Moskvada mehnat muhojiriga haykal o‘rnatish g‘oyasi muhokama qilindi. Bu haqda Mehnat migrantlari kasaba uyushmasi raisi Renat Karimov ma’lum qildi. Uning fikricha, bunday yodgorlik xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik va Rossiyaning ko‘p millatliligi ramziga aylanadi.
«Agar muhojirga haykal o‘rnatishsa, bu turli davlatlarda turli odamlar yashashini ko‘rsatardi. Balki bu hammaga ham yoqmasligi mumkin, lekin men bu fikrni qo‘llab-quvvatlayman. Bu yaxshi ramz bo‘lardi», degan Karimov “Abzats” nashriga bergan intervyusida.
Yodgorlik sobiq GES-2 elektr stansiyasi binosi ro‘parasida, avvallari “Katta loy №4” haykali turgan joyda o‘rnatilishi rejalashtirilgan edi. 2021-yildan beri o‘sha joyda turgan bu g‘alati alyuminiy figura Moskva aholisiga yoqmadi – ko‘pchilik uni axlatga o‘xshatdi.
Avvaliga ular haykalni 9 oy turishini rejalashtirishgan edi. Ammo 2022-yil avgust oyida V-A-C jamg‘armasi haykal noma’lum muddatgacha qolishini e’lon qilgan edi. Hozir u olib tashlangan va joy bo‘shab qolgan.
Karimovning taklifidan keyin internetda Moskva markazida muhojir haykali albatta o‘rnatiladi, degan mish-mishlar paydo bo‘ldi. Ammo keyinroq Karimovning o‘zi ham buni rad etdi. U:
«Migrantlar Rossiya rivojiga katta hissa qo‘shmoqda. Ular filmlar, kitoblar yoki hatto yodgorlik orqali tan olinishga loyiq. Lekin hozir eng qulay payt emas. Jamiyat ikkiga bo‘lingan – kimdir muhojirlarni mamlakatning bir qismi deb, boshqalar muammo deb biladi. Hozir xalqni birlashtirish muhim, ularni ajratish emas».
Taniqli aktyor va deputat Nikolay Burlyayev ham o‘z fikrlarini bildirdi. U muhojirlar yodgorligiga qarshi:
«Rossiyada 190 dan ortiq millat vakillari istiqomat qiladi. Lekin bular shu yerda tug‘ilib, yashaydiganlardir. Muhojirlarga alohida yodgorlik o‘rnatmasdan, yurtimiz sharafini ulug‘laganlarni abadiylashtirish yaxshiroqdir», – degan u «Abzats» nashriga bergan intervyusida.

В Москве обсуждали идею поставить памятник трудовому мигранту. Об этом рассказал Ренат Каримов — председатель Профсоюза трудящихся мигрантов. Он считает, что такой памятник стал бы символом дружбы народов и многонациональности России.
«Если бы поставили памятник мигранту, это показало бы, что в любой стране живут разные люди. Может, не всем это понравится, но я поддерживаю идею. Это был бы хороший символ», — сказал Каримов в интервью изданию «Абзац».
Памятник планировали поставить напротив здания бывшей электростанции ГЭС-2, на месте, где раньше стояла скульптура «Большая глина № 4». Эта странная алюминиевая фигура стояла там с 2021 года и многим жителям Москвы не понравилась — её сравнивали с мусором.
Сначала планировали, что скульптура простоит 9 месяцев. Но в августе 2022 года фонд V-A-C сообщил, что она останется в городе на неопределённое время. Сейчас она уже убрана, и место освободилось.
После предложения Каримова в интернете появились слухи, что памятник мигранту точно установят в центре Москвы. Но позже сам Каримов это опроверг. Он сказал:
«Мигранты вносят большой вклад в развитие России. Они заслуживают признания — возможно, через фильмы, книги или даже памятник. Но сейчас не лучшее время. Общество разделено — одни считают мигрантов проблемой, другие — частью страны. Сейчас важно объединять людей, а не разъединять».
Своё мнение высказал и известный актёр и депутат Николай Бурляев. Он против памятника мигрантам:
«В России живут более 190 национальностей. Но это те, кто здесь родился и живёт. Лучше увековечить тех, кто прославил нашу страну, а не ставить отдельные памятники мигрантам», — сказал он в беседе с изданием «Абзац».