех чтениях, он вступит в силу после одобрения советом федерации и подписания президентом.
Напомним, что законопроектом предлагается установить запрет организациям, уполномоченным на проведение экзамена, передавать права и обязанности по проведению экзамена и выдаче сертификата третьим лицам, а также привлекать третьих лиц к приему документов, информационному и организационно-техническому обеспечению проведения экзамена.
Migrant.uz публиковал список университетов в каждом городе России, где мигранты могут пройти экзамен по русскому языку без посредников. Со списком можете ознакомиться по этой ссылке.