2020-yil oxirida paydo bo‘lgan bo‘lsa-da, «Русская община» – «Rus jamoati» millatchilar tashkiloti 2024-yilda ko‘proq ko‘zga tashlana boshladi. “Sova” markazi kabi faollar va huquq himoyachilari, ayniqsa, Moskvadagi “Krokus Siti Xoll”dagi teraktdan keyin muhojirlarga nisbatan nafrat kuchayganini ta’kidlaydi.
2025-yil may oyida “jamoatchilar” politsiya bilan hamkorlikda ish olib borayotgani ma’lum bo‘ldi. Shunday amaliyotlardan birida Armaniston fuqarosi halok bo‘ldi. Shuningdek, 2024-yilda tashkilot a’zosi BBCga “jamoatchilar” ba’zan FSB topshiriqlarini bajarishini tan oldi. “Meduza” jurnalistlari Andrey Persev va Liliya Yapparova xavfsizlik kuchlari va rasmiylar «Rus jamoati» bilan qanday hamkorlik qilishini o‘rganishdi.
May oyi oxirida Vladimir viloyati Tergov qo‘mitasi «Rus jamoati»ning uch nafar a’zosiga qarshi ish ochdi. Ular Kovrov shahridan 18 yoshli Ilya ismli o‘smirni o‘rmonda ushlab, kaltaklagan va qo‘rqitganlikda ayblanmoqda. May oyi boshida, Leningrad viloyatida «jamoa a’zolari» o‘zlarining taxminlariga ko‘ra, giyohvand moddalar iste’mol qilgan kvartiraga bostirib kirgan. Kvartira egasi bunga javoban mebellarga o‘t qo‘ydi – yong‘inda Armaniston fuqarosi halok bo‘ldi, mehmon ayol esa derazadan sakrab omon qoldi. U yerda “jamoa a’zolari” guvoh sifatida ko‘rsatilgan.
Garchi «Rus jamoati» qonunni buzsa-da, ba’zi mintaqalarda politsiya hali ham u bilan hamkorlik qiladi. Misol uchun, 11 iyun kuni Sverdlovsk viloyatining Davlat Yo‘l harakati xavfsizligi inspeksiyasi «jamoa a’zolari» reydlarda inspektorlarga odamlarga yo‘l harakati qoidalarini tushuntirish va buzilishlarni nazorat qilishda yordam berishini e’lon qildi. Bunday reydlar Yekaterinburg va Moskva viloyatida ham bo‘lib o‘tgan.
Hozirda bu ixtiyoriy hamkorlik – Moskvadan rasmiy ko‘rsatma yo‘q. Ammo ba’zi gubernatorlar, masalan, Moskva viloyati va Leningrad viloyatida, politsiya boshliqlari o‘zlari millatchilarni taklif qilishlari mumkin. Viloyat gubernator o‘rinbosarlaridan birining aytishicha, politsiya muhojirlar haqidagi ma’lumotlarni rasmiy xavfsizlik kuchlari uchun qiyinroq bo‘lgan joyda “jamoa a’zolari”ga yetkazadi.
Vise-gubernatorning so‘zlariga ko‘ra, millatlararo mojarolarda politsiyaga millatchilar yordam beradi. Agar muhojirlar o‘zini yomon tutsa, politsiya har doim ham darhol aralashmaydi – ularga advokatlar, ishlar, sud jarayonlari kerak. «Jamoatchilar” esa o‘sha odamga: «sen nohaqsan – kechirim so‘ra», deb aytadi va masala hal bo‘ladi. Masalan, Ryazanda «rus qizini haqorat qilgan» odam va Chitada taksi haydovchisi (videolarda ularning millati ko‘rsatilmagan) uzr so‘rashga majburlangan.
Prezident administratsiyasidan bo‘lgan (PA) suhbatdosh «Rus jamoati» FSB nazorati ostida ishlaydi, deb hisoblaydi. Aytilishicha, FSB ularga muhojirlar haqida ma’lumot beradi va tashkilot ichidagi «jamoa a’zolari»dan ma’lumot oladi. A’zolardan birining BBCga ma’lum qilishicha, hatto reydlar FSB va Tergov qo‘mitasi bilan muvofiqlashtiriladi.
«Jamoat» dastlab FSB homiyligida tashkil etilgan. Vaqt o‘tishi bilan, deydi manba, millatchilar rus pravoslav cherkoviga yaqinlasha boshlagan. Bu qachon sodir bo‘lganligi aniq noma’lum, ammo voqealar kuzatilsa, u 2023-yil bahorida boshlangan. O‘shanda “Rus jamoati” faollari Moskvaning Kosino-Uxtomskiy tumanidagi Svyatoye ko‘li yaqinida masjid qurilishiga qarshi chiqishdi.
Ularning noroziligidan keyin qurilish to‘xtatildi. 2024-yilning aprel oyida xuddi shu tashkilot Troitsk shahridagi musulmonlar namozxonasini “noqonuniy diniy ob’yekt” deb atab buzishga erishdi. Shuningdek, 2025-yil yanvar oyida ular Kotelniki shahridagi musulmonlar jamoasini yopishga erishdi.
Hozirda tashkilotga faqat pravoslav xristianlar a’zo bo‘lishlari mumkin. Ko‘plab «butparast» jangchilar yangi qoidalarga rioya qilmagani uchun ketishdi. Biroq tashkilot FSB bilan hamkorlikni davom ettirmoqda.
Bu allaqachon «uyda o‘tirishdan charchagan» faol millatchilar uchun kichik loyihaga aylangan. PA juda ko‘p odamning a’zo bo‘lishini xohlamaydi. Hududlarda rasmiylar «jamoa a’zolari» o‘zlarini sudyalar darajasiga ko‘tarishlari – odamlarni boshqa odamlarning so‘zlari va nizolar uchun jazolashlari mumkinligidan qo‘rqishadi.
FSBga yaqin bo‘lgan “Meduza” manbasining fikricha, rasmiylar o‘zlariga kerak bo‘lgan hollarda “Rus jamoati”dan “bepul xalq milisiyasi” sifatida foydalanib “vaziyatni tinchlantirishga” ruxsat berishmoqda. Biroq Kovrovdagi fuqaroning kaltaklanishi yoki Leningrad viloyatidagi qotillikni «haddan oshish» deb ataydi, buning uchun faqat «jamoa a’zolari» javobgar deyiladi.
Shu bilan birga, FSBga yaqin bo‘lgan yana bir manbaning tan olishicha, agar millatchilar yana shunday «o‘zboshimchaliklar» qilsa, taxminan to‘rt oy ichida yo‘q qilinishi mumkin.

В конце 2020 года появилась организация «Русская община» — националисты, которые стали заметнее в 2024 году. Активисты и правозащитники, такие как центр «Сова», отметили рост ненависти к мигрантам — особенно после теракта в «Крокус Сити Холле» в Москве.
В мае 2025-го стало известно, что «общинники» работают вместе с полицией. При одной из операций погиб гражданин Армении. Также в 2024 году член организации признался Би‑би‑си, что «общинники» иногда выполняют задания ФСБ. Журналисты из «Медузы» Андрей Перцев и Лилия Яппарова изучили, как силовики и власти сотрудничают с «Русской общиной».
В конце мая Следственный комитет Владимирской области начал дело против трёх участников «Русской общины». Их обвиняют, что они задержали 18-летнего парня Илью из Коврова в лесу, избивали и угрожали ему. В начале мая в Ленинградской области «общинники» ворвались в квартиру, где, по их версии, употребляли наркотики. Хозяин квартиры в ответ поджёг мебель — при пожаре погиб гражданин Армении, женщина- гостья выжила, выпрыгнув в окно. Там «общинники» указываются как свидетели.
Хотя «Русская община» нарушает закон, полиция в некоторых регионах всё равно с ней сотрудничает. Например, 11 июня ГИБДД Свердловской области объявила, что «общинники» будут помогать инспекторам на рейдах — объяснять людям правила ПДД и следить за нарушениями. Таких рейдов уже было в Екатеринбурге и Подмосковье.
Сейчас это добровольное сотрудничество — нет официальных указаний из Москвы. Но некоторые губернаторы, например в Подмосковье и Ленинградской области, и руководители полиции могут сами приглашать националистов. Один из региональных вице‑губернаторов говорит, что полиция передаёт «общинникам» информацию о мигрантах, и они вмешиваются там, где официальным силовикам сложнее.
По словам чиновника, националисты помогают полиции в межнациональных конфликтах. Если мигранты ведут себя плохо, полиция не всегда сразу вмешивается — нужны адвокаты, дела, разбирательства. А «общинники» приезжают, говорят человеку: «Ты неправ — извинись», и конфликт затихает.
Так, в Рязани это пришлось сделать мужчине, «оскорбившему русскую девушку», в Чите — водителю такси (в роликах они не уточняют свою национальность).
Собеседник из администрации президента (АП) считает, что «Русская община» действует под контролем ФСБ. Якобы ФСБ даёт им данные о мигрантах и получает от «общинников» информацию внутри организации. Один из членов даже сказал Би‑би‑си, что они согласуют рейды с ФСБ и Следственным комитетом.
«Община» изначально создавалась под покровительством ФСБ. Со временем, как рассказывает источник, националисты стали сближаться с Русской православной церковью. Точно когда это произошло — неизвестно, но, судя по событиям, это началось весной 2023 года. Тогда активисты «Русской общины» выступили против строительства мечети возле Святого озера в районе Косино-Ухтомский в Москве. После их протеста от строительства отказались. В апреле 2024 года эта же организация добилась сноса мусульманского молельного дома в городе Троицк, назвав его «незаконным религиозным объектом». А в январе 2025 года они добились закрытия мусульманской общины в городе Котельники.
Сейчас вступить в организацию могут только православные. Многие бойцы-«язычники» ушли, потому что не соответствуют новым правилам. Однако организация всё равно продолжает сотрудничество с ФСБ.
Почему это «нишевый проект»
Это небольшой проект для активных националистов, которых уже «дома держать надоело». В АП не хотят, чтобы слишком много людей записывались туда. В регионах власти опасаются, что «общинники» могут начать себя возводить в судей — наказывать людей за чужие слова и конфликты.
Источник «Медузы», близкий к ФСБ, считает, что власти разрешают «Русской общине» «выпускать пар по ситуации», пока видят в ней выгодную для себя «бесплатную народную дружину». А избиение человека в Коврове и убийство в Ленинградской области он называет «перегибами на местах», за которые ответственны только сами «общинники».
При этом другой собеседник, близкий к ФСБ, допускает, что, если националисты совершат еще несколько таких «выходок», «их месяца через четыре, скорее всего, просто ликвидируют».