Қора денгиздан Москвага яқинлашаётган кучли циклон ноябр ойида кузатилган энг кучли қорни олиб келади, деб хабар берган Россия Гидрометеорология маркази илмий раҳбари Роман Вилфанд.
“Кечадан бошлаб, аниқ белгилари бор циклон Қора денгиздан шимолга қараб ҳаракатланмоқда. Метеорологлар буларни чуқур циклонлар деб аташади. Бу циклон марказида кучли босим борлигини англатади. <…> Шунинг учун бугун кечқурун, бу циклоннинг шарқий чеккаси Москвага яқинлашганда қор ёға бошлайди. Бу оддий қор эмас, балки ноябр ойининг охирида содир бўлган энг кучли қорлардан бўлади”, — деган у.
Унинг сўзларига кўра, “жуда кучли қор” атамаси ёғингарчилик “пойтахтнинг нормал фаолиятига” халақит беришини англатади.
Бундан ташқари, ҳўл қор ёғиши ва шамол тезлиги 15–20 м/с гача етиши кутилмоқда. Қор симларга нафақат ҳўл қор шаклида, балки муз шаклида ҳам ўрнашади. Ҳарорат аста-секин кўтарилишидан қор эриб, йўлларнинг музлашига олиб келади.
“Эртага куннинг иккинчи ярмида вазият ўзгаради: қор унчалик кучли бўлмайди, лекин об-ҳаво мутлақо ноодатий бўлади. Ҳарорат 0…–/+1 ёки ҳатто +2 даража бўлгандан кейин кундузи соат 15:00 гача ҳарорат пасая бошлайди, циклон шимолга қараб ҳаракатланади, қор тушади, лекин шамолнинг тезлиги 15–20 м/с.га етади. Бу сешанба ва ҳатто чоршанба куни ҳам сезилади”, дейди Вилфанд.
Шунингдек, у декабр ойининг биринчи кунларида ҳаво ҳарорати яна пасайиб, “нормал қишки об-ҳаво” бўлишини қўшимча қилган. Кечаси термометр -11 га, кундузи эса -6 га тушиши мумкин.
“Фобос” об-ҳаво марказининг етакчи мутахассиси Евгений Тишковец, шунингдек, 26 ноябр, якшанба куни кечқурун Москвани тезлиги 17 м/с гача бўлган “қора бўрон” қоплаши ҳақида огоҳлантирган. Унинг сўзларига кўра, қор қопламининг 23 см гача кўпайишини кутиш мумкин, бу меъёрдан уч баробар кўп.

На Москву надвигается мощный циклон с Черного моря, который повлечет за собой сильнейший снегопад, который когда-либо был в ноябре. Об этом заявил 26 ноября «Известиям» научный руководитель Гидрометцентра России Роман Вильфанд.
«Начиная со вчерашнего дня от Черного моря на север перемещается хорошо выраженный циклон. Метеорологи называют такие циклоны глубокими. Это означает, что в центре циклона сильное давление. <…> Именно поэтому уже сегодня вечером, когда восточная периферия этого циклона подойдет к Москве, начнется снег. Это будет не просто обычный снег, а снегопад, один из сильнейших снегопадов, которые вообще бывали в конце ноября», — сказал он.
По его словам, термин «очень сильный снег» означает, что осадки будут препятствовать «нормальной жизнедеятельности столицы».
Кроме того, прогнозируются мокрый снег и усиление ветра до 15–20 м/с. Мокрый снег будет оседать на проводах не только в виде мокрого снега, но и гололеда. Температура будет постепенно повышаться, в результате чего снег подтает, что в конечном счете повлечет за собой гололедицу.
«Во второй половине дня завтра ситуация изменится: снег не будет уже таким сильным, но погода будет совершенно необычная. После того как в полдень до 15:00 температура будет 0…–/+1 или даже +2 градуса, начнется понижение температуры, циклон уйдет на север, утихнет снег, но ветер до 15–20 м/с. будет ощущаться во вторник и даже в среду», — рассказал Вильфанд.
Также он добавил, что в первые дни декабря температура снова понизится и будет «нормальная зимняя погода». Так, ночью столбики термометра могут опуститься до –11, а днем до –6.
Ведущий специалист центра погоды «Фобос» Евгений Тишковец также предупреждал, что Москву вечером в воскресенье, 26 ноября, накроет «черная метель» с порывами ветра до 17 м/с. Он рассказал, что стоит ожидать увеличения снежного покрова до 23 см, что превышает норму в три раза.