Davlat dumasi spikeri Vyacheslav Volodin 1-oktabr kuni parlamentga Rossiya Federatsiyasida migratsiya qonunchiligini kuchaytirish bo‘yicha bir nechta qonun loyihalari kiritilishini aytdi.
Uning so’zlariga ko’ra, 1-oktyabr kuni Davlat Dumasiga taqdim etiladigan beshta hujjatga ko’ra, quyidagilar taklif qilingan:
– Rossiya Federatsiyasi hududida noqonuniy bo’lgan shaxs tomonidan jinoyat sodir etilishini og’irlashtiruvchi holat deb e’tirof etish;
– Uyushgan guruh tomonidan yoki og‘ir yoki o‘ta og‘ir jinoyatlar sodir etish maqsadida noqonuniy migratsiyani tashkil etish o‘ta og‘ir jinoyatlar deb tasniflanadi.
Bular uchun quyidagi jazo turlari taklif qilinmoqda:
– 8 yildan 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish;
– 3 dan 5 million rublgacha jarima;
– muayyan lavozimlarni egallash huquqidan mahrum qilish.
Qalbaki hujjatlarni tayyorlash yoki muomalaga chiqarish, shuningdek, chet el fuqarolarini soxta ro’yxatga olish va hisobga olish bilan bog’liq jinoyatlar uchun javobgarlikni kuchaytirish choralarini belgilash.
Buning uchun jazo quyidagicha bo’ladi:
– 2 yildan 6 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish;
– yuridik shaxslar uchun – mol-mulki musodara qilingan holda 5 milliondan 10 million rublgacha jarima;
– takroriy jinoyat uchun – mol-mulki musodara qilingan holda 10 milliondan 60 million rublgacha jarima.
Migrantlarga noqonuniy xizmatlar ko‘rsatilishi to‘g‘risidagi ma’lumotlar tarqatiladigan resurslarni suddan tashqari bloklashni joriy etish;
– vositachi tashkilotlarga migrantlardan imtihon olishni butunlay taqiqlash.
Rossiya Federatsiyasida migrantlarga qarshi kurashning yangi to‘lqini prezidentlik saylovlari arafasida boshlandi. Oxirgi besh yil ichida kremlparast OAVlar muhojirlarning jinoiy javobgarlikka tortilgani haqida deyarli 700 ta xabar chop etgan. Aslida esa migrantlar tomonidan sodir etilgan jinoyatlar bu kabi holatlarning atigi 1,5 foizini tashkil qiladi.
Joriy yilning mart oyida “Krokus”da terakt sodir bo’lib, uni uyushtirganlikda gumon qilingan bir necha Tojikiston fuqarolari hibsga olingan edi. Shundan so’ng, Rossiya Federatsiyasida migrantlarga qarshi reydlar haqida xabarlar deyarli har kuni tarqala boshladi.
Iyul oyida Putin “migrantlarni chiqarib yuborish uchun yangi migratsiya rejimini” joriy etish to‘g‘risidagi qonunni imzolagan edi. Endi xorijliklar nazorat ostidagi shaxslar reestriga kiritiladi va ularga transport vositalarini boshqarishi, mamlakat bo‘ylab erkin harakatlanishi va turmush qurish taqiqlanadi.

Спикер Государственной Думы Вячеслав Володин заявил, что в ближайшее время в парламент внесут несколько законопроектов об ужесточении миграционного законодательства в РФ.
По его словам, уже 1 октября в Госдуму будут внесены пять документов, по которым предлагается:
Признать отягчающим обстоятельством совершение преступления человеком, незаконно находящимся на территории РФ;
Отнести к числу особо тяжких преступлений организацию незаконной миграции, совершённую организованной группой или в целях совершения тяжких или особо тяжких преступлений.
Установить наказание:
– в виде лишения свободы сроком от 8 до 15 лет;
– штраф от 3 до 5 миллионов рублей;
– лишение права занимать определённые должности.
Установить меры повышенной ответственности за подделку, изготовление или оборот поддельных документов, а также за преступления, связанные с фиктивной регистрацией и постановкой на учёт иностранных граждан.
За это будет предусмотрено наказание:
– в виде лишения свободы сроком от 2 до 6 лет;
– для юридических лиц — штраф от 5 до 10 миллионов рублей с конфискацией;
– за повторное совершение — от 10 до 60 миллионов рублей с конфискацией.
Ввести внесудебную блокировку ресурсов, где распространяется информация о о предоставлении незаконных услуг мигрантам;
– Полностью запретить посредническим организациям принимать участие в приеме экзаменов у мигрантов.
Новая волна мигрантофобии в РФ началась накануне президентских выборов. За последние пять лет прокремлевские СМИ опубликовали почти 700 сообщений криминализации мигрантов. В реальности на преступления мигрантов приходится всего 1,5% случаев.
В марте этого года случился теракт в «Крокусе», по подозрению в организации которого были арестованы несколько граждан Таджикистана. После этого сообщения об облавах на мигрантов в РФ поступали почти ежедневно.
Уже в июле Путин подписал закон о введении нового миграционного «режима высылки мигрантов». Теперь иностранцев будут включать в реестр контролируемых лиц, и им запрещено управлять транспортным средством, свободно перемещаться по территории страны и вступать в брак.
В сентябре стало известно, что МВД создадут такой реестр нелегальных мигрантов. Попавшие в него не смогут пользоваться банками, жениться и оформлять детей в школы. Планируется, что перечень заработает уже в 2025 году.