Rossiyadagi migrantlarning farzandlari bilan mamlakatga kelgan zahoti shug‘ullanish kerak: ular maktabdan qolmasligi kerak, deb hisoblaydi Fuqarolik jamiyati va inson huquqlari bo’yicha Prezident kengashi (СПЧ) rahbari Valeriy Fadeyev.
«Biz yosh migrant bolalarning maktabni tashlab ketishiga va 19-asrdagidek ota-onalariga bozorda yordam berishiga yo’l qo’ymasligimiz kerak», dedi u jurnalistlar bilan uchrashuvda.
Fadeyev «barcha bolalar o’qiydi» tamoyili qo’lni qayirish yoki inson huquqlarini buzish emas, balki «tsivilizatsiyaning buyuk yutug’i» ekanligini ta’kidladi.
Agar bola rus tili kirish imtihonidan o’ta olmasa, Fadeyev ular «o’z mamlakatiga qaytishlari» kerak deb hisoblaydi. Biroq, u bu imtihonning qiyinligiga ham e’tibor qaratgan.
Uning fikricha, bolani maktabga qabul qilish yoki undan chetlashtirish to’g’risidagi qaror maktab tomonidan qabul qilinishi kerak, chunki ularni o’qitish ularning vazifasi. Biroq, korruptsiyaga qarshi kurash muhiti ushbu protsedurani rasmiylashtirishga turtki bo’ldi va hamma narsa testlarga aylantirildi. Fadeevning so’zlariga ko’ra, o’qituvchilar va maktab direktorlari korruptsiyaga botgan emas. U bu masalada ularga ishonishni taklif qilmoqda.
Rasmiy ma’lumotlarga ko’ra, 2025-yil apreldan avgustgacha maktablarga migrant oilalardan 23 616 ta ariza topshirilgan. Faqat 8223 bola to’liq ariza topshira oldi va 2964 nafari til testidan o’tdi – bu barcha bolalarning 12,6 foizi. Shu tariqa, taxminan 20 652 bola til talablari yoki hujjatlar bilan bog’liq muammolar tufayli o’qishga qabul qilinmadi.
Bu raqamlarni Rosobrnadzor federal xizmati rahbari Anzor Muzayev e’lon qildi. Uning boshqarmasi 2025-yil 1-aprelda joriy etilgan qoidaga muvofiq, migrant bolalar uchun majburiy rus tili testini va ularning migratsiya maqomini tekshirishni nazorat qiladi.
Keyinchalik, 2025-yil noyabr oyida Muzayev sentyabr-noyabr oylarida ko’rib chiqilgan arizalarni hisobga olgan holda yakuniy o’qishga qabul qilish darajasi taxminan 19% ga yetishi mumkinligini aytdi.

Детьми мигрантов в России необходимо заниматься сразу по их приезде в страну, они не должны пропускать обучение в школах, считает глава Совета при президенте РФ по развитию гражданского общества и правам человека (СПЧ) Валерий Фадеев.
«Мы не должны допускать, чтобы малолетние дети мигрантов не ходили в школу, а, как в XIX веке, помогали на базаре своим родителям», — сказал он на встрече с журналистами.
Фадеев подчеркнул, что принцип «все дети учатся» не выкручивание рук и не нарушение прав человека, а «великое достижение цивилизации».
В случае, если ребенок не может сдать вступительный экзамен по русскому языку, ему нужно «вернуться в свою страну», уверен Фадеев. Но при этом он обратил внимание на вопрос сложности этого экзамена.
По его мнению, решение брать или не брать ребенка в школу, должна принимать школа, потому что ей его учить. Но атмосфера борьбы с коррупцией побудила формализацию этой процедуры, и всё было переведено в тесты. По мнению Фадеева, педагоги и директора школ «все-таки не коррупционеры». Он предложил довериться им в этом вопросе.
По официальным данным, с апреля по август 2025 года в школы было подано 23 616 заявок от семей мигрантов. Полный пакет документов смогли оформить 8 223 ребёнка, а языковой тест прошли 2 964 — это 12,6% от всех подавших заявки. Таким образом, около 20 652 детей не были зачислены из-за несоответствия языковым требованиям или проблем с документами.
Эти цифры озвучил Анзор Музаев, руководитель Рособрнадзора — федеральной службы, которая отвечает за контроль и надзор в сфере образования, включая проведение экзаменов и проверку соблюдения школьных правил. Именно его ведомство курирует введённое с 1 апреля 2025 года обязательное тестирование детей мигрантов по русскому языку и проверку их миграционного статуса.
Позже, в ноябре 2025 года, Музаев уточнил, что итоговый процент зачисленных может достигать примерно 19%.