Ma’lum bo‘lishicha, qurilish maydonida ishlayotgan muhojirlar ish joyida ovqatlanishgan. Ishdan keyin hosteldagi yotoqlariga qaytib, birdan o‘zlarini yomon his qila boshlashgan. Qusish, ich ketish va boshqa simptomlar tufayli tez yordam chaqirilgan. O‘zini yomon his qilayotgan muhojirlarning barchasi shofoxonaga olib ketilgan va ommaviy zaharlanish holati qayd etilgan.
«Obrucheva 30» turar joy majmuasi qurilishida ishlayotgan Tojikiston va O’zbekiston fuqarolari, qurilish maydonida tushlik paytida zaharlanishgani xabar berilmoqda. Muhojirlarga taomlarni «ЕниДем» MCHJsi yetkazgan. Ovqat iste’mol qilganidan keyin 50 kishi Moskvadagi hostelda o’zini yomon his qila boshlagan — ularda qusish va ich ketish boshlangan. Hostelga tez yordam xodimlari yetib kelgach, 20 nafar migrantni shifoxonaga yotqizgan. «Роспотребнадзор» mutaxassislari zaharlanish holati bo’yicha tergov o‘rganish ishlarini boshlagani xabar berilmoqda.
“Readovka”nashrining xabar berishicha, migrant-quruvchilarni ommaviy ravishda noqonuniy tarzda Moskva hostellariga joylashtirish qurilish kompaniyalarining sxemasiga aylangan. Hostellarda muhojirlar uchun yaxshi sharoitlar ta’minlanmaydi, ishchilar antisanitariyada, topm va devorlarda mog’or bilan yashashga majbur bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, yomon sharoitlar va yong’in xavfsizligi qoidalariga rioya qilmaslik tufayli yaqinda Moskvaning Tushino tumanida katta yong’in sodir bo’lgan edi. Tushinodagi yong‘inda ham muhojirlar yashaydigan hostellar evakuatsiya qilingan.

Выяснилось, что работающие на стройке мигранты питались на рабочем месте. Вернувшись после работы в хостел, они внезапно почувствовали себя плохо. Из-за рвоты, диареи и других симптомов была вызвана скорая помощь. Более 20 мигрантов были доставлены в больницу. «Роспотребнадзор» зафиксировал случай массового отравления.
Сообщается, что граждане Таджикистана и Узбекистана, работающие на строительстве жилого комплекса «Обручева 30», отравились во время обеда на строительной площадке. Еду мигрантам поставляло ООО «ЕниДем». После употребления пищи 50 человек почувствовали себя плохо в московском хостеле — у них началась рвота и диарея. Прибывшие в хостел работники скорой помощи госпитализировали 20 мигрантов. Сообщается, что специалисты Роспотребнадзора начали расследование случая отравления.
По данным издания «Readovka», массовое нелегальное размещение мигрантов-строителей в московских хостелах стало схемой строительных компаний. В хостелах не обеспечиваются хорошие условия для мигрантов, рабочие вынуждены жить в антисанитарии, с плесенью на потолках и стенах.
Напомним, что недавно из-за плохих условий и несоблюдения правил пожарной безопасности в районе Тушино в Москве произошел крупный пожар. При пожаре в Тушино также были эвакуированы хостелы, где проживали мигранты.