2025-yil 1-sentyabrdan Moskva va Moskva viloyatida migrantlarni ro‘yxatga olishning yangi usuli bo‘yicha eksperiment boshlanadi. Ushbu eksperimentda ishtirok etganlar yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tish va bo‘lgan joyda ro‘yxatdan o‘tish uchun davlat boji to‘lamaydi. Ushbu o‘zgarishlar Davlat Dumasi tomonidan 22-iyulda tasdiqlangan.
Tajribada ishtirok etmayotgan boshqa barcha migrantlar 1-sentyabrdan boshlab yangi davlat bojini to‘lashlari kerak bo‘ladi:
500 rubl – yashash joyida ro‘yxatdan o‘tish uchun;
1000 rubl – vaqtincha bo‘lish muddatini uzaytirish uchun;
4200 rubl – patent va ishlash uchun ruxsatnomani ro‘yxatdan o‘tkazish yoki uzaytirish uchun;
2100 rubl – ushbu hujjatlarning dublikatlari uchun;
Yashash joyida ro‘yxatdan o‘tish uchun davlat boji 420 dan 1000 rublgacha oshadi.
Tajriba qanday o‘tkaziladi?
Tajribada ishtirok etayotgan migrantlar maxsus mobil ilovada o‘z ma’lumotlarini ko‘rsatgan va geolokatsiyani yoqqan holda ro‘yxatdan o‘tishlari kerak bo‘ladi.
Agar migrant boshqa joyga ko‘chib ketgan bo‘lsa, bu haqda uch ish kuni ichida ariza orqali Ichki ishlar vazirligiga xabar berishi kerak.
Agar tizim uch kun ichida geolokatsiya ma’lumotlarini olmasa, shaxs reyestrdan o‘chiriladi. Agar u tajribada ishtirok etmayotgan mintaqada ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lsa ham xuddi shunday bo‘ladi.
Tajribada 18 yoshgacha bo‘lgan bolalar, Belarus fuqarolari, diplomatlar, konsulliklar va xalqaro tashkilotlar xodimlari, diplomatik va xizmat pasportlari egalari qatnasha olmaydi.
Bu nima uchun kerak?
Huquqshunos Botirjon Shermuhammadning so‘zlariga ko‘ra, elektron ro‘yxatga olish qog‘oz hujjatlarga qaraganda arzonroq va qulayroq bo‘ladi.
Uning fikricha, ushbu yangi usul tufayli xorijliklar uchun ortiqcha muammolarsiz, ayniqsa, kvartira egalari rezidentlarni rasmiy ro‘yxatga olishni istamasa, ro‘yxatdan o‘tish osonroq bo‘ladi. Hozirda egasining roziligisiz ro‘yxatdan o‘tishning iloji yo‘q, shuning uchun ko‘plab muhojirlar vositachilarga murojaat qilishga majbur.
Botirjon Shermuhammad bu tajriba migratsiya sohasidagi korrupsiya darajasini pasaytirishini ta’kidlaydi. U iyun oyida RuID ilovasi orqali majburiy ro‘yxatdan o‘tishni ham joriy qilishga harakat qilingani, biroq tizim texnik nosozliklar tufayli ishlamaganini eslatgan. Oxir-oqibat, ro‘yxatdan o‘tish ixtiyoriy ravishda bo‘ldi.
Mutaxassislar nima deydi?
Huquqshunos Vadim Yegulemovning fikricha, eksperimentning salbiy tomonlari ham bor. Masalan, Moskvaga migrantlar oqimi katta bo‘lishi mumkin, bu mahalliy aholining noroziligiga sabab bo‘lishi ehtimolga yaqin. Bundan tashqari, agar odamlar imtiyozlarni suiiste’mol qilsa, suiiste’mol qilish xavfi mavjud.
Rekruting kompaniyasi vakili Sofiya Baturaning aytishicha, migratsiya tizimining barqaror ishlashi uchun davlatga pul kerak. Ammo, uning so‘zlariga ko‘ra, davlat bojlarining keskin oshishi ba’zi muhojirlar va kompaniyalarning noqonuniy ishlay boshlashiga olib kelishi mumkin.
Rossiyada qancha muhojir bor?
2024-yil oxirida Rossiyada 6,3 million chet el fuqarolari bor edi. Migrantlar soni ortib bormoqda:
2022-yilda — 5,7 mln.
2023-yilda – taxminan 6 mln.
Patent bo‘yicha to‘lanadigan soliqlar miqdori ham ortib bormoqda:
2022-yil – 97,2 milliard rubl,
2023-yil — 106,7 mlrd.
2024-yil – deyarli 124 mlrd.
IIV Migratsiya boshqarmasi boshlig‘i Valentina Kazakova 2025-yilning 5 oyida yana 63 milliard rubl soliq (НДФЛ) tushdi, deb ma’lum qilgan.

С 1 сентября 2025 года в Москве и Московской области начнётся эксперимент по новому способу учета мигрантов. Те, кто участвует в этом эксперименте, не будут платить госпошлины за регистрацию по месту жительства и постановку на учет по месту пребывания. Такие изменения 22 июля одобрила Госдума.
Всем остальным мигрантам, не участвующим в эксперименте, с 1 сентября придётся оплачивать новые госпошлины:
500 рублей — за постановку на учёт по месту пребывания;
1000 рублей — за продление временного пребывания;
4200 рублей — за оформление или продление патента и разрешения на работу;
2100 рублей — за дубликаты этих документов;
госпошлина за регистрацию по месту жительства увеличится с 420 до 1000 рублей.
Как будет проходить эксперимент?
Мигранты, участвующие в эксперименте, должны будут зарегистрироваться в специальном мобильном приложении, указав свои данные и включив геолокацию.
Если мигрант переехал на другое место, об этом нужно будет сообщить в МВД через приложение в течение трёх рабочих дней.
Если в течение трёх дней система не получает данные о геолокации, человека снимут с учёта. То же самое произойдёт, если он зарегистрировался в регионе, который не участвует в эксперименте.
В эксперименте не участвуют:
дети до 18 лет,
граждане Беларуси,
дипломаты, сотрудники консульств и международных организаций,
владельцы дипломатических и служебных паспортов.
Зачем это всё нужно?
По словам юриста Ботиржона Шермухаммада, электронный учёт дешевле и удобнее, чем бумажные документы.
Он считает, что благодаря этому новому способу иностранцам будет легче оформлять регистрацию без лишних проблем, особенно если хозяева квартиры не хотят официально регистрировать жильцов. Сейчас без согласия хозяина оформить учёт невозможно, из-за этого многие мигранты вынуждены обращаться к посредникам.
Шермухаммад уверен, что эксперимент снизит уровень коррупции в миграционной сфере. Но он напомнил, что в июне тоже пытались ввести обязательную регистрацию через приложение RuID, и это не сработало из-за технических сбоев. В итоге регистрацию сделали добровольной.
Что говорят эксперты?
Адвокат Вадим Егулемов считает, что у эксперимента есть и минусы. Например, возможен наплыв мигрантов в Москву, что может вызвать недовольство местных жителей. Кроме того, есть риск злоупотреблений, если люди будут пытаться воспользоваться льготами нечестным способом.
София Батура, представитель рекрутинговой компании, говорит, что государству нужны деньги, чтобы обеспечить стабильную работу миграционной системы. Но, по её словам, резкое повышение госпошлин может привести к тому, что некоторые мигранты и компании уйдут в тень — будут работать нелегально.
Сколько мигрантов в России?
На конец 2024 года в России находилось 6,3 миллиона иностранных граждан. Число мигрантов растёт:
в 2022 году — 5,7 млн,
в 2023 — около 6 млн.
Сумма налогов, которые платят по патенту, тоже увеличивается:
2022 год — 97,2 млрд рублей,
2023 — 106,7 млрд,
2024 — почти 124 млрд.
За первые 5 месяцев 2025 года поступило ещё 63 млрд рублей налога (НДФЛ), сообщила начальник управления по миграции МВД Валентина Казакова.