2024-yilda Jahon banki past va o’rta daromadli mamlakatlarga rasman qayd etilgan pul o’tkazmalari 685 milliard dollarga yetganini ma’lum qilgan. Bu to’g’ridan-to’g’ri xorijiy investitsiyalar va rivojlanishga rasmiy yordamlarning umumiy miqdoridan ham ko’p. Norasmiy kanallarni ham qo’shganda, pul o’tkazmalarining haqiqiy hajmi yanada yuqoriligi taxmin qilinadi.
Pul o’tkazmalari, ayniqsa, mehnat migratsiyasi yuqori bo’lgan mamlakatlarda, jumladan, Markaziy Osiyo davlatlarida muhim rol o’ynaydi.
Jahon bankining ma’lumotlariga ko’ra, past va o’rta daromadli mamlakatlar orasida mutlaq hajmi bo’yicha eng ko’p pul o’tkazmalarini oluvchi o’nta mamlakat (milliard dollar, 2024) quyidagilar:
1. Hindiston – taxminan 129
2. Meksika – taxminan 68
3. Xitoy – taxminan 48
4. Filippin – taxminan 40
5. Pokiston – taxminan 33
6. Bangladesh 26
7. Misr 22
8. Gvatemala 21
9. Nigeriya 19
10. O’zbekiston – 16
Bu mamlakatlar keng ko’lamli tashqi mehnat migratsiyasi va aholi soni tufayli eng katta pul o’tkazmalarini oladi.
YaIM ulushi bo’yicha eng katta pul o’tkazmalari oladigan davlatlar
(YaIMga nisbatan foiz, 2024)
Iqtisodiyotining migrantlar pul o’tkazmalariga bog’liqligini tahlil qilishda butunlay boshqacha manzara paydo bo’ladi. Bu holda, yetakchilar kichik va zaif mamlakatlar bo’lib, ular uchun pul o’tkazmalari valyuta tushumlarining asosiy manbai hisoblanadi.
2024-yilda pul o’tkazmalarining YaIMdagi ulushi bo’yicha yetakchi davlatlar quyidagilar:
1. Tojikiston – YaIMning taxminan 45%
2. Tonga – taxminan 38%
3. Nikaragua – taxminan 27%
4. Livan – taxminan 27%
5. Samoa – taxminan 25%
6. Nepal – taxminan 25%
7. Gonduras – taxminan 25%
8. Qirg’iziston – taxminan 23%
9. Salvador – taxminan 23%
10. Gambiya – taxminan 21%
Jahon banki pul o’tkazmalari YaIMning juda yuqori ulushini kichikroq mamlakatlarda tashkil etishini, to’lov balansi barqarorligi va aholi daromadlari darajasini belgilab berishini ta’kidlaydi.
Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasida o’tgan 2023-yilgi pasayishdan so’ng 2024-yilda pul o’tkazmalari hajmining o’sishi Markaziy Osiyo mamlakatlariga, asosan Rossiyadan pul o’tkazmalarining normallashishi bilan bog’liq. Mintaqa mamlakatlari, xususan Tojikiston uchun mehnat migrantlarining pul o’tkazmalari iqtisodiyotda tizimli muhim omil bo’lib qolmoqda va migratsiya sharoitlari yoki chet eldagi mehnat bozorlaridagi har qanday o’zgarishlar to’g’ridan-to’g’ri makroiqtisodiy xavflarni keltirib chiqaradi.
Pul o’tkazmalari past va o’rta daromadli mamlakatlar uchun tashqi moliyalashtirishning eng barqaror manbai bo’lib qolmoqda. Biroq, Markaziy Osiyo mamlakatlari, xususan Tojikiston uchun bu barqarorlik ularning nazoratidan tashqaridagi tashqi omillarga juda bog’liqlikni anglatadi.

В 2024 году объём официально зарегистрированных денежных переводов в страны с низким и средним уровнем дохода, по оценке Всемирного банка, достиг 685 млрд долларов. Это больше, чем объёмы прямых иностранных инвестиций и официальной помощи развитию вместе взятые. Реальный объём переводов с учётом неофициальных каналов оценивается ещё выше.
Наибольшую роль переводы играют для стран с высокой трудовой миграцией, включая государства Центральной Азии.
По оценке Всемирного банка, в десятку крупнейших стран — получателей денежных переводов среди стран с низким и средним уровнем дохода по абсолютному объёму (млрд долларов, 2024 год) входят:
Индия — около 129
Мексика — около 68
Китай — около 48
Филиппины — около 40
Пакистан — около 33
Бангладеш — около 26
Египет — около 22
Гватемала — около 21
Нигерия — около 19
Узбекистан — около 16
Эти страны получают наибольшие объёмы переводов в абсолютном выражении за счёт масштабной внешней трудовой миграции и численности населения.
Крупнейшие получатели денежных переводов
по доле в ВВП (% ВВП, 2024 год)
Совершенно иная картина складывается при анализе зависимости экономик от переводов мигрантов. В этом случае лидируют небольшие и уязвимые страны, для которых переводы являются ключевым источником валютных поступлений.
По доле денежных переводов в ВВП в 2024 году лидируют:
Таджикистан — около 45% ВВП
Тонга — около 38%
Никарагуа — около 27%
Ливан — около 27%
Самоа — около 25%
Непал — около 25%
Гондурас — около 25%
Кыргызстан — около 23%
Сальвадор — около 23%
Гамбия — около 21%
Всемирный банк подчёркивает, что именно в небольших странах переводы составляют критически высокую долю ВВП, определяя устойчивость платёжного баланса и уровень доходов населения.
Рост денежных переводов в 2024 году после спада в 2023 году в регионе Европы и Центральной Азии обусловлен нормализацией денежных переводов в страны Центральной Азии, главным образом из России. Для стран региона, особенно Таджикистана, денежные переводы от трудовых мигрантов остаются системно важным фактором экономики, и любые изменения условий миграции или рынков труда за рубежом представляют собой прямые макроэкономические риски.
Денежные переводы остаются наиболее стабильным источником внешнего финансирования для стран с низким и средним уровнем дохода. Однако для стран Центральной Азии, особенно Таджикистана, эта стабильность означает высокую зависимость от внешних факторов, неподвластных их контролю.