Rossiya Ichki ishlar vazirligi xorijiy fuqarolar uchun qog‘oz migratsiya kartalarini bekor qilish to‘g‘risidagi qonun loyihasini tayyorladi. Hujjat normativ hujjatlar portalida joylashtirilgan.
Vazirlik bunday kartalar eskirgan va ularni raqamli vositalar bilan almashtirish kerak, deb hisoblaydi. Qog‘oz shakllar o‘rniga elektron kirish bildirishnomalari – “uvedomleniye” va biometrik ma’lumotlar taklif qilinmoqda.
Tizim bir nechta elementlarga asoslanishi rejalashtirilgan: chegara o‘tish joylarida biometrik ma’lumotlarni to‘plash, oldindan kirish “uvedomleniye”si uchun RuID mobil ilovasidan foydalanish va yagona raqamli migrant profilini yaratish. Ushbu profil kirish va chiqish ma’lumotlarini, migratsiyani ro‘yxatdan o‘tkazish va boshqa ma’lumotlarni saqlaydi.
Xabarlarga ko‘ra, Vladimir Putin 2025-yilda bunday tizimni yaratishni buyurgan. Raqamli profil 2026-yil o‘rtalariga kelib ishga tushirilishi kutilmoqda. Tizimlar yakunlangandan va xalqaro masalalar muvofiqlashtirilgandan so‘ng – taxminan 2028-yilga kelib – migratsiya kartalaridan to‘liq voz kechish rejalashtirilgan.
Mutaxassislarning fikricha, ushbu yangilik xorijiy fuqarolar uchun proseduralarni soddalashtirishi mumkin, ammo biometrik ma’lumotlar va raqamli ma’lumotlardan foydalanish orqali ularning mamlakatda bo‘lishlari ustidan nazoratni kuchaytiradi.

В Россия МВД подготовило законопроект об отмене бумажных миграционных карт для иностранных граждан. Документ размещён на портале нормативных актов.
В ведомстве считают, что такие карты устарели и должны быть заменены цифровыми инструментами. Вместо бумажных форм предлагается использовать электронные уведомления о въезде и биометрические данные.
Планируется, что система будет строиться на нескольких элементах: сборе биометрии при пересечении границы, использовании мобильного приложения RuID для предварительного уведомления о въезде, а также создании единого цифрового профиля мигранта. В этом профиле будут храниться данные о въезде и выезде, миграционном учёте и других сведениях.
Как отмечается, поручение о создании такой системы было дано Владимир Путин в 2025 году. Запуск цифрового профиля ожидается к середине 2026 года.
Полный отказ от миграционных карт планируется после доработки систем и согласования международных вопросов — ориентировочно с 2028 года.
Эксперты считают, что нововведение может упростить процедуры для иностранных граждан, однако одновременно усилит контроль за их пребыванием за счёт использования биометрии и цифровых данных.