Москва ҳукумати шаҳар шарқидаги Святое кўли яқинида масжид қурмасликка қарор қилди. Бунга маҳаллий аҳоли қарши чиққан эди.
Рамзан Қодиров аввалига намойишчиларни урушга юборишга чақирганди, бироқ кейинчалик Собянинни «ажойиб қарор» учун мақтади.
Феврал ойи бошидан бери Москванинг Косино-Ухтомский райони аҳолиси ўз ҳудудида масжид қурилишига қарши кўчаларда намойишлар ўтказди.
Change.org веб-сайтида Святое кўли ҳудудида 60 минг кишига мўлжалланган масжид қуриш режалаштирилгани, бу жой «Россия ва Москванинг диний ва тарихий зиёратгоҳи» экани ҳақида петиция пайдо бўлди. Материал эълон қилинганидан сўнг, масжид қурилишига қарши бўлган 27 мингдан ортиқ киши петицияни имзолади.
18 март куни «Осторожно, Москва» телеграм канали ушбу ҳудудда «диний маънавий-маърифий марказ» қуриш учун деярли 10 гектар ер ижарага берилгани ҳақида ёзди.
Москва шаҳар думаси депутати Евгений Ступиннинг таъкидлашича, аҳоли қурилиш учун «жуда катта ҳудуд» ажратилганидан ва расмийлар «масжид қуриш режаларини рад этмаётгани ёки тасдиқламаётгани»дан хавотирда эканини айтди. Аҳолининг журналистларга маълум қилишича, улар масжид қурилиши ҳақида черковда ёки танишлардан билиб олган.
12 март куни Святое кўли ҳудудида ўнлаб кишилар масжид қурилишига қарши намойиш қилиб, насронийлар диний маросимини ўтказди. Бир ҳафта олдин эса одамлар плакат ва иконалар билан хоч юришини ўтказишган эди. Хабар берилишича, шундан сўнг полиция акциянинг айрим иштирокчиларини ноқонуний оммавий акцияни уюштирганлик, шунингдек, миллатлараро адоват қўзғатганлик учун жиноий жавобгарлик ҳақида огоҳлантирган.
«Осторожно, новости» телеграм канали бир киши қурилиш майдончасида чўчқа бошини кўмиб ташлагани тасвирланган видеони тақдим қилди. Бир неча кундан кейин у ҳибсга олинган. Бошқа тафсилотлар ҳақида хабар берилмаган.
Кожуховодаги черков роҳиби Алексий Митюшин черковда православ иконаси борлиги ва одамлар уни зиёрат қилиш учун келиши, сўнгра кўлда чўмилиши ҳақида гапирди.
«Чўмилиш кийимидаги аёллар мусулмонлар учун номақбул кўриниш. Маҳаллий аҳоли можаро ва тўқнашувлар юз бериши мумкинлигидан хавотирда. Бундай йирик исломий мажмуанинг православ зиёратгоҳи ёнида қурилиши одамларни хавотирга солмоқда», деди у.
19 март куни районда яшовчи 500 га яқин киши ибодатхона яқинида яна бир йиғин ўтказди. «Биз тинч жойга кўчиб келганмиз, масжид эса тинчлигимизни бузиши мумкин. Ҳудуд «ислом маркази»га айланади. Биз қарши эмасмиз, лекин бу қирғоқда эмас, балки ҳудудга мутаносиб, ичкарироқда қурилаверсин», деди акция иштирокчиларидан бири.
ММА жангчиси Максим Дивнич ҳам масжид қурилишига қарши чиқди. У масжид Халоскор Масиҳ черковидан бир неча баробар катта бўлишига ва у «муқаддас православ жойда» қурилишига эътироз билдирган. Кейинчалик жангчи таҳдидлар ва салбий хабарлар олганини айтди. Енгил вазн тоифасида UFC чемпиони Ислом Махачев «Дивнич ва шунга ўхшашлар масжид қурилишига қанчалик халақит бермасин, масжидлар ва мусулмонлар кўпаяверади», деб ёзди.
4 апрель куни Чеченистон раҳбари Рамзон Қодиров масжид қурилишига қарши намойишлар ҳақида фикр билдирди. У содир бўлаётган воқеаларни «провокация, бир давлат фуқаролари ўртасида низо чиқаришга уриниш» деб атади. Унинг сўзларига кўра, «ташаббускорлар» «Ғарб манфаатлари учун» ҳаракат қилмоқда.
«Агар бу намойиш иштирокчилари чин юракдан ва чин дилдан Россия ерларини ҳимоя қилиш ғоясини ўйлаб топган бўлса, унда автомат билан урушга отлансин! Автоматни олинг, бугун Россия Донбассида сизнинг ўрнингизда жанг қилаётган мусулмонни четга суринг ва ватанпарварлигингизни, ватанингизни қанчалик севишингизни сўз ёки провокация билан эмас, балки амалда кўрсатинг», деди Қодиров.
Эртаси куни Москва мэри Сергей Собянин ҳақиқатан ҳам кўл ҳудудида масжид қуриш режалаштирилганини тасдиқлади. Бироқ, унинг сўзларига кўра, бу борада Москва ҳокимиятининг қарори чиқмаган. Шунингдек, у масжиднинг майдони 40 минг квадрат метр бўлиши ҳақидаги маълумотни нотўғри деб атади. «Гап 2,5 минг квадрат метрлик жуда камтарона объект ҳақида кетаяпти», деди у.
Мэрнинг қўшимча қилишича, унга Патриарх Кирилл ва Россия Федерацияси мусулмонлари диний бошқармаси раиси Равил Гайнутдиндан таклифлар келиб тушган ва улар қурилиш учун бошқа жой танлашни сўраган. Собяниннинг сўзларига кўра, масжид учун Косино метро бекатидан унча узоқ бўлмаган жой ажратилади.
Шундан сўнг, Қодиров Собянинга «миннатдорчилик изҳор қилди» ва «ҳаммага мос келадиган ажойиб ечим топди», деди. «Масжид Москва марказига яқинроқ, парк ҳудудида, метро ёки транспортда бориш учун қулай жойда қурилади», деб ёзди Қодиров.
Патриарх Кирилл масжид қурилиши учун бошқа жой топиш ҳақидаги қарорни олқишлашини айтди. «Бу шубҳасиз, динлараро тинчлик ва тотувликни юксак қадрлайдиган диндорлар ҳам, православлар ҳам, ишончим комил, мусулмонлар умидини оқлайди», деди у.

Правительство Москвы приняло решение не строить мечеть у Святого озера на востоке города. Против этого выступили местные жители.
Глава Чечни Рамзан Кадыров осудил православных активистов, заявив, что свой патриотизм они должны показать в зоне боевых действий на Украине, но позже похвалил Собянина за «прекрасное решение».
С начала февраля жители Косино-Ухтомского района Москвы выходят на улицы против строительства мечети на их территории.
На сайте Change.org появилась петиция о том, что в районе Святого озера планируется построить мечеть на 60 тысяч человек, и что это место является «религиозно-историческим местом паломничества России и Москвы». После публикации материала петицию против строительства мечети подписали более 27 тысяч человек.
18 марта телеграм-канал «Осторожно, Москва» написал о выделении в аренду почти 10 га земли под строительство «религиозно-духовно-просветительского центра» в этом районе.
Депутат Мосгордумы Евгений Ступин заявил, что жители обеспокоены тем, что под строительство отведена «очень большая территория» и что власти «не отклоняют и не одобряют планы строительства мечети». Жители рассказали журналистам, что узнали о строительстве мечети в церкви или от знакомых.
12 марта десятки человек провели митинг против строительства мечети и христианско религиозный обряд в районе Святого озера. Неделю назад люди провели крестовый поход с плакатами и иконами. Сообщается, что после этого полиция предупредила некоторых участников акции об уголовной ответственности за организацию незаконной массовой акции, а также за разжигание межнациональной вражды.
Телеграм-канал «Осторожно, новости» представил видео, на котором мужчина закапывает голову свиньи на стройке. Через несколько дней его арестовали. Других подробностей не сообщается.
Алексей Митюшин, священник храма в Кожухово, рассказал, что в храме есть православная икона, и люди приходят ее навестить, а потом купаются в озере.
«Женщины в купальниках — неуместное мероприятие для мусульман. Местные жители обеспокоены возможностью конфликтов и столкновений. Строительство такого крупного исламского комплекса рядом с православной святыней беспокоит людей», — сказал он.
19 марта около 500 человек, проживающих в области, провели очередную акцию возле храма. «Мы переехали в спокойное место, и мечеть может нарушить наш покой. Регион станет «исламским центром». Мы не против, но пусть строится внутри страны, а не на берегу», — сказал один из участников акции.
Боец ММА Максим Дивнич также выступил против строительства мечети. Он возражал против того, что мечеть будет в несколько раз больше храма Христа-Спасителя и что она будет построена на «святом православном месте». Позже боец ​​рассказал, что ему поступали угрозы и негативные сообщения. Чемпион UFC Ислам Махачев написал, что «сколько бы Дивнич и ему подобные не мешали строительству, мечетей и мусульман будет всё больше». 4 апреля глава Чечни Рамзан Кадыров прокомментировал протесты против строительства мечети. Он назвал происходящее «провокацией, попыткой создать конфликт между гражданами одной страны». По его словам, «инициаторы» работают «в интересах Запада».
Глава Чечни Рамзан Кадыров осудил православных активистов, заявив, что свой патриотизм они должны показать в зоне боевых действий на Украине. Он также напомнил, что «Россия — многонациональная страна».
«То, что сейчас возникло в сердце нашей страны, является открытой провокацией, попыткой внести раскол между гражданами одной страны. Зачинщики действуют в угоду западным интересам, какие бы оправдания они ни придумывали. Намеренно или нет — неважно. Это провокация! Таких подстрекателей надо либо мобилизовать, чтобы выплеснули всю злость на врага, либо отправить под суд как информационных диверсантов»,- сказал Кадыров.
На следующий день мэр Москвы Сергей Собянин подтвердил, что в районе озера действительно планируется построить мечеть. Однако, по его словам, правительство Москвы еще не приняло решения по этому поводу. Он также назвал неверной информацию о том, что площадь мечети составит 40 тысяч квадратных метров. «Речь идет об очень скромном объекте площадью 2,5 тысячи квадратных метров», — сказал он.
Мэр добавил, что к нему поступили предложения от Патриарха Кирилла и председателя Духовного управления мусульман РФ Равиля Гайнутдина, которые попросили выбрать другое место для строительства. По словам Собянина, для мечети будет выделено место недалеко от станции метро «Косино».
После этого Кадыров «выразил благодарность» Собянину и сказал, что «нашел отличное решение, которое устраивает всех». «Мечеть будет построена ближе к центру Москвы, в парковой зоне, в удобном месте для проезда на метро или транспорте», — написал Кадыров.
Патриарх Кирилл сказал, что приветствует решение найти другое место для строительства мечети. «Это, несомненно, оправдает надежды верующих людей, как православных, так и, я уверен, мусульман, которые ценят межрелигиозный мир и согласие», — сказал он.