So‘nggi paytlarda Olmaotada migratsiya qonunchiligi bo‘yicha nazorat kuchaytirilgan. Ikki kun ichida 100 dan ortiq muhojir javobgarlikka tortilgan.
Bizmedia.kz nashrining qayd etishicha, mahalliy huquq-tartibot idoralari Qozog‘iston hududida bo‘lish qoidalarini buzgan chet el fuqarolarini aniqlashga qaratilgan bir qator reydlar o‘tkazgan.
Qisqa vaqt ichida yuzdan ortiq muhojir – aniqrog‘I, 103 kishi javobgarlikka tortilgan. Ulardan 50 nafari zarur hujjatlar yo‘qligi sababli maxsus saqlash hibsxonasiga joylashtirilgan bo‘lsa, qolgan 13 nafari migratsiya qonunchiligini buzganlik uchun ma’muriy javobgarlikka tortilgan.
Reydlar mart oyi boshida boshlangan migratsiya jarayonlari ustidan nazoratni kuchaytirishga qaratilgan keng ko‘lamli kampaniyaning bir qismidir. Bu esa reydlar endi tez-tez o‘tkazilishi mumkinligini anglatadi.

В последнее время в Алматы значительно усилились меры по контролю за соблюдением миграционного режима. За два дня задержано более 100 мигрантов.
Издание Bizmedia.kz отмечает, что силами местных правоохранительных органов была проведена серия рейдов, направленных на выявление иностранных граждан, нарушающих правила пребывания на территории Казахстана.
За короткий период было задержано более сотни мигрантов — в точнее 103 человека. Из них пятьдесят человек были помещены в спецприемник из-за отсутствия у них необходимых документов, тогда как другие — 13 человек — привлечены к административной ответственности за нарушение миграционного законодательства.
Эти действия являются частью широкомасштабной кампании, запущенной на начало марта, направленной на ужесточение контроля за миграционными процессами в регионе. Не исключено, что рейды теперь будут проводиться значительно чаще.