Moskva oblasti politsiyasi Markaziy Osiyo davlatlaridan birining fuqarosi bo‘lgan 33 yoshli muhojirni o’z qizini qiynoqqa solishda gumon qilib hibsga oldi. 12 yoshli qiz tan jarohatlari bilan yordam so’rab murojaat qilgan, deb xabar beradi Moskva oblasti Tergov qo’mitasi. Moskva oblasti Tergov qo’mitasi xabarida aytilishicha, qiz otasining navbatdagi qiynoqlaridan so’ng uydan chiqib ketgan.
«Tergov davomida gumon qilinuvchi 2012-yilda tug’ilgan qizini muntazam ravishda kaltaklab, turli tana qismlarini olovda qizdirilgan metall buyumlar bilan ko’p marta kuydirgani aniqlandi», – deyiladi Tergov qo’mitasi xabarida.
Tekshiruv natijasiga ko’ra, gumonlanuvchi muhojir Rossiyada qonuniy asosda bo‘lgan, ammo ro’yxatdan o’tgan manzilda yashamagan. Uning xotini va farzandlari esa mamlakatda noqonuniy yashab kelishgan. Xabar berilishicha, qizning onasi ham hibsga olingan.
«Известия» gazetasi o’z manbalariga tayangan holda xabar berishicha, 12 yoshli qiz qiynoqlar haqida do’kon sotuvchisiga aytib bergan. Sotuvchi esa tez yordam va huquq-tartibot organlarini chaqirgan. Tibbiyot xodimlari qizning orqasi, qo’llari va oyoqlarida kuyishlar borligini qayd etib, uni kasalxonaga yotqizishgan. Nashr manbasining ma’lumotlariga ko’ra, oxirgi qiynoq qiz onasining bank kartasini o’g’irlab, undan xarid qilgani sababli sodir bo’lgan. Ota-onasi buni bilgach, uni kaltaklab, tanasining turli qismlarini qizdirilgan gayka kaliti bilan kuydirgan.
«Известия» ma’lumotlariga ko’ra, jabrlanuvchi qizdan tashqari oilada yana besh nafar farzand bo’lib, ularning ikkitasi bolalar uyiga joylashtirilgan.

Полиция Московской области задержала 33-летнего уроженца одной из стран Центральной Азии, который подозревается в истязании собственной дочери. 12-летняя девочка с телесными повреждениями сама обратилась за помощью, передаёт Следственный комитет по Московской области. В сообщении подмосковного СК говорится, что девочка ушла из дома после очередных издевательств отца.
«Следствием установлено, что подозреваемый систематически избивал свою дочь 2012 года рождения, а также причинял ей множественные ожоги раскаленными на огне металлическими предметами по различным частям тела», — говорится в сообщении СК.
Проверка показала, что фигурант находится в России на законных основаниях, но не проживает по месту регистрации. Его жена и дети же находились в стране нелегально. Сегодня стало известно, что задержана и мать девочки.
Между тем, как сообщают «Известия» со ссылкой на своего источника, 12-летняя девочка об издевательствах рассказала продавцу магазина, а тот вызвал скорую помощь и правоохранительные органы. Медики зафиксировали у ребенка ожоги спины, рук и стоп, после чего ее госпитализировали. По данным источника издания, очередное издевательство произошло из-за того, что девочка украла у матери банковскую карту и совершила по ней покупки. А когда родители узнали об этом, избили ее и начали прижигать различные части тела раскаленным гаечным ключом.
По данным «Известий», помимо пострадавшей девочки в семье еще пятеро детей, двое из которых были помещены в приют.