Bu haqida Rossiya Prezidenti Vladimir Putin Rossiya IIV hay’atining yillik kengaytirilgan yig’ilishida ma’lum qilgan. Qolaversa, Putin migratsiya siyosatining yangilangan konsepsiyasini iloji boricha tezroq, shu yilning o‘zida qabul qilishga chaqirgan.
Rossiya Prezidenti IIV oldida migratsiya sohasida «jiddiy vazifalar» turganini ta’kidlagan.
«Noqonuniy migratsiya kanallarini to’xtatish, migratsiya nazoratining zamonaviy vositalaridan faolroq foydalanish zarur», – degan Putin va yangilangan konsepsiya variantiga qog’oz migratsiya kartasidan voz kechishni kiritish kerakligini ta’kidlagan.
«Bu va boshqa innovatsiyalar davlat migratsiya siyosatining yangilangan konsepsiyasida o’z aksini topishi kerak, uni iloji boricha tezroq joriy yildayoq qabul qilish zarur» degan Putin.
Biroq hokimiyat chet elliklarni Rossiyaga jalb qilishdan voz kechishni rejalashtirmayapti, deb yozmoqda Tomsk-Onlayn nashri.
«Vatandoshlarimizning Rossiyaga qaytishini, shuningdek, bizning an’anaviy qadriyatlarimizni hurmat qiladigan va mamlakatimizda yashashni, ishlashni xohlaydigan chet elliklarni, ayniqsa kerakli malaka, ma’lumotga ega bo’lgan va iqtisodiyotimizga kerak bo’lgan muhojirlarni qo’llab-quvvatlashning mavjud mexanizmlarini rivojlantirish kerak», – deb fikrini yakunlagan Rossiya prezidenti.
Hukumatning migratsiya siyosatini amalga oshirish bo’yicha rejasi 2023-yilda ishlab chiqilgan va joriy yilda yakunlanishi rejalashtirilgan edi. Hujjat olti bo’lim va 42 banddan iborat.
Bandlar orasida mehnat migrantlari uchun «adaptatsiya kursi» va mamlakatda o’zini tutish qoidalari haqida eslatma ishlab chiqish, oliy o’quv yurtlari va kollejlarda chet ellik talabalar sonini ko’paytirish, shuningdek chet elliklarga beriladigan elektron vizalar turlarini kengaytirish bor.

Об этом сообщил Владимир Путин, выступая на ежегодном расширенном заседании коллегии МВД России, сообщает Интерфакс. Кроме этого, президент России призвал как можно скорее принять обновленную концепцию миграционной политики.
Президент РФ отметил, что перед МВД в миграционной сфере стоят «серьезные задачи».
«Необходимо пресекать каналы нелегальной миграции, активнее использовать современные инструменты миграционного контроля, — сказал он, отметив, что в обновленный вариант концепции нужно включить отказ от бумажной миграционной карты.
— Эти и другие инновации должны найти отражение в обновленной концепции государственной миграционной политики, которую нужно принять уже в этом году как можно быстрее».
Однако отказываться от привлечения иностранцев в Россию власти не планируют, пишет издание Томск-Онлайн.
«Следует развивать имеющиеся механизмы поддержки возвращения на Родину наших соотечественников, а также тех иностранцев, которые разделяют наши традиционные ценности, хотят жить и работать в нашей стране, а уж тем более — если имеют соответствующие квалификацию, образование и нужны нашей экономике», — подытожил Путин.
План правительства по реализации миграционной политики был разработан в 2023 году и завершится в этом году. Документ состоит из шести разделов и 42 пунктов.
Среди пунктов — разработка «адаптационного курса» для трудовых мигрантов и памятки о правилах поведения в стране, увеличение числа иностранцев-студентов в вузах и колледжах, а также расширение перечня видов электронных виз, выдаваемых иностранцам.